CIĘŻAROWCY NA START! – Łuczniczka na otwarcie sezonu
Wśród pań wysoką formę sygnalizowały już Justyna Kozdryk (90 kg) i Emilia Lipowska (poza konkursem ustanowiła rekord życiowy 72,5 kg!) oraz Marzena Łazarz i Kamila Rusielewicz. Wyróżniał się też wynik Pauliny Przyweckiej, wyciskając 75 kg ustanowiła nowy rekord Europy juniorek.
Analogicznie sytuacja wyglądała w kategorii mężczyzn gdzie dominowali Rafał Roch (142,5 kg) i Mariusz Tomczyk (172,5 kg) – co potwierdzili miesiąc później na MP w Tarnobrzegu, wartościowy wynik – 180 kg – osiągnął też Piotr Szymeczek.
Pod nieobecność najsilniejszych kadrowiczów – Ryszarda Rogali i Damiana Kuliga najlepszym wynikiem popisał się Patryk Huet (Siłownia XV LO Bydgoszcz), który wycisnął 250 kg.
Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów, zaś najlepsi zawodnicy otrzymali również nagrody finansowe ze środków PFRON.
Organizatorzy z bydgoskiego Triumfu, którzy myślami są już przy jubileuszowej X „Łuczniczce” oraz obchodach 10-letniej działalności klubu, już teraz zapraszają na te zawody.
J. K.
35 Mistrzostwa Polski w Tarnobrzegu
W terminie 10-11 maja 2008 r. w Tarnobrzegu odbyły się jubileuszowe XXXV Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów – seniorów i III Mistrzostwa Polski juniorów. Ich celem było wyłonienie indywidualnych mistrzów Polski seniorów i juniorów wśród kobiet i mężczyzn oraz popularyzacja sportów siłowych w środowisku osób niepełnosprawnych. Zawody obejmowały jedną konkurencję – wyciskanie sztangi leżąc (powerlifting).
Patronat honorowy nad imprezą objął minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki i prezydent Tarnobrzegu Jan Dziubiński, a patronat medialny m.in. „Nasze Sprawy”. Organizatorem przedsięwzięcia, na zlecenie PZSN Start Warszawa ze środków Ministerstwa Sportu, jest Stowarzyszenie Integracja i OSiR Wisła w Tarnobrzegu.
Mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem formy dla kadry paraolimpijskiej przed wyjazdem na Igrzyska do Pekinu. Wśród uczestników podziwiać można było medalistów Paraolimpiad, mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Polski. Obecny był sztangista wszechczasów Ryszard Tomaszewski, uczestnik sześciu Igrzysk, podczas których zdobył 4 złote i jeden srebrny medal, wielokrotny mistrz świata i Europy, przez wiele lat rekordzista świata w trzech kategoriach wagowych (85 – 90 – 100 kg). Wśród zawodników znaleźli się m.in. Justyna Kozdryk – mistrzyni świata i Europy, Rafał Roch – rekordzista świata i Europy juniorów w kat. wag. 48 kg z wynikiem 150 kg i Sławomir Szymański rekordzista świata i Europy juniorów w kat. wag. 52 kg z wynikiem 152,5 kg i innych. Oni też byli zwycięzcami w swoich kategoriach wagowych. Mistrzostwa odbyły się w hali widowiskowo sportowej OSiR Wisła.
Ryszard Tomaszewski
Trochę historii…
Jedną z najbardziej dostępnych dyscyplin sportowych dla osób niepełnosprawnych jest podnoszenie ciężarów. Jej program uwzględnia dla osób ze schorzeniami narządu ruchu jedną konkurencję – wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce (powerlifting).
Jest to jedna z niewielu dyscyplin sportowych, w których istnieje pełna możliwość rywalizacji z zawodnikami pełnosprawnymi. Wśród osób niepełnosprawnych cieszy się dużą popularnością, a dowodem tego są wyniki sportowe uzyskiwane przez polskich sportowców na najważniejszych imprezach sportowych: Igrzyskach Paraolimpijskich, mistrzostwach Świata, Europy i innych turniejach. Rozwój tej dyscypliny następował powoli dostosowując się do nowych metod treningowych. Pierwszymi, którzy zaczęli rywalizować w zawodach były osoby poruszające się na wózkach. Opracowano takie zasady, które gwarantowały bezpieczeństwo w tej dyscyplinie. Ogólne przepisy sportowe zostały oparte na przepisach obowiązujących w podnoszeniu ciężarów pełnosprawnych, dostosowując je do możliwości osób niepełnoprawnych. Sport ten posiada wiele walorów zachęcających niepełnosprawnych do jego uprawiania. Ważnym jego elementem jest rywalizacja na zawodach różnej rangi. Zawody stanowią sprawdzian ciężkiej i systematycznej pracy treningowej. Pozwalają zawodnikom i trenerom na dokonanie właściwej oceny swoich możliwości i wykonanej pracy. Polscy ciężarowcy niepełnosprawni zaliczani są do najlepszych w Europie. W rywalizacji światowej również należą do czołówki.
Polscy sportowcy, startując w Igrzyskach od 1972 do 2004, łącznie zdobyli 24 medale olimpijskie. Startując w mistrzostwach świata w latach 1994-2004, zdobyli 17 medali, w tym 5 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych. Natomiast w mistrzostwach Europy w latach 1995-2006 zdobyli 68 medali, w tym 27 złotych, 24 srebrnych i 17 brązowych. Na listę medalistów wpisało się 15 naszych zawodników.
35 lat polskich ciężarów osób niepełnosprawnych
Na pomoście Mistrzostw Polski stanęli zawodnicy z 17 klubów m.in. z: Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Ciechanowa, Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Zielonej Góry, Tarnobrzega.
Osoby zaangażowane w sport osób niepełnosprawnych i tworzące historię podnoszenia ciężarów stanowiły poczet honorowy, który rozpoczął ceremonię otwarcia mistrzostw; byli to m.in. Maciej Skupniewski – szef wyszkolenia PZSN Start, Jerzy Mysłakowski – trener kadry podnoszenia ciężarów, Ryszard Tomaszewski – medalista Igrzysk Paraolimpijskich, Ryszard Fornalczyk – również medalista Igrzysk, Zbigniew Merlak – zawodnik startujący od trzydziestu lat oraz Janusz Zalewski – 25 lat startów. W asyście tamburetek z Tarnobrzeskiej Orkiestry Górniczej wprowadzony został poczet sztandarowy złożony z zawodników kadry paraolimpijskiej: Justyny Kozdryk, Kamili Rusielewicz i Sławomira Szymańskiego.
Ceremonii otwarcia i dekoracji kobiet dokonał wiceprezydent Tarnobrzega Wiktor Stasiak. Natomiast zakończenia mistrzostw dokonał prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński, który wcześniej w asyście Jerzego Jakimowa, dyrektora OSiR Wisła oraz Macieja Skupniewskiego dokonali dekoracji mężczyzn i zwycięzców kategorii open (kobiet i mężczyzn), juniorów jak również najlepszych ekip w punktacji drużynowej. Wśród gości honorowych obecna była Magdalena Klucznik – przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki, która również wręczała medale i dyplomy.
Rywalizację rozpoczęły kobiety w trzech grupach startowych, natomiast mężczyźni startowali w poszczególnych kategoriach wagowych w dwóch grupach schorzeń. W mistrzostwach wzięło udział 111 zawodników, w tym 19 kobiet i 41 juniorów. Pośród kadrowiczek dominowała Justyna Kozdryk z Radomia, która zwyciężyła z wynikiem 90 kg w kat. wag. 44 kg i open seniorek uzyskując 104,33 pkt. (według współczynnika Andrzeja Haleczko). Najlepszą juniorką została Emilia Lipowska z Grudziądza, która w kat. wag. 40 kg uzyskała wynik 70 kg, a w open 86,74 pkt.
Wśród mężczyzn wartościowe wyniki uzyskali: Rafał Roch – Koszalin, w kat. wag. 48 kg – 137,5kg, Sławomir Szymański – Wrocław w kat. wag. 52 kg – 140 kg, Mariusz Tomczyk – Wrocław, w kat. wag. 60 kg – 170 kg, Damian Kulig – Wrocław w kat. wag. 100 kg – 220 kg. Damian zwyciężył również w kategorii open seniorów uzyskując 188,3 pkt., natomiast w kategorii open juniorów dominował Marek Trykacz – Zielona Góra, który uzyskał 163,43 pkt.
Gospodarze mistrzostw – Stowarzyszenie Integracja wywalczyli medale srebrne: Janusz Suchojad i Janusz Zalewski i brązowe: Andrzej Śnieg, Michał Kiljan. 25-lecie startów obchodził Janusz Zalewski, który w swej bogatej karierze może poszczycić się brązowym medalem mistrzostw świata, srebrnym mistrzostw Europy i 24 medalami mistrzostw Polski.
W klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn zawody zdominowali reprezentanci START-u Wrocław.
Na zakończenie mistrzostw, za całokształt działań na rzecz sportu osób niepełnosprawnych, a w szczególności podnoszenia ciężarów, Stowarzyszenie Integracja uhonorowało pucharami Jerzego Mysłakowskiego trenera kadry i Macieja Skupniewskiego – szefa wyszkolenia.
Uczestnicy i obserwatorzy wysoko ocenili przebieg – nie tylko sportowy – jubileuszowych 35. Mistrzostw Polski, również ich oprawę artystyczną, którą zapewnili Studio Tańca i Ruchu „Fram”, Klub Kyokushin – Karate oraz Tarnobrzeska Orkiestra Górnicza wraz z tamburetkami. W trakcie zawodów zaprezentowano samochód marki Toyota przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.
Słowa podziękowania za sprawną pomoc należą się wolontariuszom: tarnobrzeskim harcerzom, uczniom i studentom.
Mistrzostwa stały na wysokim poziomie, padło wiele wartościowych wyników, w szczególności w kategoriach wagowych mężczyzn. Zawody przebiegły sprawnie i bezpiecznie w czym ogromna zasługa fachowej obsługi technicznej pomostu i sali rozgrzewki.
Cieszy fakt, że mistrzostwa osób niepełnosprawnych są właściwie nagłaśniane przez media, w tym m.in. przez miesięcznik „Nasze Sprawy”, który dostrzega prawdziwych sportowców i przyczynia się do propagowania sportu w naszym środowisku.
Sponsorami mistrzostw byli:
– Ministerstwo Sportu i Turystyki,
– Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego,
– Urząd Miasta Tarnobrzeg,
– PW Karabela,
– Bank Spółdzielczy Tarnobrzeg,
– Zakłady Chemiczne Siarkopol,
– Toyota Sacar,
– Skobud,
– Fitness Authority.
Tekst i fot.: Stowarzyszenie Integracja, Oprac. J.K.