Ciężary: Tomczyk i Zięba z medalami w Kuala Lumpur

Polska reprezentacja sztangistów prosto z Dubaju udała się do Kuala Lumpur w Malezji, aby tam walczyć w Pucharze Świata, w dniach od 24 do 28 lutego br., o nominacje do Igrzysk Paraolimpijskich.

Kliku polskich zawodników w Dubaju nie ukończyło zawodów z powodu spalonych podejść i właśnie w Kuala Lumpur była okazja powalczyć o jak wyniki dające możliwość wystartowania w Rio de Janeiro we wrześniu tego roku.

Po zwycięstwie w Dubaju Justyna Kozdryk / Start Radom liczyła na kolejny medal. Jednak w silnie obsadzonej kategorii wagowej do 45 kg zajęła miejsce tuż za podium z wynikiem 94 kg. Dwie próby, które mogłyby jej dać brązowy medal z ciężarem 96 kg nie były udane. Rekord świata w tej kategorii wagowej ustanowiła Chinka Dandan Hu stawiając wszystko na jedną kartę. Po dwóch nieudanych próbach na 103 kg zaatakowała 106 kg i to dało jest zwycięstwo i rekord.

Małgorzata Hałas była piąta z rezultatem 100 kg, ten sam wynik w Dubaju dał jej drugie miejsce. Jednak jak twierdzi zawodniczka występ ten był poniżej jej oczekiwań jeszcze bardziej ją zmotywował i zdeterminował, wierzy, że następnym razem będzie lepiej.

Marzena Ziemba / Start Tarnów startująca w kategorii wagowej powyżej 86 kg walczyła na swoim poziomie i ukończyła zawody na drugim miejscu z rezultatem 132 kg zaliczonym w trzecim podejściu, poprawiając tym samym rekord Europy. Z wynikiem 135 kg zwyciężyła w tej kategorii Chinka Ruifang Li.

W zawodach w Malezji wszystkie trzy polskie zawodniczki wywalczyły nominacje paraolimpijskie do Rio de Janeiro.

Wśród zawodników bardzo udany start zaliczył Mariusz Tomczyk / Start Wrocław, który w Dubaju spadł poza „pudło” na skutek wyższej niż rywal wagi ciała. Tym razem – już nie w tak licznej obsadzie w swojej wadze – zdobył brązowy medal z wynikiem 172 kg, w kategorii wagowej 59 kg. Wygrał Quanxi Yang z Chin (186 kg), drugi zaś był Juan Carlos Garrido z Chile (180 kg).

W tej samej kategorii wagowej swoich szans na Igrzyska szukał Grzegorz Lanzer z koszalińskiego Startu. Niestety, dwie próby z ciężarem 170 kg i trzecia ze 173 kg, która mogła mu dać trzecie miejsce były nieudane.

Marek Trykacz / Start Zielona Góra bardzo dobrze radził sobie w kategorii wagowej 65 kg, gdzie wystartowało aż 18 sztangistów. Zielonogórzanin już w pierwszym podejściu zaliczył 172 kg. Dwie próby z ciężarem 179 kg, które mogłyby mu dać czwarte miejsce nie zostały zaliczone przez sędziów i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji.

W kategorii do 80 kg, w której wystartowało aż 19 zawodników wystąpiło dwóch reprezentantów naszego kraju: Wawrzyniec Latus / Eurobeskidy Łodygowice i Piotr Szymeczek / Start Tarnów. Obaj zawodnicy zaliczyli jednakowy ciężar 181 kg, ale lżejszy był Piotr Szymeczek, który zajął wysokie szóste miejsce, zaś Wawrzyniec Latus Musiał zadowolić się siódmym. Medal okazał się poz zasięgiem Polskich zawodników. Wygrał Chińczyk Xiaofei Gu z rewelacyjnym wynikiem 228 kg.

Starty zawodniczek i zawodników w Dubaju i Kuala Lumpur możliwe były dzięki projektowi „Olimpijczyk”, a sfinansowane zostały m.in. dzięki środkom PFRON.