Dzień Sportu Paraolimpijskiego

W niedzielę, 21 czerwca, Polski Komitet Paraolimpijski zorganizował Dzień Sportu Paraolimpijskiego. W 7 miastach Polski odbyły się imprezy sportowe i kulturalne, promujące ideę sportu paraolimpijskiego i prezentujące tych polskich zawodników z niepełnosprawnością, którzy odnieśli sukcesy na igrzyskach w Pekinie i Turynie.

Gdańsk: Zawody o puchar prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Tenisie Stołowym. Na ul. Długiej odbyły się koncerty, projekcje filmowe (dokument pt. „Paraolimpijczycy w Gdańsku”), pokazy sportowe i konkurs „Polscy Paraolimpijczycy”. Wystąpili m.in. finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i lokalne zespoły.
Gorzów Wielkopolski: Obchody rozpoczęły się koncertem na estradzie przy ul. Przemysłowej. Wystąpił Krzysztof Kisiała i Teatr Iluzji a po nich, ze swymi recitalami Jacek Pietrzak i Krzysztof Piasecki. Wydarzeniem dnia były Letnie Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Pływaniu a drugą, ważną imprezą Zawody o Puchar Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Strzelectwie Sportowym Niepełnosprawnych.
Grudziądz: Drużynowe Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Niepełnosprawnych rozegrano w hali GKS „Olimpia”. Odbył się również Miting Sportowo-Rekreacyjny, który składał się z konkurencji takich jak tenis stołowy, strzelectwo sportowe, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów. W hali sportowej Gimnazjum nr 5 zagrali artyści Teatru Życia – Marta Tomczyńska, Adam Strzelecki, Kamil Czeszel i Remigiusz Szuman. Zaśpiewali też wokaliści Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Natomiast w Klubie Akcent w Centrum Kultury wystąpili Lidia Stanisławska, Bogusław Mec i Stanisław Jaskółka.
Kozienice: Odbył się Miting Lekkoatletyczny na stadionie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu. W niedzielę rozegrano Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Wzięli w nich udział m.in. Marcin Awiżeń, Renata Chilewska, Tomasz Blatkiewicz, Alicja Fiodorow, Ewa Zielińska, Krzysztof Smorszczewski i Mirosław Pych.
Lublin: Wyścig kolarski o Puchar Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskigo, ze startem i metą na Krakowskim Przedmieściu odbywał się w III etapach dla tandemów i rowerów solowych, a końcowym akcentem było kryterium o puchar prezydenta miasta Lublina na dystansie: dla tandemów i rowerów solowych około 41 km, dla hand bike’ów około 26 km. Na Placu Litewskim wystąpił zespół „Kakadu”, a następnie zaprezentowali się paraolimpijczycy. Odbyły się pokazy sportowe Free Style i Lubelskiej Grupy Akrobatycznej. Po godz. 15.00 rozpoczął się blok dla dzieci z udziałem aktorów. Wieczorem zaśpiewał Marek Piekarczyk, wokalista zespołu TSA.
Radom: Impreza rozpoczęła się w południe przy „Łaźni”. Wystąpili bohaterowie dziecięcych programów telewizyjnych, zespół diksielendowy, lokalne grupy muzyczne. Najważniejszym punktem programu było przedstawienie paraolimpijczyków, trenerów i działaczy sportowych. Wieczorem zaśpiewał Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.
Warszawa: W samo południe na Rondzie Charles’a de Gaulle’a (skrzyżowanie Nowego Światu i Al. Jerozolimskich) zaprezentowali się parodyści Waldemar Ochnia i Jacek Fedorowicz, a także szczudlarze, klowni i mimowie. Rozegrano Zawody o Puchar Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Tenisie Ziemnym na Wózkach oraz Integracyjny Turniej Szermierczy w Szpadzie.
Były też pokazy szermierki i trialu. Po południu zaśpiewali Justyna Steczkowska, Katarzyna Zielińska, Paweł Bukrewicz, Leszcze, Łzy i Video. Gościem honorowym był Damian Pietrasik – wicemistrz paraolimpijski.

Cykl imprez pod nazwą Dzień Sportu Paraolimpijskiego to cenna inicjatywa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i ważna nie tylko dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Nie tylko promuje ona idee sportowe, ale motywuje te osoby do rozpoczęcia przygody ze sportem.

Oprac. MaC

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również