Finałowy turniej Mistrzostw Polski Bocci

17 listopada zakończył się dwudniowy finałowy turniej Mistrzostw Bocci w Krakowie. Przypieczętował całoroczne zmagania Polskich boccistów o laur czempiona w każdej z 5 klas sportowych. W zawodach wystartowało 43 zawodników z 16. klubów sportowych z całej Polski.

Wcześniej gromadzili oni cenne punkty rankingowe startując w 3 turniejach Polskiej Ligii Bocci, które odbyły się w tym roku w Wągrowcu, Konopiskach i Głogowie. Suma tych wszystkich punktów z krakowskimi łącznie wyłoniła Mistrzów Polski Bocci 2019.

Historia bocci w Polsce toczy się tak szybko, że organizatorom umknęłaby ważna rocznica. Otóż w ostatniej chwili zorientowali się, że krakowskie mistrzostwa są już dziesiątymi z kolei.

Dobry los sprawił , że na ten jubileusz lepszego miejsca w Polsce niż królewski Kraków nie można było wybrać. Turniej rozegrany został w imponującej Karcher Hali Cracovia, Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Patronat nad mistrzostwami objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wartością dodaną krakowskiego finału była obecność nie tylko barwnego lajkonika, ale przede wszystkim licznej grupy studentów AWF-u, którzy mieli okazję przyjrzeć się z bliska tak wartościowej sportowo i rehabilitacyjnie dyscyplinie, jaką jest boccia.

Turniej obfitował – jak zawsze – w momenty wielkiej radości, a nawet euforii, ale także nieodłącznego od nich sportowego zawodu. Takim zawodem całej sportowej rodziny „Polskiej Bocci” był brak kwalifikacji polskiej Pary BC3 (Edyta Owczarz z asystentką Edytą Gałęziowską i Damian Iskrzycki z Dariuszem Borowskim) na przyszłoroczne Igrzyska Paraolimpijskie. Niestety niedawny start w World Open w Portugalii decydujący o kwalifikacji nie przyniósł oczekiwanego awansu – zabrakło bardzo niewiele. Marzenie o paraolimpijskim debiucie „Polskiej Bocci” musimy odłożyć w czasie.

Wielki sport nauczył polskich reprezentantów jeszcze raz wielkiej pokory, ale i cierpliwości w dążeniu do najwyższych celów. Mistrzostwa Polski symbolicznie zamknęły także czteroletni okres starań o start polskich boccistów w Tokio, ale równocześnie zaczęły nowy, długi i zapewne tak samo pracowity. Polska Liga Bocci ’2020 powinna być wstępem w walce o awans do Igrzysk Paryż’ 2024. Zmodyfikowana Liga ruszy o ile Związkowi uda się pozyskać dofinansowanie dotychczasowych patronów: PFRON i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przypomnijmy – boccia jest najszybciej rozwijającym się sportem paraolimpijskim na świecie i także w kraju. W Polsce rozwijana jest od 1992 roku. Przez ponad ćwierć wieku, jak kula śnieżna rozpędza się i przybiera kształty jakich nikt na początku jej historii nawet nie był stanie sobie wyobrazić.

Polski Związek Bocci jest członkiem BISFed (światowej organizacji) i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Od 2010 roku rozgrywane są mistrzostwa Polski, reprezentacja narodowa startuje w mistrzostwach świata, Europy i walczy o kwalifikacje do igrzysk, organizujemy w Polsce od lat poważne turnieje międzynarodowe pod auspicjami BISFed, najlepsi światowi fachowcy przyjeżdżają do Polski szkolić kadry instruktorskie i zawodników, system treningów obejmuje 24 organizacje w całym kraju, jesteśmy beneficjentem programów finansowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i PFRON. „Polska Boccia” rośnie w siłę.

Wyniki Ogólnopolskiego Rankingu wyłaniającego Mistrzów Polski 2019:

GR. BC 1
1. Lamch Wojciech PROMETEUS Konopiska – Mistrz Polski
2. Koza Kinga SSR Start Poznań
3. Matoga Damian SSR Start Poznań
4. Skwaryło Robert AKSON „Krok za Krokiem” Zamość
5. Krakowski Mateusz Klub Integracyjny Nowy Sącz

GR. BC 2
1. Urbański Mateusz ICSiR Start Lublin – Mistrz Polski
2. Furtak Marika IKS ZIELONI Zielona Góra
3. Wesołek Marta SSR Start Poznań
4. Barszczyk Patryk ICSiR Start Lublin
5. Szuba Patryk KSN Start Warszawa
6. Kierojczyk Arkadiusz SSR Start Poznań
7. Lipowski Konrad KSN Start Warszawa
8. Gruchot Anna ZSR Start Zielona Góra

GR. BC 3
1. Iskrzycki Damian BZSR Start Bielsko-Biała – Mistrz Polski
2. Krajewski Dominik AKS – ON „Krok za Krokiem” Zamość
3. Lorens Leszek SSR Start Poznań
4. Owczarz Edyta SSR Start Poznań
5. Kujawa Adam BZSR Start Bielsko-Biała
6. Najbor Klaudia ZSR Start Zielona Góra
7. Bednarek Zbigniew PROMETEUS Konopiska
8. Brożek Łukasz KSN Start Warszawa

GR. BC 4
1. Walczyk Dominik BZSR Start Bielsko-Biała – Mistrz Polski
2. Janowski Andrzej ZSR Start Kielce
3. Adamczyk Mateusz AKSON „Krok za Krokiem” Zamość
4. Wójcik Andrzej Sprawniejsi.pl Włoszczowa

GR. BC 5
1. Stasiak Rafał PROMETEUS Konopiska- Mistrz Polski
2. Bogaczyk Marek Klub Integracyjny Nowy Sącz
3. Dąbrowski Robert IKS ZIELONI Zielona Góra
4. Pawelec Mateusz AKSON „Krok za Krokiem” Zamość
5. Waksmundzki Mateusz ZSR Start Kielce

Nagroda fair play :
Mencnarowski Adam BZSR Start Bielsko-Biała

Puchar prezydenta miasta Krakowa za najlepszy debiut w 2019 roku :
Matoga Damian SSR Start Poznań

Wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika polskiej ligi bocci 2019 :
Ostrowski Marcin BZSR Start Bielsko-Biała

Zawody zorganizował Polski Związek Bocci www.polskaboccia.pl we współpracy z miastem Krakowem i Fundacją „Szkoła bez Barier” na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami w Krakowie. Mistrzostwa współfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nagrody ufundował m.in. Polski Komitet Paraolimpijski.

Zobacz galerię…

Andrzej Maciejewski, członek zarządu PZBocci / IKSON Głogów, fot. PZBocci

Data publikacji: 20.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również