Gdańsk dla niewidomych
Niewidomi gdańszczanie i turyści mają swój przewodnik po mieście! "Gdańsk dla wszystkich", autorstwa Marka Kalbarczyka dzięki wypukłym grafikom i rycinom opowiada osobom niewidomym i słabowidzącym o historii miasta, o gdańskich zabytkach, a także pokazuje jak do nich dotrzeć.
– Przewodnik jest odpowiedzią na potrzebę środowiska osób niewidomych, a niestety przewodników dla niewidomych brakuje na polskim rynku – mówi Dariusz Grzędziński, przedstawiciel Fundacji Szansa dla Niewidomych, wydawcy przewodnika .
Dwutomowa publikacja oprowadza niewidomych po najważniejszych i najpopularniejszych miejscach Gdańska takich jak Ratusz Staromiejski, fontanna Neptuna, czy Park Oliwski. Oprócz historii miasta w przewodniku opisane zostały jego dzieje kulturowe oraz tradycje kulinarne. W publikacji nie zabrakło osobistych komentarzy i wspomnień autora, Marka Kalbarczyka – prezesa fundacji Szansa dla Niewidomych.
Z egzemplarzy przewodnika można nieodpłatnie skorzystać w biurze fundacji przy ulicy Grunwaldzkiej 48/50 (piętro II, pok. 210).
Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie, mające na celu pokazanie niewidomym gdańskich obiektów. Niewidzący za pomocą dotyku mogą już zwiedzić Bazylikę Mariacką. W 2011 roku dzięki inicjatywie Klubu Rotary Gdańsk – Sopot – Gdynia przed jej głównym wejściem na placu ks. Józefa Zator-Przytockiego stanęła odlana z brązu makieta zabytku. Niewidomi fani sportu mogą również poznać bryłę PGE Areny Gdańsk. Przy stadionie ustawiony został miniaturowy, ufundowany przez fundację PBG, odpowiednik obiektu.
Niebawem niewidomi będą mieli możliwość poznania kolejnego gdańskiego zabytku: słynnego żurawia. Odsłonięcie jego makiety, stworzonej we współpracy wspominanego już Klubu Rotary i Wydziału Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku nastąpi w czerwcu 2013 roku.
Info: BK (gdansk.pl)
Data publikacji: 08.05.2013 r.