Halowe Mistrzostwa Polski w łucznictwie

Halowe Mistrzostwa Polski w łucznictwie

Łucznictwo osób z niepełnosprawnością (para-archery) jest chyba najstarszą dyscypliną, bowiem jego początków doszukiwać się należy już 60 lat temu.

Jednak na początku, jak większość dyscyplin sportowych, pełniło ono bardziej funkcję aktywnej rehabilitacji i wypoczynku niż profesjonalnej dyscypliny paraolimpijskiej. Pierwszy konkurs łuczników odbył się podczas zawodów w Stoke Mandeville Hospital w 1948 roku. Obecnie łucznictwo uprawiane jest w 37 krajach świata. Było jedną z pierwszych dyscyplin paraolimpijskich podczas Igrzysk w Rzymie w roku 1960.

W tej dyscyplinie zawodnicy rywalizują w postawie stojącej lub siedzącej. Łucznictwo jest wymagającym sportem, o dobrych wynikach można zacząć myśleć po kilku latach treningów. Bardzo istotna jest również siła fizyczna. W czasie zawodów sportowiec musi oddać kilkaset strzałów, z łuku o dużej i zróżnicowanej sile naciągu. Zawodnicy występują w następujących klasach startowych: stojącej – ST (amputacja, niedowład), poruszających się na wózkach – W1 (tetraplegia), W2 (paraplegia) oraz w klasie – CO, w której schorzenia nie są wyodrębnione.

W każdej z nich odbywają się zawody indywidualne i drużynowe. Zawodnicy strzelają do tarczy z odległości: mężczyźni 90, 70, 50 i 30 metrów, a kobiety 70, 60, 50 i 30 metrów.

W weekend 29-30 marca br. w hali sportowej MOSiR w Żywcu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w łucznictwie. Ich organizatorem był Polski Związek Łuczniczy. Poniżej prezentujemy ich rezultaty.

Klasyk kobiet

1. Alicja Bukańska Start Gorzów

2.Wiesława Wolak Start Lublin

3. Milena Olszewska Start Gorzów

Klasyk mężczyzn W2

1. Piotr Sawicki Start Lublin

2. Marcin Chmielewski Start Gdańsk

3. Leszek Słomiński Start Gdańk

3. Wojciech Piotrowski Start Kielce

Klasyk mężczyzn Standing

1. Ireneusz Kapusta – Start Kielce

2. Wiktor Patryas Start Bielsko Biała

3. Paweł Daleszyński Surma Poznań

3. Ryszard Szachowicz

Compound Open

1. Marek Kantczak Start Gorzów

2. Adam Dudka Start Lublin

3. Paweł Bogucki Start Gorzów

3. Piast 25 Rzeszów

Drużyny:

1. Start Lublin

2. Start Kielce I

3. Start Kielce II

– To były najważniejsze zawody halowe w tym roku. Kilka miesięcy intensywnych treningów oraz udział w zgrupowaniu kadry narodowej w Prudniku zaowocowały zdobyciem tytułu halowego mistrza Polski – z zadowoleniem mówił Ireneusz Kapusta, który wraz z drużyną Startu Kielce wywalczył również srebro.

Oprac. R.S.

Data publikacji:31.03.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również