Integracja osób z niepełnosprawnościami przez sport – Avalon Extreme jedzie do Malagi

Tomasz Biduś

„In their shoes. Becoming inclusive" to międzynarodowe spotkanie organizowane przez hiszpańską organizację Asociación Juvenil Almenaras.

Avalon Extreme, jako jedyna organizacja z Polski, został zaproszony na ten warsztat dla przedstawicieli organizacji zajmujących się integracją osób z niepełnosprawnościami poprzez sport i rekreację z 10 krajów europejskich, które odbędzie się w Maladze w Hiszpanii.

W dniach 3-10 czerwca 2019 r. Przedstawiciele Avalon Extreme opowiedzą o narzędziach i działaniach, jakie prowadzą w Polsce, które mają na celu zachęcanie osób z niepełnosprawnością do sportów, w tym także ekstremalnych.
„In their shoes. Becoming inclusive” to druga odsłona międzynarodowego spotkania przedstawicieli organizacji zajmujących się integracją osób z niepełnosprawnością (OzN). 20 trenerów i koordynatorów z 10. krajów Europy będzie miało okazję wymienić się wiedzą na temat różnych narzędzi, które mogą pomóc zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w zajęciach rekreacyjnych i w sporcie.

Asociación Juvenil Almenaras to hiszpańska organizacja pozarządowa, która działa na rzecz mniejszości, w tym osób z niepełnosprawnościami i zagwarantowania im możliwości pełnej integracji ze społeczeństwem. Tegoroczny projekt przygotowany przez te organizację przyjął nową perspektywę i jest nią sport. Aktywność fizyczna została uznana za jeden z kluczowych obszarów, w których można wprowadzać innowacje w zakresie tworzenia przestrzeni integracji osób z niepełnosprawnościami.

Celami spotkania jest edukacja i uwrażliwienie trenerów pracujących z osobami z niepełnosprawnością w zakresie barier, z jakimi się borykają, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym oraz społecznym. Istotne jest także mówienie o sporcie jako narzędziu terapeutycznym. Przyczynia się to nie tylko do wzrostu aktywności wśród osób z niepełnosprawnością, ale sam sport pozwala im nabrać pewności siebie oraz zwiększyć ich obecność i udział w życiu społecznym.

Efektem wspólnej refleksji nad kwestiami społecznymi związanymi z niepełnosprawnością i aktywnością fizyczną tej grupy osób ma być stworzenie „Dekalogu dobrych praktyk na rzecz włączenia OzN do sportu” oraz „Przewodnik po działaniach adaptacyjnych”.

– Czujemy się wyróżnieni i dumni, że Asociación Juvenil Almenaras zaprosiło nas do udziału w tym warsztacie. Myślę, że jako projekt Avalon Extreme mamy się czym pochwalić w kwestii promocji sportu i aktywności osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy szkolenia i cykle zajęć z różnych sportów dla osób z niepełnosprawnością oraz poprzez naszych ambasadorów bierzemy udział w największych i najbardziej prestiżowych zawodach w poszczególnych kategoriach – podkreśla Tomasz Biduś, koordynator Avalon EXTREME.

Tomasz Biduś opowie podczas warsztatów o kilku projektach prowadzonych w ramach Avalon Extreme oraz w jaki sposób można zmieniać postrzeganie niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych osób z niepełnosprawnością Jako przykłady zostaną przytoczone działania w zakresie takich dyscyplin jak m.in. rugby na wózkach, workout, motorsport, downhill, narciarstwo, sitwake oraz szybownictwo. Te działania mają na celu kreowanie nowego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, jako aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy sportowe.

Tomasz Biduś jest byłym członkiem kadry narodowej i uczestnikiem mistrzostw Europy i świata w rugby na wózkach. To także wielokrotny mistrz Polski tej dyscypliny, a także instruktor sportu osób niepełnosprawnych i pomysłodawca i współorganizator Wheelmageddonu.

***

Avalon Extreme jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon Extreme regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski, Szymon Klimza oraz Igor Sikorski. Avalon Extreme to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.

Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon Extreme kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców – żyjących aktywnie i odnoszących znaczące sukcesy sportowe.

Więcej informacji:
https://avalonextreme.pl/
https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/

pr, fot. Avalon Extreme

Data publikacji: 22.05.2019 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również