IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych już za dwa dni!

IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych już za dwa dni!

Jeszcze tylko dwa dni do rozpoczęcia IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016.

To największe wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w tym roku. Blisko pół tysiąca sportowców z całego kraju będzie rywalizowało o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, hokej halowy, biegi na rakietach śnieżnych czy łyżwiarstwo szybkie. Igrzyska zainauguruje Ceremonia Otwarcia, która rozpocznie się 9 marca o godz. 19:00 pod Wielką Krokwią w Zakopanem.

– Nie ma lepszego miejsca na inaugurację Ogólnopolskich Igrzysk niż zimowa stolica Polski. To wspaniałe, że już w najbliższą środę wszyscy spotkamy się pod Wielką Krokwią, by świętować zapalenie Znicza Olimpiad Specjalnych i rozpoczęcie prawdziwej rywalizacji sportowej – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Narciarze w Zakopanem, łyżwiarze w Białymstoku
Ceremonię uświetnią występy znakomitej wokalistki, Ambasadorki Olimpiad Specjalnych Polska, Eweliny Lisowskiej oraz zespołu Future Folk z charyzmatycznym liderem, Stanisławem Karpielem-Bułecką. Cała uroczystość odbędzie się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni kibice będą świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska. Wcześniej przez Zakopane przebiegnie sztafeta Strzegących Prawa niosąca Ogień Nadziei, od którego w kulminacyjnym momencie ceremonii zapalony zostanie znicz. Tworzyć ją będą zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych.
Zmagania sportowców w Zakopanem będą rozgrywane 10 i 11 marca w stacji narciarskiej Suche koło Poronina (narciarstwo alpejskie) oraz na terenie Centralnego Ośrodka Sportu pod Wielką Krokwią (biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych).
17 marca rozpocznie się drugi etap Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W Białymstoku rywalizować będą łyżwiarze szybcy oraz hokeiści halowi. Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbędzie się 20 marca. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Białystok 2016 są najważniejszym etapem rywalizacji o nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku zostaną rozegrane w Austrii. To właśnie z medalistów Igrzysk w Zakopanem i Białymstoku składać się będzie kadra Olimpiad Specjalnych Polska na najbliższe Światowe Igrzyska.

Plenerowa wystawa zdjęć
W Zakopanem coraz bardziej widać, że zbliżają się Igrzyska – od 14 lutego w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego można oglądać plenerową wystawę zdjęć, poświęconych Olimpiadom Specjalnym.
_ Zdjęcia, które można oglądać w Parku Miejskim w Zakopanem jednoznacznie pokazują, że sportowcy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody i treningi równie wiele wysiłku i poświęcenia, jak profesjonalni sportowcy. Zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. To jest właśnie duch prawdziwego sportu, który sportowcom Olimpiad Specjalnych jest szczególnie bliski – powiedział Grzegorz Kurkowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk.
Wystawa została przygotowana dzięki wsparciu wojewody świętokrzyskiego oraz we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane. Urząd Miasta jest także współorganizatorem Igrzysk.
W IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych weźmie udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących wszystkie oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierać będzie blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy.

Ambasadorzy – legendy
Igrzyska w Zakopanem wspierają też wyjątkowi Ambasadorzy, legendy polskich sportów zimowych:
Małgorzata Tlałka-Długosz- trenerka, narciarka, alpejka, wraz z siostrą bliźniaczką czołowe zawodniczki świata lat osiemdziesiątych, mistrzyni Polski i Francji, olimpijka: reprezentantka barw biało-czerwonych (1984) i trójkolorowych (1988), szósta w slalomie specjalnym w Sarajewie, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Małgorzata Tlałka-Długosz związana jest z Olimpiadami od 2002 roku kiedy była honorowym patronem Ogólnopolskiego Mityngu Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym, również mocno wspierała Olimpiady w czasie ostatniego Mityngu w 2014 roku, a po jego zakończeniu założyła klub Olimpiad Specjalnych przy swojej fundacji.
Józef Łuszczek – pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w Lahti, a w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego, uzyskał tytuł najlepszego polskiego sportowca. W ciągu swojej kariery 36 razy zdobył mistrzostwo Polski.

Zofia Kiełpińska – polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady, dwukrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Albertville (1992) i Lillehammer (1994).

Erwina Ryś-Ferens – polska panczenistka, medalistka mistrzostw Europy i świata, czterokrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988).

5 mln zawodników ze 170 krajów
Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.
Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in. wybitni siatkarze Paweł Papke, Sebastian Świderski, a także Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow.
Olimpiady Specjalne Polska są także objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
pr
Data publikacji: 07.03.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również