Jesień na Śląsku i w Zagłębiu pod znakiem sportu i rekreacji

Jesień na Śląsku i w Zagłębiu pod znakiem sportu i rekreacji

Integracyjny dwubój
Wszystko zaczęło się 8 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, który tworzy kilka placówek edukacyjnych. Tam właśnie odbył się I Integracyjny Dwubój Nowoczesny zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „ Spatrakus", działający w ośrodku.

Klub funkcjonuje niespełna rok i przez cały ten czas prowadził szkółkę pływania i biegania dla dzieci z niepełnosprawnością. W dniu tym kilka różnych społeczności uczniowskich przeżywało wspólnie chwile, angażując się we współzawodnictwo sportowe połączone z aktywną zabawą.

Do rywalizacji sportowej stanęło kilkudziesięciu zawodników, którzy zostali podzieleni na 5 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych do 18 i powyżej 18 roku życia. Zawody jak nazwa wskazuje rozgrywane były w dwóch konkurencjach: pływanie i bieg. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu 5 minut przebiec lub w ciągu 3 minut przepłynąć jak najdłuższy dystans. Do boju zagrzewali ich rodzice i koledzy. Walka była zacięta, bo do wygrania były kolekcjonerskie statuetki oraz super nagrody.

Dla startujących wsparciem i pomocą byli również wolontariusze z II LO im. Stefana
Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

Między jedną a drugą konkurencją rodzice z dziećmi mieli możliwość korzystania ze strefy rodzica, gdzie przygotowano dla nich specjalne konkurencje, w których startowali wspólnie. Zabawy było co niemiara: zgadywanie smaków z zawiązanymi oczami, wspólny slalom, rzuty do celu, rysowanie na lustrze i na koniec koło fortuny z niespodziankami.

– Tutaj nie ma osób przegranych, dzisiaj wszyscy zwyciężają – zapewniła Marlena Michalska – wicedyrektor SOSW.
– A sport, ruch to najlepsza forma rehabilitacji, ale także integracji dodał Marek Stokłosa z UKS „Spartakus”

Cel: propagowanie aktywności sportowej
Znacznie więcej, bo 32 zespoły i prawie 800 uczestników zgromadziły zawody sportowo-rekreacyjne osób z niepełnosprawnością, które odbyły się 19 października w Kompleksie Sportowym Michał w Siemianowicach Śl.
Uczestnicy sportowej rywalizacji reprezentowali ośrodki działające na rzecz tej grupy osób z terenu województwa śląskiego, m.in. zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, placówki edukacyjne, organizacje pozarządowe.
W programie zawodów znalazły się dyscypliny sportowe, gry i zabawy z elementami rywalizacji, zebrane w blokach tematycznych: pływackim, konkurencji rozgrywanych w hali, gier i zabaw oraz turniej piłki nożnej. Wśród konkurencji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i frekwencją, znalazły się m.in. grzybobranie, wyciskanie ciężarka, wyścig na wózkach, piłka nożna, turniej w kręgle (xBox), pływanie z deską czy sztafeta kombinowana w wodzie. Nie zabrakło również imprez towarzyszących.
– Tego typu regionalne przedsięwzięcia, naszą „paraolimpiadę” organizujemy już od siedmiu lat, spotykając się rokrocznie w różnych obiektach sportowych naszego województwa – powiedziała „Naszym Sprawom” Barbara Daniel – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Na początku mieliśmy pewne obawy o potrzebę takiej rywalizacji, jednak rosnące z roku na rok zainteresowanie i frekwencja dowodzą, że jest ona bardzo potrzebna. Uczestnicy zawodów przyznają, że czekają na nie cały rok – żeby porywalizować, pobawić się, a przede wszystkim spotkać się. Wszystko wskazuje na to, że weszły one już na stałe do kalendarza imprez dla osób z niepełnosprawnością.
Organizatorzy zadbali też o sferę rekreacji: zajęcia z muzykoterapii czy warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Głównym celem zawodów jest propagowanie wśród osób niepełnosprawnych aktywności sportowej jako jednej z form rehabilitacji, ale też integracja całego środowiska.
Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Imperium Słońca” z Siemianowic Śl.

XVII Paraspartakiada Śląska i Zagłębia

Ten swoisty cykl imprez sportowo-rekreacyjnych zakończył się 8 listopada tam gdzie się rozpoczął – w Dąbrowie Górniczej, gdzie w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” , już po raz siedemnasty odbyła się Paraspartakiada Śląska i Zagłębia

W tegorocznych zmaganiach sportowych wzięło udział blisko 400 zawodników z niepełnosprawnością z ponad 40 ośrodków z województwa śląskiego i małopolskiego. Po raz pierwszy goszczono uczestników z województw świętokrzyskiego, opolskiego i podkarpackiego.
Wśród konkurencji dominowały: tor przeszkód, rzuty do tarczy oraz rzuty do celu. Na początku zapłonął także specjalny znicz.
W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

I tak jak co roku, poza rywalizacją sportową, osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami mogły uczestniczyć w bardzo dobrej zabawie, przeplatanej występami artystycznymi i konkursami; Paraspartakiada była również okazją do podziękowania osobom, które od lat wspierają idee integracji.

Tradycją Paraspartakiady stało się również wręczanie pucharu prezydenta RP dla najaktywniejszej drużyny poprzedniej edycji, tym razem tę cenną nagrodę odebrała Iwona Chęcińska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu.
– To wspaniale, że możemy się tutaj w Dąbrowie Górniczej spotkać już siedemnasty raz. To wielkie przeżycie dla naszych uczniów i wielka nagroda. Najważniejsze, że jesteśmy razem – stwierdziła.
W przeprowadzeniu imprezy pomagało stu wolontariusze z dąbrowskich i będzińskich gimnazjów i liceów.
Organizatorami Paraspartakiady są: Stowarzyszenie „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.
Honorowy patronat nad XVII Paraspartakiadą objęli: ks. dr Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty oraz Zbigniew Podraza – prezydent Dąbrowy Górniczej.
Wśród patronów medialnych był Magazyn „Nasze Sprawy”.
Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków PFRON.

Zobacz galerię…
Info i fot. pr / kat
Data publikacji: 15.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również