– Karolinka to impreza integracyjna i otwarta dla wszystkich sympatyków motoryzacji – mówi Sonia Babut, dyrektor rajdu. – Obowiązują w niej zasady opisów turystyczno-nawigacyjnych, załogi jadą według różnych regulaminów i mają różne trasy.
Rundy turystyczno-motorowa i turystyczno-nawigacyjna zawierają obowiązkowe zwiedzanie zabytków – w tym roku na ciekawej krajoznawczo trasie będzińskiej – i odpowiedzi na pytania ich dotyczące, a także całej trasy. Na koniec rundy uczestnicy rozwiązują testy turystyczne. Podczas jazdy muszą więc zapamiętać wiele informacji. Runda nawigacyjna to jazda według kodyfikatorów bez zwiedzania zabytków. Nawigatorzy muszą sami rozkodować informacje i z powodzeniem przejechać punkty kontrolne, najlepiej bez punktów karnych. Sprawdzianem dla nich są także próby sprawnościowe.
Świetna organizacja i atmosfera imprezy z roku na rok zapewniają coraz liczniejsze w niej uczestnictwo pasjonatów motoryzacji z całej Polski. W tym roku w rajdzie wzięło udział aż 25 załóg z Automobilklubu Śląskiego, Wielkopolskiego, Mysłowickiego, z Kędzierzyna-Koźla, Warszawy oraz Speed Race Tarnów Racing Team i Osa Opole. Do klasyfikacji generalnej liczone są wszystkie próby sprawnościowe, przejazd odcinków, testy turystyczny i BRD oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Punktualnie o godz. 10.00 „odpalenia” Rajdu dokonał Stanisław Olewiński, prezes Automobilklubu Śląskiego, a Piotr Belka, prezes Polskiego Związku Motorowego życzył wszystkim samych pierwszych miejsc i szczęśliwego powrotu na metę.
Uroczystość ta miała miejsce w samym sercu Katowic, na placu Sejmu Śląskiego, a uczestniczyli w niej również wiceprezydent miasta Marcin Krupa oraz Stefania Gowda – pełnomocnik prezydenta Katowice ds. osób niepełnosprawnych. Właśnie prezydent Krupa i prezes Olewiński dokonali startu poszczególnej załóg.
„Jedźcie tam, tam są Mysłowice” wskazał rajdowiczom właściwy kierunek jazdy rozbawiony Jerzy Góra – spiker sprawozdawca. Uczestnicy docenili dobry żart, bo Rajd Karolinka to przede wszystkim spotkanie sympatyków sportów motorowych i użytkowników pojazdów ceniących „myślenie za kierownicą”, dobrą zabawę i przyjazny uśmiech dla współużytkowników dróg.
Oficjalne ogłoszenie wyników, wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej kolacji w NOVOTELU.
W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła załoga: Norbert Kuźnik i Maurycy Skowroński, drugie: Marek Pańka i Wojciech Czuczuwara, a trzecie miejsce zajęła załoga w składzie: Stanisław Gurniewicz i Grzegorz Halądka. W klasyfikacji klubowej pierwsze miejsce zajął Automobilklub Wielkopolski. Wśród załóg niepełnosprawnych najlepiej spisała się załoga w składzie: Jarosław Warzkiewicz i Bożena Kocerba.
Warto wiedzieć, że Automobilklub Śląski działa już 87 rok. Oprócz Rajdu Karolinka sztandarową imprezą jest organizowany od ponad 56 lat Rajd Wisły, który od 15 lat stanowi rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. Poza tym klub szkoli sędziów sportowych i sędziów zabezpieczenia imprez, prowadzi szkolenia w zakresie ratownictwa drogowego i organizuje szereg imprez sportowych, zlotów turystycznych i pokazów, m.in. licznej grupy właścicieli pojazdów zabytkowych. Z myślą o nich, w scenerii zabytkowej kopalni Luiza w Zabrzu powstało Muzeum Pojazdów Zabytkowych. Naprawdę warto zobaczyć.
Więcej o działalności Automobilklubu na stronie www.auto-slaski.katowice.pl.
MaC
fot. Ryszard Rzebko