Kolejne medale polskich parabadmintonistów

Turniej Carlton Irish Para-Badminton International, który odbywał się w Antrim (Północna Irlandia) w dniach 22-26 czerwca, przejdzie do historii polskiego parabadmintona, jako pierwszy ze złotym medalem zdobytym dla Polski przez kobietę.

Do tej pory Bartłomiej Mróz przyzwyczajał nas do krążków z tego kruszcu, a tym razem to Katarzyna Ziębik z Warszawy staje na najwyższym stopniu podium w klasie SL3!

Katarzyna od kilku lat gra w badmintona a prawdziwą przygodę z parabadmintonem rozpoczęła w kwietniu w Turcji, skąd przywiozła swój pierwszy medal (brązowy w mikście z Mrozem). Sukcesy sportowe idą w parze z managerskimi i Katarzyna Ziębik jest wspierana przez Energoprojekt Katowice (EPK).
Już pierwszego dnia K. Ziębik zapewniła sobie medal pokonując Japonkę Asami Yamada 22:20 23:21. W drugim meczu z zawodniczką z Walii Nicolą Tustain Katarzyna miała trudną przeprawę w pierwszym secie wygranym 21:16, a w drugim zdecydowanie dominowała nasza zawodniczka. wygrywając 21:7. W trzecim spotkaniu, które było rozgrywane w niedzielę, należało wygrać z Joshi Manasi (IND) co najmniej jednego seta. Plan się powiódł i Kasia z Irlandii wróciła ze złotym medalem.
Wspomniany wcześniej Bartłomej Mróz dopiero w półfinale singla SU5 natrafił na skuteczny opór stawiony przez młodego i bardzo dynamicznego Japończyka Taiyo Imai. Do porażki Bartka przyczynił się również ból ręki, który nie pozwolił w drugim i trzecim secie na tak silne smecze jak w poprzednich meczach.

Natomiast w półfinale debla klasy SU5 z udziałem Bartłomieja Mroza i Tay Wei Ming z Singapuru, przeżyliśmy horror z dobrym zakończeniem. W pierwszym secie przegranym, sporo błędów sprawiło, że rywale Gi Yeon Kim (KOR) / Tetsuo Ura (JPN) przez cały set kontrolowali wynik. W drugim sytuacja była beznadziejna. Japończyk z Koreańczykiem prowadzili już 15-9. Jednak doskonałe uzupełnianie się, świetna gra z tyłu i na siatce duetu polsko-signapurskiego spowodowały, że stan meczu zmienił się na 18-15 dając naszym zwycięstwo. W trzecim, dla odmiany, rywale objęli szybko prowadzenie i było 11:6. Bartek z Tayem robili co mogli, ale przeciwnicy cały czas bezpiecznie prowadzili. Kilka udanych akcji znów dawało nadzieję na powtórkę sytuacji z drugiego seta. W końcu nastąpił remis 18 -18 i kolejne dwie akcje dla każdego debla. Potem 20 punkt dla nas i mamy meczową lotkę. Świetna wymiana i gdy Bartek zmierzał do boku, żeby odbić, poślizgnął się i odbita lotka poleciała na aut. Znów remis 20-20. Serwuje Tay, Koreańczyk Kim licząc na aut puszcza, ale lotka w linii i mamy 21. Kolejny krótki serw, szybka wymiana ze smeczami i obronami, zakończona trafieniem Kima w siatkę, co spowodowało ogromną radość całej naszej ekipy.

W finale toczyła się wyrównana walka i po raz drugi w historii udało się Bartkowi z partnerem urwać seta Malezyjczykom Liek Hou Cheah / Hariol Fozi Saba. Aktualni mistrzowie świata później jednak pokazali klasę i nie pozwalali na więcej Bartkowi i Tayowi, wygrywając ostatniego seta 21-11. Tak więc kolejne dwa medale srebrny w deblu i brązowy w singlu dorzucił Bartek Mróz do swojej bogatej kolekcji.
W turnieju startowali jeszcze Jakub Sikorski WH1, Denis Grzesiuk SL4 i Grzegorz Jednaki SS6. Niestety tu żaden z zawodników nie odnotował zwycięstwa w swoich grach. Na dodatek partner deblowy G. Jednakiego odniósł kontuzję i pozostałe dwa mecze grupowe z ich udziałem nie odbyły się.
Najbliżej wygrania seta w deblu byli w swoich klasach J. Sikorski i D. Grzesiuk, którym do celu zabrakło 2 i 4 punkty.
Ekipie polskich parabadmintonistów przewodził trener Tomasz Zioło.
Wszyscy zawodnicy na turniej Carlton Irish Para-Badminton International polecieli dzięki sponsorom: Grupa Azoty, Atlas Sp. z o.o., Energoprojekt Katowice, Diil Hempszop, BioEko by Arka, AZS Dolnoślaska Szkoła Wyższa, Mazda Jaremko Wrocław, WAK Trans Kędzierzyn-Koźle, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Info i fot.: MMKS Kędzierzn-Koźle, oprac. pr
Data publikacji: 04.07.2016 r.