Kolejne rekordy na „Srebrnej Sztandze” – Wrocław 2013

Kolejne rekordy na „Srebrnej Sztandze" – Wrocław 2013

XXXIII Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych już za nami. Tym razem najlepszych sportowców zmagających się z dużymi ciężarami gościł hotel Campanile w Wrocławiu.

Na pomoście, w dniach 18-20 października, oprócz zawodniczek i zawodników z Polski zobaczyliśmy silne ekipy z Rosji, Ukrainy, Węgier i Słowacji, wśród których znaleźli się medaliści Mistrzostw Europy, Świata a także Paraolimpiady z Londynu. Celem zawodów była popularyzacja sportów siłowych wśród osób niepełnosprawnych i rywalizacja ścisłej polskiej czołówki z przedstawicielami zagranicznych ekip. Ich uroczystego otwarcia dokonał prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start Jerzy Bocheński.

Rywalizacja kobiet została przeprowadzona w klasyfikacji open w nowych kategoriach wagowych od 41 kg do +86 kg i open mężczyzn (seniorów oraz juniorów do lat 23) w kategoriach od 49 kg do +107 kg. Klasyfikacja najlepszej zawodniczki i zawodnika odbyła się według punktacji. O zajętej pozycji decydowała ilość zdobytych punktów – indywidualny współczynnik wagowy każdej zawodniczki i zawodnika pomnożony przez najlepszy wynik, dawał liczbę zdobytych punktów. Rywalizację wygrywała zawodniczka, zawodnik, którzy uzyskali jak najwięcej punktów, dlatego zawodnicy musieli uzyskać jak największy rezultat końcowy. Zawody sędziowali sędziowie posiadający licencję sędziów IPC, a sędzią głównym zawodów był Martin Capla ze Słowacji. Wyniki uzyskane przez naszych zawodników cieszą, ponieważ osiągnięto kilka rezultatów przewyższających aktualne rekordy Polski zarówno wśród juniorek, juniorów, seniorek oraz seniorów..

W rywalizacji kobiet w której wystartowało 17 zawodniczek rywalizowały pomiędzy sobą 21-letnia Rosjanka Kheda Berieva i o dwanaście lat starsza nasza złota medalistka Mistrzostw Europy z Rosji i aktualna mistrzyni i rekordzistka Polski Justyny Kozdryk, reprezentantka RSSiRON Start Radom. Rywalizacja o zwycięstwo  toczyła się aż do ostatniego podejścia. Tym razem dominowała Rosjanka, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaczynając od 103 kg, następnie w drugim podejściu 108 kg i ostatecznie po zaliczeniu trzeciego podejścia do ciężaru 113 kg, wyprzedziła naszą zawodniczkę. Berieva uzyskała 106,68 pkt. Justyna także zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaczynając bój od 85 kg, następnie w drugim zaliczyła 90 kg. Walcząc o zwycięstwo zadysponowała na sztangę 94 kg i także zaliczyła ten ciężar, zajmując ostatecznie drugie miejsce z rezultatem 103,02 pkt., co stanowi nowy rekord Polski w kategorii do 50 kg. Trzecie miejsce przypadło nie mniej utytułowanej zawodniczce Marzenie Łazarz z Startu Tarnów, brązowej medalistce z Mistrzostw Europy, która podniosła w trzeciej próbie sztangę ważącą 113 kg i uzyskała 94,03 pkt.
Do wyróżniających się zawodniczek należały między innym: Magdalena Konior brązowa medalistka Mistrzostw Europy w kategorii wagowej 61 kg, która uzyskała wynik 95 kg, Paulina Puziak Triumf Start Bydgoszcz, która uzyskała 80 kg w kategorii wagowej 67 kg, Beata Jankowska ze Startu Wrocław 80 kg w kategorii do 72 kg oraz Kamila Rusielewicz, srebrna medalistka Mistrzostw Europy, reprezentantka Startu Koszalin, która w najcięższej kategorii wagowej plus 86 kg zaliczyła 115 kg. Są to oczywiście wyniki lepsze od dotychczasowych rekordów Polski.

Mężczyźni (juniorzy oraz seniorzy) podobnie jak kobiety także byli klasyfikowani w kategorii open, w której prym wiedli medaliści Paraolimpiady z Londynu i Mistrzostw Europy z Alexin/Rosja. Rywalizacja na pomoście była bardzo zacięta i przebiegała aż do ostatniego podejścia w ostatniej grupie startującej, w której spotkali się zawodnicy z najwyższych miejsc listy rankingowej IPC. Bardzo dobry wynik na skalę światową uzyskał Rosjanin Ayrat Zakiev, który zmagania z sztangą rozpoczął od ciężaru 190 kg, następnie 195 kg i ostatecznie w trzecim podejściu zaliczył 200 kg, przy wadze ciała 64,40 kg, uzyskując aż 205,85 pkt. Drugie miejsce wśród seniorów przypadło także reprezentantowi Rosji, aktualnemu wicemistrzowi paraolimpijskiemu z Londynu, mistrzowi Europy Vladimirowi Balynetcowi, który także zaliczył wszystkie trzy podejścia rozpoczynając od ciężaru 155 kg, następnie 162 kg a w trzecim podejściu dorzucił 10 kg uzyskując ostatecznie 172 kg przy wadze ciała 50,40 kg, uzyskał drugi wynik punktowy 199,26 pkt.
Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Polski. Trzecie miejsce wywalczył Grzegorz Lanzer z Koszalina brązowy medalista Mistrzostw Europy, który w pierwszym podejściu zaliczył 175 kg, w drugim ustanowił nowy rekord Polski z wynikiem 178 kg. Trzecie podejście do ciężaru 181 kg zawodnik nie zaliczył. Grzegorz przy wadze ciała 65 kg uzyskał 184,42 pkt. Mariusz Tomczyk reprezentant Startu Wrocław zaliczył wszystkie trzy podejścia zaliczając 150, 160 oraz w trzecim podejściu 164 kg, zajmując czwarte miejsce. W dodatkowym czwartym podejściu Mariusz zmagał się z ciężarem 166 kg – o 1 kg więcej od rekordu Polski – ale, niestety, próba nie była udana. Mariusz uzyskał 177,76 pkt.
W pierwszej szóstce znaleźli jeszcze Marek Trykacz Start Zielona Góra z wynikiem 170 kg/176,39 pkt oraz Piotr Szymeczek złoty medalista Mistrzostw Europy reprezentant Startu Tarnów z nowym rekordem Polski 192kg/176 pkt.

Nagrodzono także najlepszych juniorów. Zwycięstwo w kategorii open przypadło Tomaszowi Majewskiemu ze Startu Koszalin, który na ubiegłorocznej Srebrnej Sztandze był drugi, pokonując ubiegłorocznego zwycięzcę Krzysztofa Czyża z Startu Zielona Góra. Tomek Majewski poprawił wynik od ubiegłego roku o 18 kg zaliczając w trzecim podejściu 140 kg/128,61 pkt. Natomiast Krzysiek zaliczył 143 kg i uzyskał 118,96 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął, podobnie jak w roku ubiegłym, Piotr Markuszewski reprezentujący Centrum Rehabilitacji Grudziądz. Piotrek zaliczył 115 kg i uzyskał 115,17 pkt.

Jedynym jak dotychczas zawodnikiem, który zaliczył wszystkie 23 edycje Srebrnej Sztangi jest Zbigniew Merlak Szansa Start Gdańsk, który w dowód uznania otrzymał pamiątkową statuetkę Srebrnej Sztangi. Także taką statuetkę otrzymał zasłużony zawodnik, medalista Mistrzostw Europy i Świata Zbigniew Micheń , który startuje już od ponad 40 lat i zaliczył dwadzieścia osiem turniejów Srebrnej Sztangi

Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, a rywalizacja sportowa była bardzo zacięta i przebiegała aż do ostatniego podejścia. Zawodniczki do szóstego miejsca i zawodnicy do dziesiątego miejsca oraz juniorzy do szóstego miejsca w kategorii open zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami, otrzymali również wiele nagród rzeczowych od licznego grona sponsorów. Wielkie podziękowania należą się głównemu organizatorowi, jak i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej prestiżowej imprezy, której pomysłodawcą jest wielce zasłużony trener kadry polskich ciężarowców niepełnosprawnych – Jerzy Mysłakowski. Głównymi sponsorami „Srebrnej Sztangi” od wielu lat jest Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów „Elwat” we Wrocławiu. Pozostali fundatorzy nagród to: PFRON, Marcin Laśkiewicz, który ufundował pamiątkowe statuetki sztang, producenci sprzętu rehabilitacyjno-sportowego firma „Hess” oraz „Olimp”. Sponsorem upominków dla wszystkich zawodniczek, biorących udział W Srebrnej Sztandze były: portal Lejdis.pl, DELECTA oraz SORAYA.

Turniej swą obecnością zaszczycił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Małoń. Obecnych było także kilku byłych zawodników, którzy dla polskich barw zdobywali medale na najważniejszych światowych imprezach: Ryszard Tomaszewski – obecnie trener juniorów w Starcie Wrocław, Krzysztof Owsiany, Mirosław Maliszewski oraz trenerzy Startu Wrocław: Jerzy Mysłakowski, Mariusz Oliwa, Marek Purczyński, a także znakomity ciężarowiec a obecnie trener zawodników niepełnosprawnych – Paweł Rabczewski z Ciechanowa.

Głównym organizatorem imprezy było Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start Wrocław, a współorganizatorem Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów ELWAT. Zawody zostały dofinansowane ze środków PFRON oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zobacz galerię…

Grzegorz Leski

Data publikacji: 29.10.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również