Kolejny laur dla mistrzyni

Kolejny laur dla mistrzyni

Justyna Kowalczyk, do wielu medali sportowych, może dołożyć inny - została laureatką Medalu św. Brata Alberta za rok 2014. Olimpijską mistrzynię nagrodzono za wspieranie osób chorych na mukowiscydozę.

To mniej znana sfera aktywności biegaczki (z wyłączeniem Czytelników NS, wielokrotnie bowiem o tym pisaliśmy), bo też nie specjalnie chwali się ona faktem, że od 2011 roku wspiera – nie tylko wizerunkowo – Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

Ta skromność została doceniona. Medal św. Brata Alberta przyznawany jest przez jego Kapitułę za niesienie pomocy osobom z niepełnosprawnością, a kandydaci na laureatów są proponowani przez organizacje społeczne, charytatywne i samych niepełnosprawnych. W poprzednich latach Medal św. Brata Alberta otrzymali m.in. ks. kardynał Franciszek Macharski, Jerzy Buzek, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Anna Dymna, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Ewa Błaszczyk, Marek Kamiński, Paweł Kukiz, Małgorzata Kożuchowska, Natalia Partyka, Irena Santor, Agnieszka i Urszula Radwańskie. Tegoroczna uroczystość wręczenia medali odbędzie się 9 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2015.

Dzięki darowiznom Justyny Kowalczyk PTWM doposażyło swoją wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, zakupiło wyposażenie do oddziału Kliniki Pneumatologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju. W ubiegłym roku nasza znakomita zawodniczka zaimponowała wszystkim niebanalnym zachowaniem – wystawiła na aukcję sztabkę złota, którą otrzymała w prezencie od przedsiębiorcy Jana Kulczyka. Miała być ona niejako uzupełnieniem „niedoboru” złota w złotym medalu olimpijskim wywalczonym podczas igrzysk w Soczi.
Aukcja, przeprowadzana dla Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą – zdaniem mistrzyni – przyniosła w licytacji kwotę zbyt małą, toteż… postanowiła sama kupić za 97 tys. zł. tę sztabkę złota. Trudno o bardziej spektakularny gest… Nie pierwsze to świadectwo mocnego charakteru, empatii i poczucia humoru multimedalistki.

W tym roku Medale św. Brata Alberta otrzymali także ks. Henryk Zątek, proboszcz w Jawiszowicach – za działalność społeczną i charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie powiatu oświęcimskiego i Alain Michel z Lyonu, założyciel fundacji „Przyjaciele Polski” i „EguiLibre” – za 30 lat działalności charytatywnej na rzecz osób z niepełnosprawnością i potrzebujących pomocy w Polsce.

Organizatorzy zaprosili ponadto do udziału w charytatywnym koncercie, który odbędzie się 15 lutego a organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” we współpracy z Filharmonią Krakowską. W tym roku dochód ze sprzedaży biletów oraz prowadzonej aukcji przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację krakowskiego aktora – Krzysztofa Globisza, który w lipcu ub. roku przeszedł wylew i wymaga długotrwałej rehabilitacji.

Oprac. MarC

Data publikacji: 09.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również