Kraków: 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

Kraków: 8. Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

Kilkuset zawodników z 22 krajów po przeszczepach nerek, serca, wątroby, trzustki i płuc oraz dializowanych weźmie udział w 8. Mistrzostwach Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Krakowie. Mistrzostwa propagują hasło „Nie zabieraj swoich narządów do nieba".

Uroczysta inauguracja mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, odbędzie się 16 sierpnia wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie.
W zawodach rozgrywanych na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego wystartuje 360 zawodników z 22 krajów. Konkurencje odbędą się w 12 dyscyplinach: badminton, biathlon letni, bowling, darts, golf, kolarstwo szosowe, lekka atletyka, petanque (gra w kule), pływanie, siatkówka plażowa, tenis stołowy, tenis ziemny.

Polska reprezentacja będzie liczyć 60 osób. W dotychczasowych europejskich mistrzostwach reprezentacja liczyła od 5 do 10 osób. W latach 2004-2013 polscy pacjenci zawodnicy zdobyli w światowych i europejskich mistrzostwach 208 medali.
– Nie ma lepszego przykładu dla społeczeństwa niż osoby, które pokazują, że są po przeszczepieniu narządu i mogą uprawiać bezpiecznie sport. Jest to jednocześnie przykład, że dzięki narządom, które te osoby otrzymały, mogą one żyć pełnią życia i że cel transplantologów został osiągnięty – powiedział PAP przewodniczący 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych prof. Andrzej Chmura. – Zależy nam tak bardzo na propagowaniu idei transplantacji, tym bardziej, że musimy mieć świadomość, że każdy z nas może nagle stać się potrzebującym – dodał profesor.

Jak wyjaśnił, udział w zawodach nie stanowi żadnego ryzyka dla pacjentów. – Wszyscy zawodnicy mają certyfikaty medyczne, zgodnie z restrykcyjnymi przepisami zarówno światowej, jak i europejskiej federacji zrzeszającej osoby po przeszczepach – powiedział prof. Chmura. Zgodnie z tymi regulacjami pacjent może wystartować w zawodach po upływie ponad roku od przeszczepienia, czynność narządu musi być stabilna, w określonym terminie przed zawodami powinien być przeprowadzony test wysiłkowy potwierdzający zdolność pacjenta do udziału w zawodach, a lekarz prowadzący powinien wyrazić zgodę na start pacjenta w określonej konkurencji.

– Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych są organizowane głównie w celu popularyzacji świadomego dawstwa narządów poprzez aktywność fizyczną i uprawianie sportu, ponieważ pacjenci, startując w zawodach sportowych, dają najbardziej realne i żywe świadectwo, że transplantacja jest najlepszą metodą ratowania życia ludzkiego – przyznała Krystyna Murdzek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji (PSST), które jest organizatorem tegorocznych mistrzostw.

Każdy kraj, który organizuje mistrzostwa, może do programu wprowadzić jedną konkurencję. Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji zdecydowało się na biathlon letni, licząc na zdobycie medali.
Do organizacji mistrzostw konkurowała także Bułgaria, ale Europejska Federacja Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (ETDSF) po wizytacji wybrała Kraków.
Organizacja takich mistrzostw stanowi duże wyzwanie dla organizatorów. Muszą oni m.in. zapewnić zawodnikom dostęp do stacji dializ, a także odpowiednie zabezpieczenie medyczne. Mistrzostwa mają swojego lekarza naczelnego, dyżurującą klinikę uniwersytecką, dwie karetki, dwóch lekarzy towarzyszących zawodom, masażystów i zapas wody do nawadniania pacjentów po transplantacji.

Jak podają organizatorzy, na świecie umiera codziennie 15 osób, nie mogąc doczekać się na przeszczep narządu. Co 14 minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegu. W Polsce średni czas oczekiwania na narząd wynosi ponad dwa lata. Wielu pacjentów umiera, zanim pojawi się szansa na przeszczep – głównie z powodu zbyt małej liczby dawców.

Mistrzostwom patronują minister Sportu i Turystyki, minister Pracy i Polityki Społecznej, Polski Komitet Olimpijski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. (PAP)

hp/ abr/

Data publikacji: 16.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również