„Łączą nas góry – na szlaku z Merrell” – ruszają wycieczki górskie po Sudetach dla osób z niepełnosprawnościami

Już po raz czwarty osoby z niepełnosprawnościami wezmą udział w co najmniej 10 wycieczkach górskich po malowniczych Sudetach. W ramach tegorocznej akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”, która startuje 19 czerwca, Fundacja Ładne Historie przygotowała cztery nowe trasy. Zapewni też specjalistyczny sprzęt i opiekę wolontariuszy. Dotychczas z 36 wycieczek po dolnośląskich Sudetach skorzystało już ponad 350 osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce, dzięki któremu wielu uczestników zaczyna spełniać marzenia i uprawiać turystykę górską także poza projektem.

Góry są bliżej niż myślisz

Fundacja Ładne Historie udowadnia, że aktywny wypoczynek w górach dla osób z dysfunkcją ruchu jest możliwy. W tym roku, dzięki współpracy z jednym z partnerów projektu, marką Merrell, zorganizuje kolejne wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

– Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu niesie nie tylko mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale jest też źródłem prawdziwej radości. Wierzymy, że outdoor jest dla każdego, bez względu na ograniczenia, z którymi się mierzy. Wspólnie z Fundacją chcemy po raz kolejny zachęcić do uczestnictwa w akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”. Ten projekt motywuje do pokonywania barier, pomaga wyrównywać szanse i czerpać radość z obcowania z przyrodą – mówi Joanna Kuźma, managerka ds. komunikacji dystrybutora marki Merrell, producenta obuwia dla miłośników outdooru. W ramach partnerstwa na stronie www.ladnehistorie.pl/naszlaku-z-merrell dostępny będzie cykl wideo-poradników opracowany z myślą o entuzjastach aktywności w plenerze. Z filmów będzie można dowiedzieć się m.in. jak dobrać odpowiednie obuwie, rozbić biwak i właściwie czytać mapę.

W ramach akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell” odbędą się cztery wyprawy nowymi trasami. Dla wielu osób będzie to pierwsze wyjście w góry i spełnienie marzenia, a także początek pięknej przygody. – Po zdobyciu szczytu kolejne nie wydają się takie wysokie i nieosiągalne. Już kilkadziesiąt rodzin z osobami z niepełnosprawnością, które wzięło udział w naszych wyprawach, zaczęło korzystać z turystyki górskiej bez naszej pomocy – podkreśla Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie.

To niewątpliwy sukces akcji będącej obecnie jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Ze strony https://ladnehistorie.pl/krokdalej-z-merrell/ pobrać można mapki wybranych sudeckich szlaków wraz z ich opisami i praktycznymi wskazówkami dla osób z dysfunkcją ruchu, które chciałyby kontynuować górską pasję już poza projektem.

Wędrówki po Sudetach

Pierwsza wycieczka nową trasą wyruszy już 19 czerwca z przełęczy Tąpadła wokół Raduni znajdującej się w masywie Ślęży. Tamtejsze szlaki są mniej uczęszczane, dzięki czemu liczyć można na spokój w otoczeniu lasów i pięknych widoków. Plan na kolejną wyprawę (25 czerwca) to start w Batorowie i finał w Karłowie znajdującym się u podnóża Szczelińców w Górach Stołowych. Trakt Kręgielny, którym przebiegać będzie droga powrotna, posiada specjalnie wydzielony pas dla ruchu wózków inwalidzkich i dziecięcych. W pierwszą niedzielę lipca uczestnicy wyruszą z Wałbrzycha na Chełmiec, jeden z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich. Finałowa destynacja (10 lipca) to Bardo Śląskie, z którego rozpocznie się spacer na Przełęcz Łaszczową.

– Zależało nam, aby szlaki były nie tylko atrakcyjne krajobrazowo, ale i łatwo dostępne dla mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska. Bez problemu będzie można do nich dotrzeć zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną – tłumaczy Daniel Gerus, który wraz z grupą osób z niepełnosprawnościami testuje wszystkie trasy pod kątem komfortu spacerowania dla uczestników wycieczek z dysfunkcją ruchu. W tym sezonie zaplanowanych jest co najmniej 10 wypraw po Sudetach.

Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy przeszli już ponad 380 kilometrów sudeckich szlaków. Wyprawy mają charakter integracyjny – biorą w nich udział zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i osoby zdrowe. – Podczas ostatniej edycji wspierało nas niemal 300 wolontariuszy z całego kraju. Jesteśmy społecznością, która wspólnie marzy, wytycza sobie kolejne cele i niesie w świat pozytywne przesłanie – mówi Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie. Aby wziąć udział w wycieczkach, wystarczy zgłosić się drogą mailową, pisząc na adres: zapisy@ladnehistorie.pl.

Dorzuć się do puszki. Pomóż spełnić marzenia

Akcję „Łączą nas góry” wspierać można przez cały rok poprzez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/. Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych.

Szczegóły projektu na www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory oraz w mediach społecznościowych „Łączą nas góry”: https://www.facebook.com/ladnehistorie, https://instagram.com/laczanasgory.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Marcin Trzpiot, Bartek Barczyk

Data publikacji: 14.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również