Lepiato skoczył po rekord świata

Maciej Lepiato (GZSN Start Gorzów Wlkp.) wynikiem 2,17 wygrał konkurs skoku wzwyż lekkoatletycznych mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Swansea w Walii. Złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie ustanowił rekord świata w kategorii T44.

Wynik Lepiaty jest lepszy o 4 cm od poprzedniego rekordu, który także należał do niego. Rok temu, w mistrzostwach globu w Lyonie, wygrał zawody skokiem na 2,13.

Mimo niedorozwiniętej lewej stopy, z powodzeniem rywalizuje również z zawodnikami sprawnymi. W halowych mistrzostwach Polski w lutym w Sopocie wywalczył brązowy medal wynikiem 2,19. Rekord życiowy 2,22 uplasował go w ubiegłym roku na czwartej pozycji w tabeli PZLA. Trener Zbigniew Lewkowicz uważa, że jego podopieczny może skakać jeszcze wyżej.

– Przypuszczam, że minimum na igrzyska Rio de Janeiro 2016 będzie 2,30. Gdyby się udało je osiągnąć, to byłbym jak Natalia Partyka, która startowała zarówno w olimpiadzie, jak i paraolimpiadzie – wspomniał urodzony w Poznaniu 26-letni Lepiato, który w styczniu ub. roku, w mityngu w czeskim Trzyńcu został sklasyfikowany ex aequo na 10. miejscu z mistrzem igrzysk XXX Olimpiady Rosjaninem Iwanem Uchowem (obaj uzyskali po 2,15).

Przypomniał, że oficjalne rekordy osób niepełnosprawnych są notowane tylko na mistrzostwach świata lub Europy. (PAP)