Śląska Liga Boccia

Śląska Liga Boccia

Integracyjny Klub Sportowy „Silesia" i Fundacja Aktywnej Rehabilitacji zapraszają na turnieje rozgrywane w ramach integracyjnej Śląskiej Ligii Boccia 2010 w terminie od marca do grudnia br. Pierwszy turniej odbędzie się już 12 marca, a następne będą organizowane średnio co dwa miesiące z przerwą wakacyjną. Planowane miesiące rozgrywek to marzec, kwiecień, czerwiec, wrzesień, październik, grudzień w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jaworznie.

Turnieje będą rozgrywane indywidualnie w przedziałach wiekowych do 14 roku życia (przedszkolaki, oraz uczniowie szkół podstawowych) oraz powyżej 14 roku.
Podczas każdego turnieju przyznawane będą medale oraz puchary za zdobycie pierwszych trzech miejsc. Turniej grudniowy będzie turniejem finałowym, na którym wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy Ligi.
Nagroda główna za zdobyte pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji ogólnej dla grupy powyżej 14 roku życia to wyjazd z opiekunami do Brukseli, a dla grupy poniżej 14 roku wyjazd z opiekunami do Warszawy.

Celem zawodów jest m.in. popularyzacja gry Boccia, aktywizacja sportowa osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz wyłonienie reprezentacji Śląska na zawody ogólnopolskie oraz międzynarodowe.

Termin zgłoszeń do 28. 02. 2010 r. Wypełniony druk uczestnictwa należy wysłać na adres mailowy:
piotr.czarnota@ikssilesia.org.pl
lub kamila.simon@ikssilesia.org.pl

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu się do udziału w Lidze decyduje kolejność przesłanych zgłoszeń.
Liga odbywa się pod honorowym patronatem europosła Jana Olbrychta.
Organizację turnieju wsparli: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Urząd Miasta Jaworzno, MCKiS Jaworzno, Olimp Sport, Silesia ART, Sport Broker, Eko-Tech.

Koordynator zawodów:
Piotr Czarnota
piotr.czarnota@ikssilesia.org.pl
tel. 511 253 290

P1010020 P1010039 P1010046

B O C C I A to adaptowana gra indywidualna lub zespołowa promowana w Polsce od 10 lat przez Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu. Posiada ona wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, szczególnie dla osób z porażeniem mózgowym – mogą w nią grać nawet osoby z czterokończynowym porażeniem! Uprawiana jest w wielu krajach świata. W 1996 roku weszła do programu Igrzysk Paraolimpijskich.
Boccia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Jej nieadaptowana wersja zwana Boule jest narodowym sportem we Francji, równie popularna we Włoszech pod nazwą Bocce. Pole gry ma wymiary 12,5 m x 6 m. Sprzętem są bile skórzane o wadze 290 g i 27 cm obwodzie – sześć bil w kolorze czerwonym, sześć bil w niebieskim i jedna bila białą. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile, mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na plac gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej białej. Mecz kończy się po 6 rundach (drużyna) oraz 4 rundach dla dwójek – ogłoszeniem wyniku. Regulamin gry może wydać się skomplikowany, w praktyce wystarcza jednak kilkuminutowe szkolenie, aby bez problemów w niej uczestniczyć.

Oprac. J. K.
fot. Archiwum „NS”

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również