Małopolska Handbike Cup w Rącznej. Od obozu do rywalizacji

Za nami pierwsza edycja zawodów Małopolska Handbike Cup. Ta nowa impreza dla parakolarzy szosowych odbyła się 14-16 października w Rącznej (okolice Krakowa). Sportowych emocji dostarczyły wyścig ze startu wspólnego oraz jazda indywidualna na czas. W gronie uczestników nie zabrakło reprezentantów kraju i gości z zagranicy. Formę przygotowań do rywalizacji stanowił obóz, pomyślany głównie o zawodnikach początkujących.

Parakolarskie zawody zostały zorganizowane przez Fundację Aktywni Bez Barier oraz Stowarzyszenie Veloaktiv. Wydarzenie odbyło się w Rącznej (gmina Liszki), w okolicach Cracovia Training Center, gdzie wytyczono siedmiokilometrową pętlę.

– Przede wszystkim cieszę się, że udało się bezpiecznie przeprowadzić imprezę, wszyscy ukończyli rywalizację. Jako organizatorzy wiemy, co jeszcze należy poprawić i mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Zawodnicy, z którymi rozmawiałem, byli zadowoleni z tej wymagającej trasy – powiedział „NS” Rafał Szumiec, prezes zarządu Stowarzyszenia Veloaktiv, a zarazem handbiker, który w sierpniu br. zdobył Puchar Świata w H3.

15 października (sobota) wyłoniono zwycięzców wyścigu ze startu wspólnego. W zależności od kategorii, uczestnicy mieli do pokonania dystans czterech lub siedmiu okrążeń. Natomiast kolejnego dnia odbyła się jazda indywidualna na czas. W tym przypadku rywalizacja rozstrzygnęła się na trasie o długości 7 km.

– Startów w Polsce jest jak na lekarstwo, więc fajnie, że pojawiła się nowa impreza w naszym kalendarzu. Dobrze byłoby, żeby odbywała się cyklicznie. Trasę mieliśmy ciekawą i urozmaiconą, z podjazdami, zjazdami, zakrętami i płaskimi odcinkami. W kolarstwie chodzi o to, żeby wykazać się w takich zróżnicowanych warunkach – zaznaczył Rafał Wilk, najbardziej utytułowany polski handbiker, startujący w H4.

Zwycięzcy i plany
Sporą część uczestników MHC stanowili kolarze ręczni jeżdżący w barwach VeloAktiv Kraków. Nie zabrakło też gości ze Słowacji i z Ukrainy. Rafał Wilk był najszybszy w wyścigu ze startu wspólnego w H4-H5. Za nim finiszował inny z reprezentantów kraju – Krzysztof Plewa. Tych dwóch doświadczonych zawodników zabrakło już w niedzielnej części zawodów. Tego dnia wzięli bowiem udział w 21. Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza i zajęli dwie czołowe lokaty. W czasówce w H4-H5 najlepszym wynikiem popisał się Pavlo Bal, który w sobotę ukończył wyścig na trzeciej pozycji.

Z kolei Rafał Szumiec wygrał jazdę indywidualną na czas w H3. Dzień wcześniej ukończył rywalizację na najniższym stopniu podium. Wówczas triumfował Marek Wiśniewski, który w niedzielę finiszował jako trzeci w Poznaniu. Dwukrotnie jako drugi w H3 został sklasyfikowany Maros Orecny. W H1-H2 triumfatorką wyścigu została Anna Oroszova, a dzień później odniosła sukces w stolicy Wielkopolski. Natomiast czasówkę w H1-H2 wygrała Kristina Madajova. W C1-C5 niepokonany okazał się Ondrej Strecko.

– Mamy różne pomysły. Jeden z nich zakłada utworzenie Pucharu Polski. Nowy cykl składałby się z trzech imprez, w tym właśnie z Małopolska Handbike Cup. Porozmawiamy o tym z PZSN Start. Chcemy też, żeby nasze zawody zostały wpisane do kalendarza UCI, ale jeszcze nie wiemy, czy to będzie w przyszłym roku – poinformował Rafał Szumiec.

Jak podkreślił Rafał Wilk, poszczególne rundy Pucharu Polski powinny gościć w różnych częściach kraju. To byłaby promocja dyscypliny i szansa na pozyskiwanie nowych zawodników, o co w przypadku sportu paraolimpijskiego jest niezwykle trudno. Utytułowany handbiker dodał, że jeśli taki cykl powstanie, to jedne z zawodów mogłyby odbyć się w Rzeszowie.

– Przed MHC prowadziliśmy zapisy na obóz, podczas którego można było się zapoznać z trasą. To istotne zwłaszcza dla zawodników początkujących. W sumie z naszej oferty skorzystało 30 osób. Chcielibyśmy to powtórzyć w przyszłym roku, bo sprawdziła się zaproponowana formuła przygotowań – podsumował Rafał Szumiec.

Małopolska Handbike Cup 2022
Wyścig ze startu wspólnego
C1-C5: Ondrej Strecko
H1-H2: Anna Oroszova
H3: Marek Wiśniewski
H4-H5: Rafał Wilk

Jazda indywidualna na czas
C1-C5: Ondrej Strecko
H1-H2: Kristina Madajova
H3: Rafał Szumiec
H4-H5: Pavlo Bal

Komplet wyników: https://competitions.timekeeper.pl/malopolska-handbike-cup

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 21.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również