Mecz Gwiazd na zakończenie Olimpiad Specjalnych

Mecz Gwiazd na zakończenie Olimpiad Specjalnych

W hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów Meczem Gwiazd zakończy się w piątek wieczorem Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. W sportowych zmaganiach uczestniczyły drużyny z Niemiec, Serbii, USA oraz Polski.

O celu i misji turnieju mówili uczestnicy zorganizowanej w piątek, 29 sierpnia w Warszawie konferencji prasowej.

Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy podkreślał, że stolica sprzyja Olimpiadom Specjalnym. Jedynie w tych zawodach w sposób prawdziwy spełnia się idea sportu – podkreślił.

Turniej zorganizowano przy okazji rozpoczynających się w sobotę w Warszawie mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn. W pokazowym meczu zaprezentują się m.in. byli reprezentanci kraju Sebastian Świderski i Paweł Papke, a także szczypiornista Artur Siódmiak.

Według Mateusza Wesołego, brązowego medalisty Olimpiad Specjalnych, siatkówka nie należy do łatwych dyscyplin sportu. On sam trenuje raz w tygodniu, ale nie wyklucza, że zajęć będzie więcej. Zawodnik ocenił, że wszystkie drużyny mają szansę na zwycięstwo.

Papke zaproponował na konferencji, aby powołać polską drużynę szczypiornistów Olimpiad Specjalnych. Do realizacji tego pomysłu przyłączy się Artur Siódmiak, wspierający organizację były piłkarz ręczny.

Mecz Gwiazd na zakończenie turnieju, ceremonia dekoracji sportowców oraz wspólna gra zawodników z Ambasadorami Olimpiad Specjalnych – to plan na piątkowy wieczór, uroczyście kończący imprezę.

Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics, który jest uznany oficjalnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Organizacja ta działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwszy raz polska reprezentacja wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Aktualnie w Polsce trenuje 17 tys. zawodników, którzy mają do wyboru 24 dyscypliny sportowe, zarówno letnie, jak i zimowe.

Według organizatorów, takie olimpiady sprzyjają rozwojowi dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie poprzez umożliwienie uczestnictwa w treningach sportowych i zawodach. (PAP)

kda/ agi/ gma/ sab/

Data publikacji: 29.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również