Medalowa kolekcja z Elzach. Życiówki handbikerów przed ME

Rafał Szumiec (z lewej)

Reprezentanci Polski w parakolarstwie zdobyli 6 medali w Elzach (Niemcy). 12-15 maja została tam zorganizowana druga runda Pucharu Świata. Dla kadrowiczów był to sprawdzian formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy.

Tegoroczny kalendarz Pucharu Świata obejmuje 3 rundy. Inauguracja zmagań odbyła się 5-8 maja w Ostendzie (Belgia), gdzie Polacy nie wywalczyli żadnego medalu. Tydzień później w Elzach było zdecydowanie lepiej pod tym względem.

Najpierw uczestnicy imprezy rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas. Ze srebrnych medali cieszyli się handbikerzy Rafał Szumiec i Krzysztof Plewa, startujący odpowiednio w H3 i H5. To najlepsze wyniki w dotychczasowych karierach tych zawodników. Z kolei Renata Kałuża uzyskała trzeci rezultat wśród kobiet w H3. Na najniższym stopniu podium stanęły też Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław, uczestniczące w rywalizacji tandemów.

W wyścigu ze startu wspólnego kolejne sukcesy odniosły reprezentantki Polski. Renata Kałuża do swojego dorobku dołożyła brązowy medal. Kolejny taki krążek zdobyły Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław. Natomiast Krzysztof Plewa znalazł się tuż za podium w H5, a Rafał Szumiec zajął siódme miejsce w H3.

Na trasach w Niemczech nie zabrakło innych reprezentantów kraju, w tym Rafała Wilka. Najbardziej utytułowany polski handbiker uzyskał siódmy rezultat w czasówce w H4. Na tej samej pozycji ukończył wyścig ze startu wspólnego.

Dla kadrowiczów był to sprawdzian formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, które odbędą się 25-29 maja w Austrii. Z kolei trzecia runda Pucharu Świata zostanie zorganizowana 4-7 sierpnia w Quebecu (Kanada). Po niej już Mistrzostwa Świata w Baie-Comeau (Kanada). Najważniejsza impreza tego sezonu zaplanowana jest na 11-14 sierpnia.

Marcin Gazda, fot. z profili Paracyling Team Poland, VeloAktiv i olajustynatandem

Data publikacji: 24.05.2022 r.