Polscy parakajakarze dobrze zadebiutowali na ME

Od 17 do 19 czerwca br. w Belgradzie odbywały się Mistrzostwa Europy Seniorów w Kajakarstwie. Polską reprezentację pod egidą Polskiego Związku Kajakowego tworzyli zawodnicy sportu olimpijskiego i paraolimpijskiego.

W Mistrzostwach startowało 520 zawodników z 38 krajów. Reprezentacja Polski zdobyła osiem medali w tym dwa zdobyte przez parakajakarzy. Tomasz Moździerski zdobył srebrny medal w konkurencji K1 200 m w grupie TA, Paweł Łukaszewicz zdobył medal brązowy w konkurencji V1 200 m. Tuż za podium znalazł się Mateusz Surwiło w konkurencji K1 200 m w grupie LTA.

Reprezentację parakajakarzy od dwóch lat koordynuje poznańskie Stowarzyszenie START.

Efektowny światowy debiut kajakarstwa niepełnosprawnych miał miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Poznaniu. Niezwykle duże zainteresowanie tą dyscypliną zdecydowało o wystąpieniu Międzynarodowej Federacji Kajakowej (IFC) z wnioskiem do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) o włączenie parakajakarstwa do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., co zakończyło się sukcesem.

Cieszy deklaracja prezesa Polskiego Związku Kajakowego Józefa Bejnarowicza, że Związek obejmie swoją opieką nową dyscyplinę sportową w dalszej perspektywie i w tej bliższej – w tegorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Szeged na Węgrzech 18-21 sierpnia br.