Mistrzowie szachowi po raz 13. w Milówce
W rozgrywanym w dniach 23-29 listopada XIII Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szachowym w Powiecie Żywieckim udział wzięło ponad stu szachistów z całej Polski, w tym ponad 70 osób z niepełnosprawnością oraz 13 przedstawicielek płci pięknej. Organizatorem tego największego na Podbeskidziu integracyjnego spotkania szachistów było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy (OPP) z Łodygowic.
Od swych początków w 2002 roku turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pasjonatów królewskiej gry. Od lat liczba zgłoszeń znacznie przekracza limit miejsc. Atrakcyjne nagrody, komfortowe zakwaterowanie oraz wyjątkowa atmosfera są magnesem przyciągającym najlepszych szachistów z całej Polski. Poziom turnieju można śmiało określić jako bardzo wysoki, a tytuły szachowe uczestników mówią same za siebie.
W tym roku wśród jego uczestników znaleźli się m.in. mistrzyni międzynarodowa Liliana Leszner oraz mistrz międzynarodowy Mirosław Jaworski, sześciu mistrzów FIDE w tym Henryk Seifert, kilku kandydatów na mistrzów kraju oraz wielu zawodników posiadających pierwsze kategorie szachowe. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwali sędzia główny zawodów oraz mistrz FIDE, Jacek Matlak i sędzia klasy międzynarodowej, mistrz międzynarodowy i trener kadry narodowej kobiet Marek Matlak.
W przerwie pomiędzy rundami zawodnicy uczestniczyli w wycieczce pętlą beskidzką, a w sobotę wraz z honorowymi gośćmi zasiedli do uroczystej kolacji. Po trwających tydzień zmaganiach i rozegraniu dziesięciu rund wyłoniono zwycięzców. W niedzielę, 29 listopada odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród i pucharów. Dokonali tego: prezes Stowarzyszenia Eurobeskidy Stanisław Hańderek, starosta żywiecki Andrzej Kalata, wójt gminy Łodygowice Andrzej Pitera oraz dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Anna Wandzel.
Bezkonkurencyjna okazała się Liliana Leszner, która zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji kobiet z niepełnosprawnością oraz została pierwszą w historii turnieju kobietą, która wygrała kategorię niepełnosprawni. Najlepszym zawodnikiem okazał się Kuba Ochowicz, zwycięzca wszystkich dotychczasowych edycji, który został również najlepszym pełnosprawnym zawodnikiem turnieju. Najlepszą pełnosprawną zawodniczką turnieju została Honorata Kucharska. Najlepszym wśród seniorów został Władysław Pojedziniec, a kategorię niepełnosprawni – I grupa wygrał Piotr Jagieła.
Tegoroczny turniej przeszedł już do historii, jednak miłe wspomnienia i radość zwycięzców na zawsze pozostaną w pamięci uczestników i organizatorów. Jego wzorową organizację doceniono również w odległej Warszawie. Stowarzyszenie otrzymało listy gratulacyjne od Wojciecha Kolarskiego, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Stanisława Szweda, wiceministra, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Turniej został dofinansowany ze środków PFRON, a współorganizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Żywcu. Partnerem imprezy był Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.
Organizatorzy serdeczne podziękowania kierują w stronę sponsorów turnieju oraz obsługi i wolontariuszy. Bez ich zaangażowania ta piękna inicjatywa nie mogłaby się odbyć.
Turniej dofinansowany ze środków PFRON:
Stowarzyszenie Eurobeskidy od blisko 20. lat aktywnie działa na rzecz dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Jest największym na Podbeskidziu organizatorem integracyjnych imprez sportowych oraz prowadzi trzy sekcje sportowe dla osób z niepełnosprawnością, w których regularnie trenuje 60 osób. W każdej z podejmowanych inicjatyw na pierwszym miejscu stawia sobie dotarcie do jak największej liczby potrzebujących osób. Nie zapomina też o potrzebach osób w podeszłym wieku. Od ponad dziesięciu lat organizuje zajęcia pływackie dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych, a dla osób starszych przygotowano kompleksowy program pobudzenia aktywności fizycznej oraz rehabilitacji.
Na sercu leży im również troska o środowisko naturalne oraz krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Dzięki wsparciu instytucji publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz ludzi dobrej woli, którzy wspierają Stowarzyszenie Eurobeskidy swymi datkami bądź przekazują na cel tej organizacji pożytku publicznego swój jeden procent podatku, jest w stanie organizować w ciągu roku aż osiem imprez sportowych, w których uczestniczy ponad pół tysiąca zawodników.
Szczegółowe informacje na temat Stowarzyszenia Eurobeskidy oraz organizowanych przez nie zawodów sportowych znajdują się na stronie www.eurobeskidy.org.pl. Zaprasza ono również, do polubienia swego profilu na portalu facebook, gdzie znajdują się bieżące informacje o podejmowanych przez nie działaniach.
STOWARZYSZENIE EUROBESKIDY – REHABILITACJA, EDUKACJA, SPORT
Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy prowadzi nabór do sekcji sportowych osób niepełnosprawnych. Zaprasza osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu i słuchu oraz osoby po pięćdziesiątym roku życia zamieszkujące tereny wiejskie na zajęcia rekreacyjno-rehabilitacyjne. Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.eurobeskidy.org.pl oraz pod tel. 33 862 31 97.
Info i fot. Eurobeskidy, oprac. MaC
Data publikacji: 01.12.2015 r.