Mniej niż 100 dni do rozpoczęcia Paraolimpiady w Rio de Janerio

Mniej niż 100 dni do rozpoczęcia Paraolimpiady w Rio de Janerio

Do rozpoczynających się 7 września w Rio de Janerio Igrzysk Paraolimpijskich pozostało mniej niż 100 dni. Polska reprezentacja liczyć będzie około 80 sportowców.

Najwięcej paraolimpijczyków w biało-czerwonych barwach wystartuje w lekkoatletyce (około 30), tenisie stołowym (13) oraz pływaniu i kolarstwie (po 8). Ogółem Polacy wystartują w 12 z 23 konkurencji olimpijskich. W większości dyscyplin kwalifikacje są już zakończone. O wyjazd na igrzyska zawodnicy walczą jeszcze w lekkiej atletyce, łucznictwie oraz szermierce na wózkach.

W tym roku liczba uczestników jest mniejsza niż podczas igrzysk w Londynie, gdzie wystąpiło 100 polskich sportowców. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, reprezentantów mogłoby być więcej, niestety obowiązują narzucone przez organizatorów limity.

Szeliga zaznaczył również, że rywalizacja osób niepełnosprawnych staje się z roku na rok coraz bardziej wymagająca. – Poziom sportowy z roku na rok rośnie. W niektórych konkurencjach wyniki, które kiedyś dawały medale dziś pozwalają tylko na wejście do finału. Coraz trudniej jest zarówno wywalczyć medal, jak i kwalifikacje – powiedział prezes, który wierzy, że polska ekipa przywiezie jednak z Brazylii podobną ilość medali jak z Londynu. W Wielkiej Brytanii nasi reprezentanci stawali na podium 36 razy i zajęli dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Spośród 14 złotych medalistów z Londynu wielu będzie miało w Rio szansę na obronę tytułu. Wśród nich są m.in. tenisistka stołowa Natalia Partyka, pływaczka Joanna Mendak, kolarz Rafał Wilk, sprinter Mateusz Michalski oraz skoczek wzwyż Maciej Lepiato. Ten ostatni 28 maja, podczas międzynarodowego mityngu osób niepełnosprawnych w Słubicach skoczył 214 cm, co jest najlepszym w tym roku wynikiem na świecie.

15. letnie igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janerio (7-18 września) będą największą tego typu imprezą w historii. W rywalizacji o 528 medali w 23 konkurencjach wystąpi ponad 4300 sportowców ze 176 krajów. W programie igrzysk po raz pierwszy znalazł się triathlon i kajakarstwo. Transmisje ze zmagań przeprowadzi Telewizja Polska.

Chociaż sport osób niepełnosprawnych zyskuje na popularności, organizatorzy zbliżającej się paraolimpiady mają problem ze sprzedażą biletów. Do tej pory zakupiono tylko 33 procent z 2,5 miliona kart wstępu. Jak przyznał Philip Craven, szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, duża część wejściówek została nabyta przez władze Rio de Janerio, które przyznają, że zamierzają rozdać je uczniom miejscowych szkół. W 2012 roku w Londynie zmagania sportowców niepełnosprawnych odbywały się przy pełnych trybunach, a wszystkie bilety wykupiono jeszcze przed rozpoczęciem Paraolimpiady.

Historia igrzysk paraolimpijskich sięga 1948 roku, kiedy pracujący w Wielkiej Brytanii niemiecki neurochirurg Ludwig Guttmann zorganizował równolegle do odbywającej się wtedy w Londynie olimpiady turniej w łucznictwie dla sparaliżowanych weteranów. Za pierwsze igrzyska paraolimpijskie uznaje się jednak zawody, które odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Samą nazwę „paraolimpiada” zaczęto używać dopiero w 1984 roku. Cztery lata później, podczas igrzysk w Seulu, zmagania dla niepełnosprawnych zaczęto organizować na obiektach olimpijskich. (PAP)

bag/ cegl/

Data publikacji: 01.06.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również