MŚ w ampfutbolu – trener reprezentacji Dragosz: kolektyw naszą siłą

MŚ w ampfutbolu - trener reprezentacji Dragosz: kolektyw naszą siłą

Meczem z Gruzją 30 listopada w meksykańskim mieście Culiacan reprezentacja Polski w ampfutbolu rozpocznie rywalizację w piłkarskich mistrzostwach świata osób po amputacjach. Zdaniem trenera Marka Dragosza siłą zespołu jest kolektyw i ogromna wola walki.

– Frycowe już zapłaciliśmy. Debiutując w mundialu dwa lata temu zajęliśmy jedenaste miejsce. Od tego czasu zawodnicy przygotowywali się do kolejnego turnieju w swych klubach oraz na obozach kadry. Wyselekcjonowana została grupa. To bardzo zgraną „paczka”, która może powalczyć z każdym rywalem. Nie ma w drużynie gwiazdorstwa. Chemia jest atutem, a kolektyw naszą siłą – powiedział na konferencji prasowej przed odlotem do Meksyku Dragosz.

W mistrzostwach świata udział wezmą 23 ekipy. W wyniku losowania Polacy trafili do grupy B. Oprócz Gruzinów zagrają 1 grudnia z Włochami i następnego dnia z gospodarzami. Do 1/8 finału awansują z sześciu grup po dwie czołowe drużyny oraz cztery z trzecich lokat z najlepszym bilansem. Bojowo nastawieni polscy piłkarze stawiają sobie wysokie cele.
– Italię pokonaliśmy we wrześniu w Warszawie 3:0, ale trzeba przyznać, że wynik nie odzwierciedla trudu, jaki włożyliśmy w ten mecz. Jeśli Włosi będą w podobnej formie jak trzy miesiące temu, to czeka nas twarda walka. Zresztą nie tylko z nimi. Jednak lecimy na drugą półkulę nie po to, by odpaść w pierwszej fazie. Celem jest podium – zaznaczył mieszkający w Nasielsku bramkarz Jakub Jasiulewicz (GKS Góra).

Pochodzący ze Szczawnicy Marcin Guszkiewicz (Amp Futbol Kraków) uważa, że tradycyjnie już najtrudniej gra się z gospodarzami. – Meksykanie mieli dobry występ w ostatnich mistrzostwach Ameryki, zdobywając srebrny medal. Poza tym wspierani będą przez żywiołową publiczność. Uważam jednak, że mamy bardzo duże szanse awansu do kolejnej fazy. Nieskromnie mówiąc – jestem pewny, że nie tylko wyjdziemy z grupy, ale pokonywać będziemy kolejne szczeble – podkreślił.

Rafał Bieńkowski (GKS Góra) przyznał, że bardzo trudno było mu wrócić do sportu po wypadku, kiedy dwa lata temu konieczna była amputacja uda lewej nogi. – Grałem w piłkę w ligach okręgowych. Po wypadku zastanawiałem się, czy będę mógł jeszcze kiedyś wyjść na boisko. Odpowiedź przyszła szybko. Kolega zaprosił mnie na zgrupowanie kadry ampfutbolu. Po pierwszych zajęciach byłem zdruzgotany. Te zagrania, które wcześniej stanowiły o mojej sile, zupełnie mi się nie udawały. W zasadzie nic mi nie wychodziło. Przez kilka miesięcy przestawiałem się na inne tory i radość z gry wróciła – powiedział mieszkaniec wioski Zdziar Wielki w powiecie płockim.

Również 42-letni Dragosz, który prawie połowę życia spędził w zawodzie trenera, przyznał, że chociaż początki zajęć z osobami po amputacjach były trudne, to przynosiły mu satysfakcję. – Pierwszy trening w ampfutbolu wspominam jako dużą niewiadomą. Z upływem czasu rosło wspaniałe przeżycie i poczucie, że tworzy się coś fajnego. Praca z takimi osobami to unikalna sprawa, coś wyjątkowego i nieskażonego gwiazdorstwem – podkreślił Dragosz, prelegent wielu szkoleń i kursów w Polsce oraz za granicą, konsultant szkolenia bramkarzy m.in. w Kamerunie i Nigerii.

Powołana w marcu 2012 roku reprezentacja Polski rozegrała dotychczas 32 oficjalne mecze, w których strzeliła 75 goli. Rekordzistami pod względem występów w narodowej drużynie są: Mateusz Kabała (Amp Futbol Kraków) – 30, Bartosz Łastowski (Gryf Szczecin) – 29 i 20 bramek (najwięcej) oraz kapitan Przemysław Świercz (Amp Futbol Warszawa) i Bartosz Skrzypek (GKS Góra) – po 28.

Mecz otwarcia MŚ w Meksyku rozegrany zostanie 30 listopada, finał 7 grudnia. Tytułu bronić będzie reprezentacja Uzbekistanu. Dwa lata temu w finałowym spotkaniu w Kaliningradzie pokonała Rosję 1:0. Polacy, którzy debiutowali w tej imprezie, zajęli jedenaste miejsce.

Skład reprezentacji Polski (w nawiasach klub, miejsce zamieszkania, wiek):

Bramkarze – Jakub Jasiulewicz (GKS Góra/Nasielsk, 24) i Jan Zadębski (Amp Futbol Kraków, 43) oraz: Rafał Bieńkowski (GKS Góra/Zdziar Wielki, 31), Dawid Dobkowski (Mazur Ełk, 17), Marcin Guszkiewicz (Amp Futbol Kraków, Szczawnica, 28), Jakub Jasiulewicz (GKS Góra/Nasielsk, 24), Mateusz Kabała (Amp Futbol Kraków/Koniecpol, 29), Bartosz Łastowski (Gryf Szczecin/Nowe Linie, 17), Tomasz Miś (Amp Futbol Kraków/Bieruń, 36), Mateusz Sadłowski (GKS Góra/Rypin, 18), Bartosz Skrzypek (GKS Góra/Duszniki, 24), Przemysław Świercz (Warszawa, 34), Maciej Pożycki (26), Jan Zadębski (obaj Kraków, 43) i Kamil Rosiek (Amp Futbol Kraków/Nowy Sącz, 30).

Grupy MŚ w ampfutbolu Meksyk 2014:

grupa A: Uzbekistan, Brazylia, Irlandia, Ukraina
grupa B: Meksyk, Polska, Gruzja, Włochy
grupa C: Rosja, Haiti, Niemcy, Kenia
grupa D: Argentyna, Francja, Kolumbia, Salwador
grupa E: Turcja, USA, Japonia, Iran
grupa F: Anglia, Ghana, Angola

(PAP)

kali/ sab/

Data publikacji: 25.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również