Na Śląsku odbyły się Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
- 14.06.2018
Na Śląsku odbyły się Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych
Tysiąc zawodników wraz z trenerami i opiekunami przybyło na Śląsk aby przez 4 dni (9-12 czerwca) wystartować w 11 dyscyplinach (m.in. lekkoatletyka, trójbój siłowy, tenis, pływanie, piłka nożna, kolarstwo). Główną areną igrzysk był Stadion Śląski w Chorzowie na którym zawodnicy rywalizowali w 5 kategoriach.
Pozostałe dyscypliny odbywały się na obiektach katowickiej AWF, kręgielni Galaktyka w Katowicach, kortach Budowlanych w Parku Śląskim, natomiast w Mikołowie – po raz pierwszy w historii – rozegrano turniej golfa.
W tym roku Olimpiady Specjalne na całym świecie świętują 50-lecie. Z tej okazji Igrzyskom towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa „50 lat Olimpiad Specjalnych, podnoszenia sprawności fizycznej, aktywizacji społecznej, i wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Na katowicki AWF zjechali naukowcy z Austrii, Rumunii, Rosji, Ukrainy, Izraela i Francji.
Oficjalna ceremonia otwarcia odbyła się 9 czerwca w katowickim Spodku, rozpoczął ją uroczysty przemarsz zawodników z 18 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Niezwykle wzruszającym momentem było odegranie hymnu Olimpiad Specjalnych oraz wciągnięcie flagi i zapalenie znicza. Po zakończeniu występów artystycznych wszyscy zostali zaproszeni na płytę Spodka aby pod sceną wspólnie się bawić w rytm przebojów zespołu Long & Junior oraz zespołu Frele.
W czasie zawodów wielokrotnie podkreślano, że rywalizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykła i ma niepowtarzalny charakter, a sportowcy walcząc o medale pokazują się w najpiękniejszej formie.
Ceremonia zamknięcia igrzysk miała miejsce na Stadionie Śląskim. Ostatnim punktem ceremonii było zgaszenie znicza olimpijskiego. Na bieżni Stadionu Śląskiego pojawili się policjanci z organizacji „Torch Run” („Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”). Gasząc znicz, jednocześnie odpalili pochodnię z „Ogniem Nadziei”. – Znicz zgasł, ale „Ogień Nadziei” cały czas płonie w naszych sercach – takie motto przekazali organizatorzy igrzysk.
– 50 lat temu Eunice Kennedy-Shriver stworzyła Olimpiady Specjalne dla swojej siostry, żeby miała przyjaciół, żeby miała cel w życiu. Przez te ostatnie cztery dni to wy udowodniliście i pokazaliście kolejny raz wszystkim Polakom, Europejczykom i całemu światu, że determinacja, motywacja, dążenie do celu to to, co przyświeca wam każdego dnia – powiedziała podczas ceremonii zakończenia igrzysk dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.
– To nie ukłon z mojej strony, lecz przywilej być tutaj blisko tych ludzi. Jestem wzruszona, pod ogromnym wrażeniem – mówiła biathlonistka Weronika Nowakowska, ambasadorka Olimpiad Specjalnych. – Przez 10 ostatnich lat byłam w zawodowym sporcie, który jest bardzo surowy, zero-jedynkowy. Myślę sobie, że gdyby żył Pierre de Coubertin, to chciałby, żeby właśnie tak wyglądały igrzyska olimpijskie, tak jak Olimpiady Specjalne. Długo jeszcze będę to przeżywać i myślę, że na stałe zapiszę się do tego ruchu – podsumowała.
Działania promujące działalność Olimpiad Specjalnych są prowadzone w ramach kampanii #GrajmyRazem, która jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
pr, zdjęcia udostępnił Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej.
Data publikacji: 14.06.2018 r.