Nieokiełznana radość w Krakowie. Coś więcej niż piłka nożna

KSPN Pogoń Kraków zorganizowała turniej 321 Cup. Ta futbolowa impreza odbyła się z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. W ośmiu drużynach wystąpiło kilkudziesięciu zawodników z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i spektrum autyzmu. To kolejna inicjatywa klubu przygotowana z myślą o sportowej aktywności młodych osób. Jednak plany są szersze, obejmują działania społecznie użyteczne.

21 marca na obiekcie J&J Sport Center odbył się turniej piłki nożnej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wystąpiły w nim drużyny z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Nie sporządzono klasyfikacji końcowej zawodów, wszystkie zespoły dostały takie same puchary, medale oraz paczki z prezentami.

– Kiedy widzę te uśmiechy, nieokiełznaną radość z małych sukcesów, takich jak dobre podanie czy bramka, to myślę sobie, że generalnie sport powinien być właśnie taki prawdziwy, czysty. Wiem, że to są moje subiektywne odczucia, ale podobnie twierdzą inne osoby. Mam takie marzenie, żebyśmy zarażali tą ideą jeszcze w innych ośrodkach – powiedział „NS” Marek Dragosz, dyrektor sportowy KSPN Pogoń Kraków.

Pod koniec października ub.r. klub ten został laureatem konkursu „Kraków bez barier”. Zwycięstwo odniósł wśród projektów społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Wówczas kapituła doceniła inicjatywę „Futbol nie pyta o niepełnosprawność”. To przedsięwzięcie polegające na cyklicznych treningach sekcji ampfutbolowej oraz dzieci z zespołem Downa.

– Biorąc pod uwagę liczbę graczy, Pogoń ma największa akademię futbolową w Małopolsce. Kiedy rozpocząłem pracę tutaj [1 września 2018 r. – przyp. red.], zadaliśmy sobie pytanie, co nas może wyróżniać spośród dużych brandów krakowskich typu Wisła, Cracovia, Hutnik i Garbarnia. Uznaliśmy, że wszystko to, co będzie społecznie użyteczne. Po pierwsze, jest nam to bliskie, a po drugie – warto zrobić coś więcej niż futbol – podkreślił były trener reprezentacji Polski w ampfutbolu.

W marcu 2019 r. zostały podjęte działania z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Na boisku pojawili się młodzi piłkarze Pogoni oraz podopieczni Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Tęcza. Do takich spotkań zaczęło dochodzić cyklicznie, przy różnych wydarzeniach. Natomiast pod koniec 2021 r. powstała sekcja ampfutbolu dla dzieci i młodzieży.

– Wymyśliliśmy sobie, żeby zrobić coś więcej dla dzieciaków z zespołem Downa. Od września ub.r. trenują u nas w trzech grupach wiekowych, od szóstego do dziewiętnastego roku życia. Każda z nich jest pełnoprawną drużyną w naszej Akademii, a więc ma swój sztab szkoleniowy i godziny treningowe – dodał Marek Dragosz.
We wrześniu ub.r. Pogoń wraz ze Stowarzyszeniem Tęcza zorganizowała pierwszy turniej piłkarski dla dzieci z zespołem Downa i w spektrum autyzmu. To było niewielkie wydarzenie, ale jego odbiór i pozytywne oceny zachęciły do przygotowania większej imprezy. Stąd też decyzja o zawodach w marcu i zaproszeniu drużyn spoza województwa małopolskiego. W klubie mają nadzieję, że impreza będzie odbywać się cyklicznie.

– Jednocześnie mamy plany związane nie tylko z samym graniem w piłkę nożną. Chcielibyśmy, żeby część tych zawodników brała czynny udział w przygotowaniu dnia meczowego seniorskiej drużyny. Tzn. ktoś mógłby zająć się konferansjerką, ktoś inny sprzedażą biletów, a jeszcze ktoś – obsługą stoiska gastronomicznego. To będzie społecznie użyteczne – podsumował dyrektor sportowy KSPN Pogoń Kraków.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 25.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również