Nowy klub

Nowy klub

W październiku 2012 roku powstał w Chorzowie Klub Olimpiad Specjalnych „Trops" mając na celu upowszechnianie idei ruchu olimpijskiego wśród uczniów i absolwentów szkół specjalnych miasta.

Klub zrzesza 30 zawodników w większości uczniów z ZSS nr 2 w Chorzowie, jak również dorosłych absolwentów szkół chorzowskich.

Aktualnie uprawiane dyscypliny to: piłka nożna, pływanie, boccia, bowling, trójbój siłowy, tenis stołowy, badminton. W czerwcu tego roku „Trops” był organizatorem pierwszej dużej imprezy sportowej – regionalnego turnieju bocci. Zarząd klubu stanowią Jerzy Stępień – przewodniczący oraz Joanna Jurewicz i Paulina Krzyżanowska.

Przypomnijmy, że ruch Olimpiad Specjalnych jest międzynarodową, działającą na całym świecie, organizacją zapewniającą osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość uczestniczenia w całorocznym cyklu treningów i zawodów w różnych dyscyplinach sportu. Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Śląskie działa od początku lat 90. Ma 33 sekcje terenowe w 24. miastach i gminach. Trenuje w nich około 1 100 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, w 19 dyscyplinach sportów letnich i zimowych. Zawodnicy mają możliwość trenowania dwóch dyscyplin indywidualnych, jednej zespołowej i jednej zimowej. Do wyboru jest piłka nożna, koszykówka, pływanie, tenis stołowy i ziemny, bowling, boccia, żeglarstwo, kajakarstwo, jazda konna, kolarstwo, badminton, trójbój siłowy, jazda na rolkach, lekka atletyka, golf, a spośród dyscyplin zimowych narciarstwo zjazdowe, biegowe i łyżwiarstwo. We wszystkich tych konkurencjach organizowane są zawody regionalne. Co roku blisko stu zawodników ze Śląska kwalifikuje się na zawody rangi ogólnopolskiej, kilku na zawody o zasięgu europejskim i światowym. W ciągu roku śląski oddział regionalny organizuje ponad 20 sportowych imprez dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

MarC

Data publikacji: 10.07.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również