Oficjalne ogłoszenie składu reprezentacji paraolimpijskiej

Oficjalne ogłoszenie składu reprezentacji paraolimpijskiej

24 lutego (poniedziałek) o godz. 16.00 w Zakopanem w Hotelu Geovita odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której ogłoszono oficjalny skład reprezentacji Polski na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Soczi 2014.

Imprezie towarzyszyło uroczyste przekazanie strojów dla paraolimpijczyków, które zostały zaprojektowane i wykonane przez firmę OTCF z Wieliczki, właściciela znanej nie tylko w naszym kraju marki 4F.

W czasie konferencji poznaliśmy nazwiska wszystkich reprezentantów, większość z nich była obecna na sali. Skład polskiej ekipy tworzą: 9-osobowa kadra narodowa, 4-osobowa misja paraolimpijska, 2-osobowa misja medyczna oraz 6-osobowa kadra szkoleniowo-techniczna.

Największe szanse medalowe ma niedowidzący alpejczyk Maciej Krężel (Start Bielsko-Biała). Dla tego zawodnika (startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską reprezentującą Start Poznań) to już drugie igrzyska. W Vancouver przecierał ślady i ówczesne wysokie, 8 miejsce w slalomie było bardzo dobrym prognostykiem. Po czterech latach pracy to aktualny numer 1 w rankingu zawodów Pucharu Europy i jego nazwisko może nam przysporzyć najwięcej radości.

Niespodziankę może również sprawić Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała), zawodnik bez jednej nogi startujący w grupie na stojąco. Soczi to jego trzecie igrzyska i jest w doskonałej formie, o czym świadczą wyniki tegorocznych zawodów Pucharu Europy, w czasie których w slalomie zajął drugie miejsce. Pozostali zawodnicy, którzy wchodzą do reprezentacji w narciarstwie alpejskim to Michał Klos (Start Katowice), Rafał Szumiec (IKS „Druga Strona Sportu” w Krakowie, startuje na mono-ski), debiutujący na igrzyskach Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała – startuje na mono-ski) oraz para-snowboardzista Wojciech Taraba (również Start Bielsko-Biała).

Kamil Rosiek i Witold Skupień (obydwaj Start Nowy Sącz) będą rywalizować w dwóch dyscyplinach narciarstwie biegowym i biathlonie. Dla Rośka to już drugie igrzyska, Skupień jest debiutantem.

Andrzej Szczęsny, w imieniu członków kadry narodowej, wyraził dumę z możliwości reprezentowania Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich. Uznał, że pomimo trudnych warunkach przygotowawczych tego sezonu (wysokie temperatury i brak śniegu), co zaburzyło cykl treningowył, zawodnicy są w dobrej formie i dadzą z siebie wszystko, aby stanąć na podium.

Obecny na konferencji Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wyraził swój podziw dla pracy i determinacji zawodników oraz życzył powodzenia polskiej kadrze. Wspomniał także o trwających pracach nad projektem, którego celem jest dodatkowe wsparcie wyczynowego sportu osób z niepełnosprawnością.

Łukasz Szeliga, prezes Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i wiceprezes Zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, podkreślił natomiast, że ze względu na specyfikę zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, będziemy zadowoleni nawet z jednego medalu – mniej szans medalowych związanych jest z mniejszą liczbę dyscyplin zimowych. Podziękował także kadrze, trenerom, lekarzom, fizjoterapeutom, obsłudze technicznej, wolontariuszom i wszystkim współpracownikom za dotychczasowe zaangażowanie w przygotowania do tego wielkiego sportowego święta.

Oficjalne ogłoszenie składu reprezentacji zbiegło się z rozgrywanymi w Zakopanem Mistrzostwami Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych, które są ostatnim sprawdzianem kadry przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Soczi..

Zaprzysiężenie zawodników będzie miało miejsce 1 marca w Pałacu Prezydenckim o godz. 13.00.

Zawodnicy wylatują do Soczi 2 marca; Igrzyska będą trwały od 7 do 16 marca br. O 72 komplety medali będzie walczyło blisko 600 sportowców z 44 krajów świata.

Organizatorami konferencji w Zakopanem były Polski Komitet Paraolimpijski, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start oraz firma OTCF właściciel marki 4F.

Pełny skład Misji Paraolimpijskiej:

Misja Paraolimpijska

Longin Komołowski – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Monika Maniak-Iwaniszewska – szef Polskiej Misji Paraolimpijskiej

Robert Kamiński – zastępca szefa Polskiej Misji Paraolimpijskiej

Paulina Malinowska-Kowalczyk – attache prasowy

Misja Medyczna

Wojciech Gawroński – szef Misji Medycznej, lekarz reprezentacji

Jadwiga Pociask – fizjoterapeuta

Kadra Szkoleniowo-Techniczna

Łukasz Szeliga – trener, team leader

Bartomiej Olszewski – asystent trenera, serwisant

Romuald Schmidt – trener mono-ski

Małgorzata Kelm – trener snowboard cross

Stanisław Kępka – trener narciarstwa biegowego i biathlonu

Stanisław Jan Kępka – serwisant narciarstwa biegowego i biathlonu

Oprac. Radek Szary

fot.: Paralympic Ski Team Poland

Data publikacji: 25.02.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również