Orlen Warsaw Marathon 2014

Dobiegła końca największa impreza biegowa w Polsce z rekordowymi wynikami - Orlen Warsaw Marathon 2014. Ustanowiono nowy rekord frekwencyjny 31 688 uczestników w trakcie dwóch dni, a organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję wydarzenia. Narodowe Święto Biegania powróci 26 kwietnia 2015 r.

Niedzielny poranek 13 kwietnia należał do zawodników, biorących udział w maratonie i biegu na 10 km. W widowiskowym starcie zawodnicy w kolorowych koszulkach utworzyli spektakularną biało-czerwoną falę. Ostateczna zacięta rywalizacja o zwycięstwo w maratonie rozegrała się pomiędzy zawodnikami grupy Elite, złożonej z najlepszych długodystansowców na świecie. Jako pierwszy na metę, z czasem 02:06.55 wbiegł Etiopczyk Tadese Tola. Zwycięzcą 84. Mistrzostw Polski w Maratonie mężczyzn został Henryk Szost z czasem 02:08.55. Henryk Szost, najlepszy Europejczyk w igrzyskach w Londynie, gdzie był dziewiąty, i rekordzista kraju (2:07.39), w niedzielę uzyskał trzeci wynik. Przegrał jeszcze z Kenijczykiem Levym Matebo Omarim – 2:08.07.
Najszybszą kobietą na królewskim dystansie okazała się Bizuayehu Ehile (Etiopia), uzyskując czas 02:30:30.

Dzień ten rozpoczął się wyścigiem zawodników z niepełnosprawnością na rowerach ręcznych (handbike). Wózkarze wyjechali na trasę jeszcze przed 9:00 i pokonywali ją ze średnią prędkością 40 km/h. Walka o najwyższe miejsca rozegrała się – podobnie jak przed tygodniem w Poznaniu – pomiędzy współrekordzistami świata (59.58) – Arkadiuszem Skrzypińskim (IZO-BLOK Start Szczecin) i zdobywcą dwóch złotych medali Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie – Rafałem Wilkiem (Start Szczecin). W stolicy Wielkopolski triumfował Rafał zyskując sekundę przewagi nad Arkadiuszem. W Warszawie, na mecie na błoniach Stadionu Narodowego, również dzieliła ich sekunda. Tym razem jednak na korzyść Arkadiusza, który osiągnął czas 1:08,54 i to on ostatecznie zajął najwyższy stopień podium. Na trzecim miejscu uplasował się Krystian Giera z Inowrocławia. Tuż za linią mety doszło do wypadku. Handbike Rafała wjechał w zbyt blisko ustawioną platformę fotoreporterów. Wyglądało to dosyć poważnie, jednak ostatecznie zniszczeniom uległ jedynie sprzęt i według Rafała, przed kolejnym startem we Francji powinien już być sprawny.
Z kobiet najszybciej trasę Warszawskiego Maratonu pokonała Monika Pudlis (IKS Smok Lotos Orneta)- 1:46.06.

Na dystansie 10 km, prowadzącym przez Trakt Królewski i Wybrzeże Kościuszkowskie, zwyciężył Kenijczyk Martin Mukule – 29.03. Najlepsi w Polaków – piąty Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) – 29.17 i szósty Szymon Kulka (ULKS Lipinki) – 29.23. Mistrz Europy z Barcelony na 800 m Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) zajął 39. miejsce (31.29), a brązowy medalista i tegoroczny halowy wicemistrz świata Adam Kszczot (RKS Łódź) był 63. (32.51).

W gronie kobiet triumfowała Białorusinka Swietłana Kudelicz – 32.43. Najlepsza z Polek Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork) uplasowała się na piątej pozycji – 33.22. Triumfatorzy na 10 km, a także w maratonie na hanbike’ach otrzymali puchary ufundowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

– Bardzo się cieszę, że podczas Narodowego Święta Biegania byliśmy świadkami tak zaciętej rywalizacji na trasach wszystkich biegów. Zwycięzcom maratonu i biegu na 10 km oraz wszystkim pozostałym biegaczom, którzy tak licznie stanęli na starcie, gratuluję wspaniałych wyników – powiedział Leszek Kurnicki, szef komitetu organizacyjnego ORLEN Warsaw Marathon.

Frekwencyjnym sukcesem okazał się także Charytatywny Marszobieg 4,6 km „Bieg na TAK! Biegam Bo Lubię”, na który zapisy zostały wyczerpane już tydzień przed startem. Współorganizatorami marszobiegu, w którym stanęli obok siebie pełno- i niepełnosprawni biegacze, były Fundacje „Świat na TAK” oraz ORLEN – Dar Serca.

Wśród uczestników ORLEN Warsaw Marathon nie zabrakło też gwiazd sportu i showbiznesu. Oprócz Adama Kszczota, dystans 10 km pokonał także Tomasz Karolak z czasem 01:05:58 oraz Marcin Lewandowski (31:28). W maratonie debiutował natomiast Marcin Dorociński, aktor i ambasador marki Mercedes-Benz, który uzyskał czas 04:17:09. Z królewskim dystansem zmierzyła się także piosenkarka Katarzyna Kowalska (05:19:05) oraz raper Jacek „Mezo” Mejer (03:24:20).

Na błoniach Stadionu Narodowego w Miasteczku Biegaczy przez cały dzień trwał sportowy piknik z udziałem kibiców, którzy zagrzewali zawodników do walki na ostatnich metrach przed metą. Liczne atrakcje czekały również na tych, którzy odwiedzili Strefy Kibica zorganizowane we współpracy z dzielnicami Mokotów, Ursynów, Wilanów i Śródmieście. Przy ul. Pięknej i Myśliwieckiej na trasie maratonu, grały Muzyczne Sceny Radiowej Trójki. Na co drugim kilometrze zawodników swoją muzyką wspierały młode kapele, wyselekcjonowane w projekcie ORLEN Marathon Jam Session.

Info: Orlen Warsaw Marathon, PAP, festwalbiegowy.pl., oprac. R.S.

Data publikacji: 14.04.2014 r.