„Orlęta” trenera Jabczyka

„Orlęta" trenera Jabczyka

Na zgrupowaniu kadry narodowej, które odbywa się w terminie 20 lipca-7 sierpnia w Gliwicach i Opolu, młodzi pływacy przygotowują się do IV Mistrzostw Świata Głuchych SAN ANTONIO (USA)'2015, pod opieką trenera kadry koordynatora Marka Jabczyka. Dziesiątka młodych ludzi wytrwale szlifuje formę przed najważniejszym dla nich sprawdzianem, trenując po całych dniach.

– Program każdego dnia jest napięty – wyjaśnia trener dr Marek Jabczyk. – Rano pobudka o siódmej, śniadanie i dwie godziny w basenie, potem ćwiczenia rozciągająco- gibkościowe na lądzie, obiad, godzina odpoczynku i zajęcia teoretyczne na temat ich startów i analiza techniki. Po godzinie 16,00 do 19,00 ponownie trening w wodzie i znowu ćwiczenia rozciągające, po godzinie 20,00 czas wolny, masaże, rekreacja i o 22,00 cisza nocna – tak wygląda dzień na zgrupowaniu. Sami wybrali taki sposób spędzania tych wakacji i pewnie niejeden chciałby tak jak oni reprezentować nasz kraj na zawodach międzynarodowych, ale to trzeba coś z siebie dać i mieć sukcesy żeby to osiągnąć – zakończył.

Na treningu młodzież bardzo skrupulatnie wykonywała polecenia trenerów pokonując kilometry, pływając tam i z powrotem w basenie. W przerwach między zmianami tempa i komendami dzieciaki żartowały między sobą, plotkowały i pryskały się wodą, cały czas się uśmiechając od ucha do ucha. Jak bardzo trzeba kochać to co się robi żeby po morderczym wysiłku jeszcze się cieszyć i bawić wcale nie wychodząc z wody… Niewielu z nas wytrzymuje w basenie do dwóch godzin i potem naprawdę ma już dosyć.

– Pływam od siódmego roku życia. Najpierw dziadek zabierał mnie na basen dwa razy w tygodniu, a potem zacząłem już trenować na poważnie. Od dziecka chciałem wygrywać. Bardzo lubię ten sport. Jest trudny, ale zdrowy – tak opisał swoją pasję Artur Pióro, nasz najlepszy zawodnik. Dodał, że najważniejszy dla niego sukces to dwa złote medale na XXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Sofii.
Monotonię i morderczy wysiłek na treningach, rekompensują mu sukcesy, zarówno na arenach krajowych, jak i międzynarodowych. Jego wszystkich medali i rekordów, które ustanawiał w ostatnich latach, nie sposób wyliczyć.

Kolega klubowy Juliusz Sawka, który także ma na koncie liczne sukcesy, mówi, że pływanie daje mu ogromną satysfakcję i cieszy go, że tak może spędzać wolny czas, a nie jak inni na imprezach i piwku. Na treningach spotyka najfajniejszych i wartościowych ludzi, podróżuje po świecie i dostaje medale – to jest jego świat. Na pytanie czy nie wolałby poleżeć na plaży albo właśnie poimprezować, odpowiedział, że jak ma wolny czas to też może to robić, ale nie o tym marzy.

Trener Jabczyk zapytany jak porozumiewa się z niesłyszącymi lub niedosłyszącymi zawodnikami stwierdził: – Znam trochę język migowy i mam z nimi pełny kontakt. Większość z nich ma implanty albo aparaty słuchowe, tak że normalnie się można z nimi porozumieć poza basenem. Tam ściągają aparaty i wtedy muszą widzieć co do nich mówię i patrzeć co pokazuję. Pracuję z nimi już od kilku lat i dobrze się rozumiemy. Przy uprawianiu sportu niezbędna jest dyscyplina i nie ma z nią większych kłopotów.
Po dwóch godzinach treningu w basenie niektórzy ponarzekali trochę, że „czterysta” dało im trochę w kość, bo wszystko boli, ale już po chwili dziarsko maszerowali ponad trzy kilometry do hotelu na obiad.

– Moje „orlęta” z lataniem nie mają wiele wspólnego. Lepiej raczej czują się w wodzie. – zażartował trener Jabczyk. – Za sobą mamy już treningi wytrzymałościowe, przed nami jeszcze bezpośrednie przygotowania do startu, zadania przygotowujące do startu w sztafetach – takie ostatnie szlify. Jak nic niespodziewanego nie wypadnie to 13 sierpnia wylatujemy na Mistrzostwa Świata w San Anotonio w składzie: Julia Chmielewska (Warszawa), Sandra Michałowska (Poznań), Weronika Nowicka (Poznań), Natalia Strzeszewska (Warszawa), Anna Zadworna (Stalowa Wola), Bartosz Chotkowski (Piaseczno), Kacper Nowicki (Poznań), Artur Pióro (Katowice), Konrad Powroźnik (Dąbrowa Górnicza) i Juliusz Sawka (Katowice).
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 28.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również