Plebiscyt FIFA – Oleksy: zgrupowanie kadry pomogło mi zapomnieć o stresie

Prosto ze zgrupowania reprezentacji ampfutbolista Marcin Oleksy poleci do Paryża na poniedziałkową galę FIFA, podczas której ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu. Zawodnik Warty Poznań jest w finałowej trójce w kategorii Bramka Roku im. Ferenca Puskasa.

Oleksy został nominowany za trafienie dla Warty Poznań w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy ze Stalą Rzeszów, gdy efektownymi nożycami pokonał bramkarza rywali. Gol zrobił niesamowitą furorę w mediach społecznościowych i Polak znalazł się w finałowej trójce wraz z Brazylijczykiem Richarlisonem i Francuzem Dimitrim Payetem.

W poniedziałkowy wieczór reprezentant Polski w amp futbolu zasiądzie w paryskiej sali koncertowej Salle Pleyel z największymi gwiazdami światowej piłki.

„Na szczęście ostatnie dni spędziłem na zgrupowaniu reprezentacji, a te treningi pozwoliły mi zapomnieć o stresie i tych emocjach. Ale dziś po ostatnich zajęciach ta adrenalina znów wróciła, a pewnie będzie jeszcze większa, gdy wylądujemy w Paryżu” – powiedział PAP Oleksy.

„Jeśli przyjdzie mi wygrać, to na pewno nie będzie mi łatwo przemawiać, nawet gdy będę miał powiedzieć tylko kilka słów. Wezmę ze sobą wodę, żeby mi nie zaschło w ustach” – dodał żartobliwie.

Jak przyznał, bez względu na wyniki plebiscytu, ten dzień na pewno do końca życia pozostanie w jego pamięci.

„Spotkam największe gwiazdy świata futbolu, może uda mi się zrobić kilka zdjęć. Czy liczę na zwycięstwo? Już czuję się wygrany, że zostałem nominowany do tej trójki i pokonałem kilku wielkich piłkarzy. Udowodniłem, że wszyscy jesteśmy równi” – podkreślił.

Odzieżowy partner Warty zasponsorował piłkarzowi garnitur na uroczystą ceremonię. Do Paryża poleci w niedzielę wieczorem ze swoją partnerką Eweliną oraz kierownikiem reprezentacji Andrzejem Kurzawą.

„Nasz pobyt będzie dość krótki. W poniedziałek rano mamy zaplanowaną sesję zdjęciową, potem wywiad i czas wolny do gali. We wtorek wracamy do kraju” – wyjaśnił.

Głównym punktem gali będzie ogłoszenie zwycięzcy na najlepszego piłkarza 2022 roku – The Best FIFA Men’s Player. Faworytem jest Argentyńczyk Lionel Messi, a o tę najbardziej prestiżową nagrodę ubiegają się król strzelców mundialu Francuz Kylian Mbappe i jego rodak Karim Benzema. W 2020 i 2021 plebiscyt wygrał Robert Lewandowski; kapitan reprezentacji Polski w obecnej edycji znalazł się na liście 14 nominowanych piłkarzy, lecz zabrakło dla niego miejsca w finałowej trójce.

Początek ceremonii zaplanowano na godz. 21. (PAP)

Marcin Pawlicki, fot. Łukasz Grochała

Data publikacji: 27.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również