Sześć medali polskich ciężarowców na Pucharze Świata

Podium dla Pauliny Przyweckiej-Puziak

Węgierskie Eger w dniach 4-7 maja gościło, podczas Pucharu Świata IPC, ciężarowców z niepełnosprawnością aż z 36 państw. W Tym doborowym gronie znakomicie wypadli Polacy. Zloto dla Justyny Kozdryk i Grzegorza Lanzera, srebro dla Marka Trykacza i Piotra Szymeczka oraz brąz dla Pauliny Przyweckiej-Puziak i Beaty Jankowskiej – to ich rezultaty.

W kategorii 45 kg z wynikiem 94 kg, osiągniętym w trzecim podejściu, wygrała Justyna Kozdryk (Start Radom) przed Samirą Guerioua (85 kg) z Algerii i Marią Santos de Oliveira (75 kg) z Brazylii.

Wśród mężczyzn złoto w kategorii 65 kg wywalczył w bratobójczym pojedynku Grzegorz Lanzer (Start Koszalin) „wyprzedzając” Marka Trykacza (Start Zielona Góra) jedynie wagą ciała (o 0,6 kg), bowiem obaj wycisnęli po 175 kg. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Oliver Brown, który wycisnął 155 kg.

Również waga ciała zadecydowała o drugiej pozycji Piotra Szymeczka (Start Tarnów) w kat. 80 kg, który osiągnął ten sam wynik (168 kg) co trzeci Harii Kauppila z Finlandii, był jednak lżejszy. Zwyciężył Egipcjanin Mohamed Elelfat (200 kg).

Jeszcze dwie panie sięgnęły po brąz. W kat. 67 kg była to Paulina Przywecka-Puziak (Start Bydgoszcz), która osiągnęła 88 kg. Wyprzedziła ją Terezinha Santos z Brazylii z wynikiem 94 kg, a pierwsze miejsce zajęła Gihan Abdelaziz z Egiptu z wynikiem 110 kg.

Trzecie miejsce na podium wywalczyła również Beata Jankowska (Start Wrocław) w kat. 73 kg osiągając 83 kg. Zwyciężyła Egipcjanka Rehab Abougharbya z wynikiem 115 kg, wyprzedzając Larisę Marinenkową z Mołdawii (88 kg).

Z sześcioma medalami Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji zawodów. Zdecydowanie dominowali reprezentanci Egiptu, którzy wygrali aż siedmiokrotnie.

Wszyscy reprezentanci Polski są w toku przygotowań do Mistrzostw Polski, które odbędą się w Drzonkowie, w terminie 23-25 czerwca. a docelowym startem najlepszych będzie uczestnictwo w Mistrzostwach Świata w Brazylii, na przełomie września i października br.