Polacy tuż za podium na Metro Cup 2015

Polacy tuż za podium na Metro Cup 2015

Rugby na wózkach (wheelchair rugby) jest kombinacją koszykówki, futbolu amerykańskiego oraz hokeja na lodzie. Od 1991 roku gra uzyskała status dyscypliny paraolimpijskiej. W Polsce pojawiła się w 1997 głównie dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i staje się coraz bardziej popularna.

W dniach 3-5 lipca w Warszawie w hali Arena Ursynów odbył się międzynarodowy turniej towarzyski w rugby na wózkach „Wheelchair Rugby Metro Cup 2015″, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych SSON z Raciborza. Była to czwarta edycja tych rozgrywek. W pierwszej edycji wzięły udział cztery drużyny – dwie z zagranicy i dwie z Polski. Od drugiego turnieju startuje osiem zespołów. W tym roku uczestniczyły dwie drużyny z Wielkiej Brytanii (Elite Squad i Talent), Danii, Kolumbii, Francji, Niemiec, drużyna The Robots złożona z zawodników z różnych krajów i reprezentacja Polski.
Puchar Metro Cup wywiozła z Warszawy drużyna z Wielkiej Brytanii (Elite), drugie miejsce zajęli The Robots, trzecie Niemcy, a Polska czwarte. Za polską drużyną znalazły się w kolejności reprezentacje: Danii, Francji, Kolumbia, i drugi zespół z Wielkiej Brytanii.
Najlepszym zawodnikiem 2.0 turnieju został Rafał Rocki.
Główny patronat nad tegoroczną edycją sprawowało Ministerstwo Sportu i Turystyki i Metro Warszawskie.

W meczu rugby na wózkach bierze udział czterech zawodników jednej drużyny. Zespół może być mieszany, w Wheelchair Rugby Metro Cup 2015 obok mężczyzn grały także kobiety. Podstawowe zasady gry to wprowadzenie piłki z linii bocznej w ciągu 10 sekund; zawodnik, który posiada piłkę musi wykonać kozłowanie, co 10 sekund; drużyna musi w ciągu 12 sekund wprowadzić w piłkę w pole ataku; podczas ataku w strefie obronnej może przebywać nie więcej niż trzech zawodników defensywnych natomiast każdy atakujący zawodnik może przebywać w strefie tylko 10 sekund; przewinienie lub faul podczas meczu skutkuje utratą piłki lub karą opuszczenia gry na jedną minutę przez faulującego zawodnika. Gra odbywa się w czasie 32 minut – cztery ośmiominutowe kwarty plus ewentualna dogrywka.
Kat
Data publikacji: 08.07.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również