Ponad 200 dzieci po chorobach nowotworowych na „Onko-Olimpiadzie”

Ponad 200 dzieci po chorobach nowotworowych na „Onko-Olimpiadzie"

Ponad 200 dzieci po chorobach nowotworowych z sześciu krajów Europy rozpoczęło 22 sierpnia na warszawskim AWF zmagania w V Międzynarodowych Igrzyskach Sportowych "Onko-Olimpiada". Patronat nad zawodami objęta pierwsza dama Anna Komorowska.

W piątej edycji „Onko-Olimpiady”, którą organizuje Fundacja Spełnionych Marzeń opiekująca się dziećmi z chorobami nowotworowymi, biorą udział zawodnicy z Polski, Litwy, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Słowacji. Najmłodsze dzieci mają sześć lat, najstarsze – osiemnaście.
Dobór konkurencji sportowych uzależniony jest od kondycji psychicznej i fizycznej dzieci, które przeszły różne choroby nowotworowe. Uczestnicy na obiektach warszawskiej AWF starty w takich konkurencjach jak: biegi na 60 i 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, pływanie, tenis stołowy, piłka nożna, badminton oraz łucznictwo.

Główny organizator zawodów, założyciel Fundacji Spełnionych Marzeń Tomasz Osuch powiedział PAP, że sport jest bardzo dobrą formą rehabilitacji dzieci, które przeszły choroby nowotworowe. – Sport jest rehabilitacją zarówno ruchową, jak i psychiczną, ponieważ od zawsze kształtował, rozwijał i budował ludzi. Rywalizacja daje tym dzieciom siłę do działania i pozwala zapomnieć o chorobie – wyjaśnił.

Podczas uroczystego otwarcia olimpiady na stadionie lekkoatletycznym AWF wszystkie reprezentacje przy dźwiękach utworu „Rydwany ognia” weszły na stadion. Ogień olimpijski zapaliła ambasadorska Igrzysk aktorka Małgorzata Foremniak, która na stadion wbiegła w towarzystwie zawodników warszawskiej drużyny futbolu amerykańskiego „Warsaw Sharks”.

Do uczestników zawodów list wystosował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. „Choroby nowotworowe są dotkliwym przeżyciem, zarówno psychicznym jak i fizycznym, szczególnie, kiedy dotykają najmłodszych, dlatego tak ważne jest, aby mali pacjenci mieli okazję od oderwania się od trosk dnia codziennego i kłopotów związanych z leczeniem oraz by odzyskiwali poczucie własnej wartości” – napisał.
W otwarciu olimpiady wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Sportu oraz placówek dyplomatycznych Litwy, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Słowacji w Polsce. uczestnicy i goście wysłuchali również hymnu olimpiady „Jeden gest” wokalistki Patrycji Markowskiej.

Elżbieta Kieniewicz z Kliniki Hematologii i Onkologii w Poznaniu przyjechała na zawody z grupą dziesięciu dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Podkreśliła, że takie inicjatywy jak „Onko-Olimpiada” są bardzo ważne dla rodziców dzieci, które dopiero zachorowały i są w trakcie leczenia. – Dzięki takim wydarzeniom ci rodzice wierzą, ze można wyjść z choroby, wygrać z nią i żyć normalnie – powiedziała.

Młodzi sportowcy zakończą zawody w sobotę, a z Warszawy wyjadą w niedzielę.

Fundacja Spełnionych Marzeń powstała w sierpniu 2002 r. z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów. Opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w pięciu specjalistycznych ośrodkach Polsce. (PAP)

kos/ bos/ jbr/
Data publikacji: 22.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również