Ponad setka szachistów z trzech krajów zagrała w Bielsku Białej

W niedzielę 25 września zakończył się XIX Międzynarodowy Integracyjny Turniej Szachowy. Organizowany przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w Hotelu Dębowiec w Bielsku Białej turniej rozgrywany był od wtorku 20 września. W wydarzeniu wzięła udział ponad setka zawodników pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami z różnych stron Polski, a także Słowacji i Stanów Zjednoczonych.

Turniej wliczany był do rankingu FIDE, rozgrywany systemem szwajcarskim, składał się z 9 rund. W czasie tygodniowej rywalizacji zawodnicy mogli nie tylko zmierzyć się przy szachownicy, ale również lepiej poznać malownicze tereny Podbeskidzia oraz odpocząć podczas uroczystej sobotniej kolacji, w której wzięli udział zaproszeni goście w osobach: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON Jan Wroński, dyrektor GAZ System Oddział Świerklany Piotr Karwot, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar Jakub Kliś oraz prodziekan ds. studenckich ATH w Bielsku Białej Jacek Rysiński.

– Ten turniej i wiele innych inicjatyw realizowanych przez Stowarzyszenie wspierane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także nasze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednak najważniejsze jest to, że Stowarzyszenie chcę takie wydarzenia organizować, a Państwo chcą w nim uczestniczyć. Cieszę się, że w tym gronie możemy się spotkać. Wszyscy Państwo są wygranymi, bo startujecie i możecie wspólnie aktywnie spędzać czas, zarówno ci młodsi jak i starsi – mówił wiceminister.

Podczas niedzielnej dekoracji najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe i puchary. Nagrody trafiły do szczęśliwców, którzy obstawili miejsca dwudzieste, trzydzieste i czterdzieste w klasyfikacji osób niepełnosprawnych oraz miejsce dziesiąte i dwudzieste wśród szachistów pełnosprawnych. Oprócz tego wśród nienagrodzonych rozlosowano 10 nagród pieniężnych po 200 złotych.

Tytuł najlepszego zawodnika turnieju oraz najlepszego zawodnika niepełnosprawnego trafił do Dariusza Szopki z LKS SPARTA Lubliniec. Za nim w kategorii osób niepełnosprawnych uplasował się Zbigniew Kwiecień z klubu KSz HETMAN Katowice. Trzecie miejsce wywalczył Dionizy Barwiński (MLKS NADNARWIANKA Pułtusk), natomiast na czwartej pozycji swoje zmagania zakończył szachista LKSz CAISSA Lubsko Andrzej Rapiej. Na miejscu piątym uplasował się zawodnik gospodarzy (Stowarzyszenie Eurobeskidy) Henryk Seifert. W klasyfikacji zawodników z niepełnosprawnością na pozycji szóstej znalazł się Andrzej Kawula z klubu PUKS KAROLINA Tarnów. Miejsce siódme, ósme i dziewiąte obstawili zawodnicy Eurobeskidów kolejno Grzegorz Leśniak, Jan Temel i Mariusz Biernot. Na pozycji dziesiątej znalazła się zawodniczka z klubu z Pułtuska Elżbieta Sosnowska.

W klasyfikacji zawodników pełnosprawnych czołówkę obstawili młodzi zawodnicy. W tej kategorii zwyciężył 19-letni Aleksander Tyszecki z klubu MGLKS PARNAS w Oławie. Miejsce drugie wywalczył 20-letni Karol Kukuła z klubu AZS Politechniki Śląskiej. Podium dopełnił 18-latek z UKS HETMAN Częstochowa Michał Wolański. Na czwartej pozycji znalazł się Wojciech Urlych (SI Eurobeskidy). Piąte miejsce zajął Marek Aleksandrowicz (UKS WDA Lipusz), natomiast szóstą pozycję wywalczył Jacek Kwiatkowski z ITS Kopernik Inowrocław.

Wśród niepełnosprawnych zawodniczek najlepszy wynik uzyskała Elżbieta Sosnowska. Druga była Elżbieta Kowalewska (SSz MODUS Warszawa), natomiast trzecią pozycję obstawiła Liliana Leszner (UKS SZACH Wolsztyn).

W kategorii zawodniczek pełnosprawnych triumfowała 11-letnia zawodniczka klubu ZEFIR Boguszowice Karolina Figa. Na drugim miejscu podium znalazła się Debora Choińska (KSz HAŃCZA Suwałki). Trzecie miejsce zdobyła 15-letnia Katarzyna Pastuszko (UKS CZTERNASTKA Warszawa).

W klasyfikacji zawodników ze znacznym stopniem niepełnosprawności najlepsi okazali się zawodnicy gospodarza, kolejno: Mariusz Biernot i Mirosław Miodoński. Podium dopełnił zawodnik UKS SKOCZEK Milicz Andrzej Szeszycki.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji młodzików do 14 lat wywalczył Krzysztof Niemczyk (SSz OLIMPIA Goleszów). Natomiast w klasyfikacji osób po 80 roku życia najlepszy wynik uzyskał Dionizy Barwiński. Tytuł najlepszego zawodnika w wieku 71 – 80 lat trafił do Zbigniewa Kwietnia.

Podczas dekoracji zostali docenieni nie tylko najlepsi zawodnicy, ale również przedstawiciel sponsora wydarzenia – dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział Porąbka-Żar Jakub Kliś. Prezes Stowarzyszenia Stanisław Hańderek w dowód wdzięczności za wieloletnią owocną współpracę wręczył gościowi pamiątkową szachownicę. – Szczęście daje to, kiedy innym można w jakiś sposób pomóc i dołożyć ziarenko do tego, aby powstało coś pięknego. Coś wspaniałego powstaje w tym miejscu, ale i w innych inicjatywach organizowanych przez Stowarzyszenie Eurobeskidy, a dzisiejszy XIX. turniej jest tego niewątpliwym przykładem.

Dziękuję i gratuluję Państwu uczestnictwa w zawodach, w dobrym duchu rywalizacji sportowej i życzę dalszych sukcesów – mówił dyrektor Kliś.

Podczas zakończenia organizator zaprosił uczestników na kolejne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie – na następny, większy turniej wiosenny, który będzie w maju i inne przedsięwzięcia

Partnerem wydarzenia był Dealer BMW Sikora Bielsko Biała. Natomiast sponsorem głównym turnieju jest ZIAD Bielsko-Biała. Sponsorem wydarzenia został PGE Energia Odnawialna. Wydarzenie wsparli ZPM Hańderek oraz Inna sc. z Jaworza. Imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON.

Patronem medialnym turnieju był portal i magazyn „Nasze Sprawy”.

Pełne wyniki z turnieju na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2618/results.html?l=pl&tb=10_

Pełna galeria z turnieju na stronie: https://www.facebook.com/media/set?vanity=eurobeskidy&set=a.6239338719426475

Zobacz galerię…

Info i fot. Stowarzyszenie Eurobeskidy

Data publikacji: 26.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również