Potrójne mistrzostwa w Bydgoszczy

Potrójne mistrzostwa w Bydgoszczy

W dniach 04-06.10.2013 r. odbyły się w Bydgoszczy w Kompleksie Sportowym Zawisza odbyły się XL Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów, XI Mistrzostwa Polski Kobiet oraz VIII Mistrzostwa Polski Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych.

Uczestniczyło 21 zawodniczek i 75 zawodników z 17 klubów z całego kraju, którzy rywalizowali na pomoście do ostatniego podejścia, uzyskując wiele wspaniałych wyników z nowymi rekordami Polski w nowych kategoriach wagowych obowiązujących od tego roku.

Podczas zawodów zaprezentowali się nie tylko medaliści Mistrzostw Europy z Rosji,  na pomoście pojawili się również inni znani i nowi obiecujący zawodnicy. Pierwszego dnia mistrzostw podziwialiśmy rywalizację we wszystkich kategoriach wagowych kobiet oraz   mężczyzn w kategoriach od 49 kg do 88 kg. Drugiego dnia zawodów rywalizowali siłacze w kategorii 97 kg, 107 kg oraz powyżej107 kg.

Wśród kobiet wysoką formę zaprezentowały kadrowiczki i medalistki Mistrzostw Europy z Rosji. Justyna Kozdryk, aktualna Mistrzyni Europy, tym razem wystartowała w kategorii do 50 kg, zwyciężając pewnie z wynikiem 90 kg. Tym samym ustanowiła w tej kategorii wagowej nowy rekord Polski, a zdobywając 97,9 pkt. okazała się najlepszą zawodniczką mistrzostw w kategorii open. Drugie miejsce przypadło brązowej medalistce Mistrzostw Europy zawodniczce Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdalenie Konior, która zwyciężyła w kategorii wagowej do 61 kg i poprawiając trzykrotnie własny rekord Polski zaliczyła ostatecznie 92 kg, uzyskując 91,67 pkt. Trzecie miejsce w kategorii open przypadło Marzenie Łazarz, wicemistrzyni Europy. Zawodniczka z Tarnowa tym razem wystartowała w wyższej kategorii wagowej: plus 86 kg i po emocjonującej walce pokonała nie mniej utytułowaną zawodniczkę Kamilę Rusielewicz ze Startu Koszalin, brązową medalistkę Mistrzostw Europy. Obie zawodniczki ukończyły zawody z rezultatem 110 kg i tytuł mistrzyni Polski w najcięższej kategorii wagowej przypadł zawodniczce z Tarnowa, która zdobyła 91,63 pkt., będąc zawodniczka lżejszą.

Natomiast wśród zawodników ton nadawali, podobnie jak wśród kobiet, reprezentanci Polski, uczestnicy Mistrzostw Europy, którzy wywalczyli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji open wśród wszystkich startujących zawodników. Pierwsze miejsce, co jest wielką niespodzianką, dla Marka Trykacza reprezentanta Startu Zielona Góra, który na Mistrzostwach Europy zajął czwarte miejsce, tak bardzo nie lubiane przez sportowców. Marek pokonał swojego odwiecznego rywala Grzegorza Lanzera z Startu Koszalin, brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Obaj zawodnicy wystartowali w kategorii wagowej do 65 i zaliczyli po 175 kg, ale zawodnikiem lżejszym był Marek i jemu przypadło pierwsze miejsce zarówno w kategorii wagowej, a także w open. Marek uzyskał 182,74 pkt. a Grzesiek 180,25 pkt. Trzecie miejsce w open wywalczył aktualny mistrz Europy w kategorii wagowej 88 kg Piotr Szymeczek, reprezentant Startu Tarnów, który wynikiem 190 kg poprawił własny rekord Polski, a do zaliczenia 195 kg w trzeciej próbie niewiele mu zabrakło. Piotrek uzyskał 174,36 pkt.
Wśród juniorów na wyróżnienie zasługuje wynik jaki uzyskał Krzysztof Czyż reprezentujący Start Zielona Góra, który w kategorii wagowej plus 107 kg zaliczył ciężar 146 kg., oraz wynik Tomasza Majewskiego, który w kategorii 88 kg uzyskał 137 kg i Patryka Markuszewskiego z Centrum Rehabilitacji Grudziądz, który zaliczył ciężar 110 kg w kategorii 72 kg.
Podczas mistrzostw zarówno wśród zawodniczek jak i zawodników ustanawiano i poprawiano kilkakrotnie rekordy Polski i rekordy życiowe. Udany powrót na pomost zaliczył Marcin Racinowski Start Koszalin, zaliczając 150 kg w kategorii 88 kg i zdobywając złoty medal w grupie I.

Zawody przebiegały w miłej, sympatycznej i sportowej atmosferze, co było zasługą miedzy innymi organizatora mistrzostw – prezesa Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Triumf Start Bydgoszcz” Andrzeja Ofczyńskiego oraz jego wspaniałych współpracowników, a także samych zawodników, którzy stworzyli wspaniałe widowisko walcząc zacięcie o wysokie lokaty i medale aż do ostatniego podejścia. Nagrody w postaci weekendu dla dwóch osób do ośrodka wypoczynkowego w Kołobrzegu, które ufundował dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu Andrzej Bejnarowicz, otrzymali Marzena Łazarz i Piotr Szymeczek z Tarnowa .

Mistrzostwa Polski były sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie, Urzędu Miasta Bydgoszcz , MOPS Bydgoszcz oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Patronat nad nimi objęli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Piotr Całabecki, wojewoda  kujawsko-pomorski – Ewa Mes oraz prezydent Bydgoszczy – Rafał Bruski.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Grzegorz Leski

Data publikacji: 15.10.2013 r.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również