Prezydent Putin powitał reprezentację Rosji
W środę 5 marca do Rosa Khutor, kompleksu górskiego, gdzie rozegrane zostaną konkurencje narciarskie, dotarł ogień paraolimpijski, a dzień później do wioski Alpine Skiing Village dojechał prezydent Rosji Władimir Putin.
Reprezentacja Rosji była ostatnią ekipą powitaną w wiosce. Wizyta prezydenta była dla Rosjan ogromnym wydarzeniem. Prezydent zwiedził całą wioskę, zajrzał do stołówki, do centrum rehabilitacji i w końcu mocno spóźniony dotarł na plac, na którym odbywały się wszystkie powitania. Tłum zgromadzony na placu wiwatował na jego cześć, a sam prezydent życzył paraolimpijczykom powodzenia. Dodał również, że jest dumny, zarówno z Soczi jak i z ich postawy.
Do Soczi przyjechali już wszyscy uczestnicy XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Nad wioską na Krasnej Polanie powiewa 45 flag państw, które będą uczestniczyć w sportowym święcie.
Tymczasem Ukraiński Komitet Paraolimpijski zapowiedział na dziś na godz. 13.30 konferencję prasową. Wszyscy w napięciu oczekują, jakie informacje zostaną przezeń przekazane. Ceremonia otwarcia igrzysk zaplanowana jest na godz. 17.00 czasu polskiego.
Info: PKPar, oprac. R.S.
Maciej Krężel chorążym reprezentacji paraolimpijskiej
Dziś o godzinie 20.14 czasu rosyjskiego rozpocznie się Ceremonia Otwarcia XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi. Zaszczytna rola chorążego przypadnie Maciejowi Krężelowi, niedowidzącemu alpejczykowi startującemu z przewodniczką Anną Ogarzyńską. Dla obojga to już drugie igrzyska.
– Niesienie chorągwi Polski w czasie ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi jest dla mnie ogromnym zaszczytem, to doświadczenie, które nie każdemu sportowcowi jest dane przeżyć – mówi Maciej Krężel -dla każdego sportowca cenniejsze jest tylko zdobycie medalu olimpijskiego czy paraolimpijskiego. Mam nadzieję, że polska flaga przyniesie mi szczęście w rywalizacji.
Polska reprezentacja jest w Soczi już od poniedziałku. Narciarze alpejscy mieszkają w wiosce górskiej Alpine Skiing Village, zaś narciarze klasyczni (w przypadku Polaków to również biathloniści) w Nordic Ski Housing. Mieszkają oddzielnie, ale obie grupy łączy wspólne narzekanie na śnieg.
– Jest bardzo ciepło, śnieg jest mokry, jest bardzo miękko i robią się dziury – podkreśla Andrzej Szczęsny, który już po raz trzeci startuje na igrzyskach – to jest bardzo niebezpieczne. Łatwo o kontuzje, upadek i jeśli taka pogoda się utrzyma, to te zawody będą jak loteria. Wszystko się może zdarzyć.
Poza śniegiem i napiętą sytuacją polityczną zawodnicy nie mają się o co martwić. Wszyscy są bardzo zadowoleni z warunków panujących w wiosce, a zwłaszcza ze stołówki.
– Jest bardzo duży wybór – przyznaje Michał Klos – siłownia dobrze wyposażona, są salony gry i jest co robić w wolnym czasie. Mnóstwo wolontariuszy, wszyscy otwarci, chętni do pomocy i do uczenia języka rosyjskiego.
Jak dodaje Szczęsny atmosfera w team’ie jest bardzo dobra, a to sprzyja koncentracji przed startami. Biathloniści rozpoczynają rywalizacje już w sobotę 8 marca, alpejczycy w niedzielę 9 marca.
Info: PKPar, oprac. R.S.
Ukraińscy paraolimpijczycy grożą wycofaniem się z udziału w Soczi
Szef ukraińskiej reprezentacji paraolimpijskiej zagroził w piątek wycofaniem się z igrzysk paraolimpijskich w Soczi, jeżeli wojska rosyjskie zaatakują Ukrainę. Zaapelował także do władz w Moskwie o utrzymanie pokoju w trakcie zmagań paraolimpijczyków.
– Mam obawy, że mimo apeli ze świata może dojść do nieodwracalnych wydarzeń. Chcę zadeklarować, że wycofamy się z Igrzysk Paraolimpijskich w Rosji, jeżeli dojdzie do tego, czego się obawiamy (wojny) – powiedział podczas konferencji prasowej w Soczi Wałerij Suszkewycz.
Poinformował, że zwrócił się w tej sprawie do najwyższych władz Rosji, w tym do prezydenta Władimira Putina.
– Powtórzyłem mój apel, ten najważniejszy, o pokój na czas paraolimpiady.. (PAP)
lm/ ro/
Data publikacji: 07.03.2014 r.