Przewodnik turystyczny dla osób niewidomych po Kujawsko-Pomorskiem

Przewodnik turystyczny dla osób niewidomych po Kujawsko-Pomorskiem

Najciekawsze miejsca w województwie kujawsko-pomorskim opisane pismem Braille'a oraz ryciny przedstawiające regionalne zabytki znalazły się w przewodniku turystycznym po Kujawach i Pomorzu dla osób niewidomych.

Autorem publikacji zatytułowanej „Między Toruniem a Bydgoszczą – opowieść o piastowskich i krzyżackich, niemieckich i polskich zabytkach” jest Marek Kalbarczyk, założyciel warszawskiej Fundacji Szansa dla Niewidomych, twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy. Sam pomysł stworzenia przewodnika po województwie kujawsko-pomorskim przeznaczonego dla osób z dysfunkcją wzroku powstał natomiast w bydgoskim oddziale fundacji.

– Zapotrzebowanie na przewodnik, dzięki któremu będzie można wyobrazić sobie choćby dotykiem ciekawe zabytki i miejsca regionu zgłosiły nam osoby niewidome – szczególnie starsze, które są bardzo nastawione na wycieczki”– powiedziała PAP kierowniczka regionalna oddziału fundacji w Bydgoszczy Ewelina Czerwińska.
Jak podkreśliła dwutomowy przewodnik napisany w systemie Braille’a ukazuje walory historyczne, kulturalne i zabytkowe Bydgoszczy oraz Torunia i opisuje najciekawsze miejsca związane z województwem kujawsko-pomorskim. – Mamy tu też tak zwane cyfrografiki, za pomocą których osoby niewidome mogą wyczuć dany budynek – dodała Czerwińska.

W przewodniku znajduje się dziesięć takich rycin, m.in. filharmonii i opery w Bydgoszczy, planu katedry gotyckiej w Chełmży, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Krzywej Wieży w Toruniu i pomnika Mikołaja Kopernika również w Toruniu. – O tym, jakie ryciny mają znaleźć się w przewodniku, pytaliśmy beneficjentów. To oni zdecydowali o ostatecznym wyglądzie książki – zaznaczyła kierowniczka.
Dodała, że z uwagi na bardzo duże zainteresowanie przewodnikiem, który wydano w stu egzemplarzach, niewykluczone, że powstanie jego dodruk lub kontynuacja z rycinami i opisami kolejnych zabytków.

Wartą 20 tys. złotych inwestycję sfinansował Urząd Marszałkowski w Toruniu. (PAP)

pie/ par/

Data publikacji: 17.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również