Przy Centrum Onkologii powstanie Centrum Paraolimpijskie

Przy Centrum Onkologii powstanie Centrum Paraolimpijskie

Wiosną na terenie Centrum Onkologii w Bydgoszczy rozpocznie się budowa Centrum Paraolimpijskiego. Będzie to liczący 200 miejsc hotel, połączony tunelem z bazą treningową dla osób niepełnosprawnych, czyli przyszpitalnym Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS).

– PARiS został otwarty w maju ubiegłego roku. Obiekty, które w nim funkcjonują to m.in. basen, siłownia, sala fitness, kompleks saun, grota solna i zakład rehabilitacji. Jest też sala sportowa, z której korzystają osoby niepełnosprawne, co nas bardzo cieszy – poinformował 28 października dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy Zbigniew Pawłowicz.
Jak podkreślił, w ciągu trzech kwartałów z usług Parku skorzystało 100 tys. osób. Zdaniem Pawłowicza, dane te dowodzą, że zapotrzebowanie na tego typu obiekt było bardzo duże. – Po wybudowaniu hotelu – Centrum Paraolimpijskiego, liczący 10 tys. metrów kwadratowych PARiS będzie miał szansę, by jeszcze lepiej służyć otoczeniu – wskazał dyrektor bydgoskiego szpitala onkologicznego, dodając, że dzięki możliwości zakwaterowania w hotelu do Parku zaczną też przyjeżdżać osoby niepełnosprawne spoza Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

Centrum Paraolimpijskie, czyli czterokondygnacyjny hotel na 200 miejsc, którego powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 9,7 metrów kwadratowych, ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie hotelu działać będzie 20 wind.
Obiekt zostanie połączony tunelem z Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, gdzie m.in. osoby na wózkach inwalidzkich będą trenować, korzystać z turnusów rehabilitacyjnych lub brać udział w zawodach sportowych.

Jak zaznaczył, pomysł zbudowania ośrodka podyktowany był przede wszystkim statystykami. Powołując się na przeprowadzony w 2011 roku spis ludności, dyrektor bydgoskiego szpitala wskazał, że trzy lata temu w Polsce mieszkało prawie 4,7 mln osób niepełnosprawnych, z czego 517 tys. stanowiły osoby między 15. a 40. rokiem życia. – Chcę dać tym ludziom, młodym ludziom, szansę, by przez sport paraolimpijski i rozwój fizyczny, stali się samodzielni, by mieli cel w życiu. A celem tym może być przecież wyjazd na paraolimpiadę do Rio – powiedział Pawłowicz.

Zgodnie z założeniami dyrektora Centrum Onkologii, przetarg na projektowanie obiektu zostanie ogłoszony w listopadzie. Budowa ruszy w maju przyszłego roku, a w grudniu ośrodek ma być gotowy w stanie surowym. Jego otwarcie zaplanowano na końcówkę 2016 roku.
– Kosztorysu jeszcze nie ma. Wszystko zależy od standardów, ale uważam, że powinny być one na miarę hotelu pięciogwiazdkowego – mówił dyrektor. Dodał, że jeśli chodzi o sfinansowanie inwestycji, liczy na pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. (PAP)

pie/ dym/

Data publikacji: 29.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również