Puchar Polski dla Białej Gwiazdy. Czas na rozmowy o lidze

Wisła Kraków BF została triumfatorem Pucharu Polski w blind futbolu. W decydującym meczu wygrała 2:0 z obrońcą trofeum – Śląskiem Wrocław BF. Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska była gospodarzem turnieju zorganizowanego 24-25 czerwca. W rywalizacji wzięło udział 5 drużyn. Wkrótce odbędą się rozmowy na temat utworzenia ligi.

– Jesteśmy szczęśliwi ze zdobycia Pucharu Polski. W ubiegłym roku prowadziliśmy 1:0 w finale, ale nie poszliśmy po kolejne bramki i sami sobie zrobiliśmy problem. Ostatecznie przegraliśmy ze Śląskiem [po rzutach karnych – przyp. red.] i ta porażka bardzo nas bolała. Teraz było inaczej – powiedział „NS” Marcin Ryszka, kapitan Wisły Kraków BF.­

Turniej odbył się na obiekcie przy ul. Kamiennogórskiej 16. Wrocławianie chcieli obronić trofeum, ale w finale zdecydowaną przewagę miała Biała Gwiazda. Zawodnicy trenera Dominika Forysia prowadzili do przerwy 2:0. W dalszej części gry krakowianie mogli podwyższyć rezultat, ale nie uległ on już zmianie. Martin Jung, który zdobył dwie bramki w tym meczu, został królem strzelców turnieju.

– W blind futbol gram od ośmiu lat, ale takiego spotkania w naszym wykonaniu nie pamiętam. Duży spokój, a do tego wiele sytuacji, w tym 2 niewykorzystane rzuty karne. Śląsk miał jeden celny strzał przez cały finał – dodał kapitan Wisły.

Do rywalizacji o Puchar Polski miało przystąpić 6 drużyn. Ostatecznie zagrało 5 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy. Biała Gwiazda zaczęła turniej od pokonania Warty Poznań BF 3:0. Na listę strzelców wpisali się Marcin Ryszka, Martin Jung oraz Paweł Zinkow. Następnie krakowanie wygrali 4:0 ze Startem Niewidzialnymi Bielsko-Biała BF. Ponownie po bramce zdobyli Marcin Ryszka i Martin Jung, a 2 trafienia dołożył Mateusz Krzyszkowski. Dla Białej Gwiazdy oznaczało to awans do finału. Do decydującej rozgrywki przepustkę uzyskał też Śląsk. Grupowym rywalem wrocławian byli Niezłomni BF Zabrze, z którymi wygrali 5:0.

– Wiedzieliśmy, że z Wartą będzie ciężko. To debiutująca drużyna, ale jej trenerem i bramkarzem jest Krzysiek Apolinarski. W meczu z nami miał bardzo dużo interwencji, długo nie mogliśmy go pokonać. Natomiast ekipa z Bielska-Białej jest na początkującym poziomie. Strzeliliśmy im 4 bramki w 4 minuty, ale fajnie, że się zgłosili i chcą grać – opisał Marcin Ryszka.

Wisła zamierza 1-3 września zorganizować Blind Football Kraków Cup 2023. Oprócz gospodarzy, mają wystąpić 3 zagraniczne drużyny. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi uczestnikami turnieju. Zawodnicy Białej Gwiazdy tworzą człon reprezentacji Polski, która pod koniec września poleci do Indii. Tam Biało-Czerwoni wezmą udział w nowych rozgrywkach interkontynentalnych.

– Nie wybiorę się do Azji ze względu na zobowiązania zawodowe. Wiemy, że wystąpią tam Egipt czy Wybrzeże Kości Słoniowej, z którymi jeszcze nigdy nie graliśmy. Natomiast wkrótce odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich polskich drużyn. Chcemy porozmawiać o utworzeniu ligi. Mam nadzieję, że ona mogłaby powstać w 2024 r. – podsumował kapitan Białej Gwiazdy.

Klasyfikacja końcowa
1. Wisła Kraków BF
2. Śląsk Wrocław BF
3. Warta Poznań BF
4. Niezłomni BF Zabrze
5. Start Niewidzialni Bielsko-Biała BF

Marcin Gazda, fot. Adriana Ficek / www.slaskwroclaw.pl

Zobacz galerię…

Data publikacji: 14.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również