Rosjanie najlepsi na pomostach Srebrnej Sztangi

Rosjanie najlepsi na pomostach Srebrnej Sztangi

Już po raz trzydziesty szósty 6 listopada w hotelu Novotel w Wrocławiu odbyły się Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych Srebrna Sztanga, których głównym organizatorem było Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start" Wrocław.

W tym roku, oprócz czołówki polskich zawodniczek i zawodników, uczestników Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, na pomoście zameldowali się czołowi ciężarowcy z Europy, m.in. z Węgier, Słowacji, Rosji i po raz pierwszy z Włoch.

W uroczystym otwarciu zawodów udział wzięła prezes Zrzeszenia Start Janina Trzeciak, a jej zastępca Jerzy Bocheński przywitał uczestników zawodów, zabranych gości oraz kibiców. W jego trakcie nagrodzono wybitnych zawodników z Wrocławia za długoletnie starty i reprezentowanie Startu Wrocław w podnoszeniu ciężarów na Igrzyskach Paralimpijskich, mistrzostwach świata i Europy oraz mistrzostwach Polski. Podziękowania otrzymali: Zbigniew Micheń, dwukrotny paraolimpijczyk z Seulu i Atlanty, zdobywca złotego oraz srebrnego medalu na mistrzostwach świata, startujący nieprzerwalnie od ponad 42 lat, Mariusz Tomczyk także olimpijczyk, który ma już za sobą 27 lat startów, Sławomir Szymański jeden z młodszych zawodników, ale już z 15-letnim stażem w dźwiganiu oraz Daniel Baczmański, który otrzymał nagrodę specjalną pamięci Karola Malickiego ufundowaną – jak co roku – przez Elektromechaniczną Spółdzielnię Inwalidów ELWAT.

Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami IPC (International Paralympic Committee – Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski), wśród kobiet w kategorii open obejmującej kategorie wagowe od 41 kg do +86 kg oraz wśród mężczyzn – w dwóch kategoriach wagowych: od 49 kg do 72 kg oraz od 80 kg do plus 107 kg. Przyznano także dodatkowe nagrody trzem najlepszym juniorom i jednej juniorce wśród polskich zawodników oraz najlepszemu seniorowi i seniorce. Zawody sędziowali sędziowie IPC z Polski, Węgier, Włoch, Rosji oraz Słowacji a sędzią głównym zawodów była Sylwia Ossmann z Wrocławia.

Do rywalizacji przystąpiło aż 21 zawodniczek, wśród których najlepszą okazała się Rosjanka Viera Muratova, która wyprzedziła naszą srebrną medalistkę z Pekinu i czwartą zawodniczkę z Rio, Justynę Kozdryk reprezentującą Start Radom. Rosjanka przy wadze ciała 77,6 kg i zaliczeniu 123 kg uzyskała 107,82 pkt. a Justyna zaliczyła 92 kg przy wadze 44,90 kg co dało jej 102,71 pkt. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce Rosji Marinie Beketovej, która zaliczyła 88 kg przy wadze ciała 43,35 kg, co dało w punktacji IPC 99,9 pkt.

Rekord Polski juniorek do lat 21 ustanowiła Monika Szram z Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu, która w kategorii wagowej 41 kg podniosła sztangę ważącą 54 kg. Najlepsza zawodniczką Polski została Justyna Kozdryk a wśród juniorek Anna Kubaszewska reprezentująca Start Maków Mazowiecki.

Mężczyźni rywalizowali w kategorii open do 72 kg i powyżej. Podobnie jak wśród kobiet prym wiedli reprezentanci Rosji. W kategorii do 72 kg zwyciężył bezapelacyjnie Vladimir Krivulya z wynikiem 191 kg / 214,26 pkt., przy wadze ciała zawodnika 53,8 kg. Drugie miejsce zajął nasz olimpijczyk Grzegorz Lanzer ze Startu Koszalin 175 kg / 180,98 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął także Rosjanin Aleksander Diukin 168 kg / 180,16 pkt.

Natomiast w kategorii powyżej 72 kg trzy pierwsze miejsca na podium wywalczyli goście, złoto i srebro zawodnicy z Rosji. Na pierwszym miejscu uplasował się Magomed Dzhamalov z wynikiem 194 kg / 175,27 pkt., drugie miejsce zajął Aleksei Golovan 195 kg / 165,64 pkt., a trzecie – zawodnik z Węgier Watchon Serdic 177 kg / 163,42 pkt.

Nagrodzono także trzech najlepszych naszych zawodników wśród juniorów do lat 23. Najlepszym juniorem okazał się Tomasz Majewski / Start Koszalin, który zaliczył 163 kg / 152,3 pkt. Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, dla Rafała Wita z Startu Katowice który zaliczył 134 kg przy wadze ciała 63 kg i uzyskał 129,99 pkt. Trzecie miejsce wywalczył Michał Salamon, reprezentujący gospodarza zawodów, który poradził sobie z ciężarem 105 kg / 123,64 pkt.
Najlepszym seniorem wśród polskich zawodników został Grzegorz Lanzer a z gości Vladimir Krivulya.

Nagrody wręczali zawodnikom wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Eugeniusz Grabowski, prezes Elektromechanicznej Spółdzielni Inwalidów ELWAT – Przemysław Gintowt, dyrektor Wydziału Sportu, Rekreacji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Paweł Rańda, a odznaki Zasłużony dla Sportu Dolnośląskiego – prezes Dolnośląskiej Federacji Sportu Arkadiusz Zagrodnik.

Zawody zostały współfinansowane ze środków m.in.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Wrocław.

Jak zawsze rywalizacja siłaczy we Wrocławiu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem przybyłej na zawody publiczności, a najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami oraz nagrodami rzeczowymi od licznego grona sponsorów. Wśród nich znaleźli się: PFRON, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gmina Wrocław, Spółdzielnia ELWAT, Centrum RESURS, Firma HES, Press More – Marcin Laśkiewicz, Allnutrition – Fundacja Suplementy dla Zdrowia. Relację live z zawodów przeprowadził portal silajestwnas.pl a także TVP.

Zobacz galerię…
Grzegorz Leski
fot. Andrzej Słaby
Data publikacji: 17.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również