Ryszard Szurkowski prosi o wsparcie

Ryszard Szurkowski prosi o wsparcie

W Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „Stocer" legendarny polski kolarz, dwukrotny wicemistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju – Ryszard Szurkowski, leży od ponad 13 tygodni. Walczy o powrót do zdrowia.

10 czerwca uległ wypadkowi podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Przeszedł dwie operacje kręgosłupa i skomplikowaną operację rekonstrukcji twarzy, która trwała siedem godzin.

Obecnie cały czas ma czterokończynowe porażenie i całe dnie spędza w szpitalnym łóżku, ale ani myśli o tym, żeby się poddać. Kiedy wsiadał na rower, stawał się wojownikiem. Teraz nic się nie zmieniło. Mistrz ma w sobie ogromne pokłady optymizmu i chęci do walki.

Szurkowski nie chciał nagłośniać sprawy, bo to był wyjazd prywatny i uważał, że sam musi ponieść konsekwencje. Kiedy jednak się okazało, że rehabilitacja będzie trwała miesiącami, a jej koszt przekracza możliwości finansowe naszego byłego mistrza, dał się namówić na nagłośnienie sprawy.

W pomoc mistrzowi zaangażowało się Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990. Organizacja działa od września 1990 roku i od początku niesie pomoc potrzebującym. Jej motto to: „Służymy”. Teraz LC Poznań 1990, który od lat działa na wielu polach, będzie prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Szurkowskiego.

Wpłat można dokonywać na konto: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759. W dane przelewu wystarczy wpisać dane odbiorcy: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189, 60-594 Poznań, a w tytule: „Ryszard Szurkowski – rehabilitacja”.

Ponadto Ryszarda Szurkowskiego wspiera całe środowisko kolarskie. Bartłomiej Zborow-ski Michał Kwiatkowski, Maja Włoszczowska, Rafał Majka i wielu innych znanych kolarzy zaapelowało poprzez portale społecznościowe o pomoc dla legendy tej dyscypliny sportu.

„Szybkiego powrotu do zdrowia Panie Ryszardzie! Jestem w Pana drużynie, pomożemy!” – napisał na Twitterze Kwiatkowski, załączając hasztag #zbiorkadlamistrza.

„Znając mistrza, wróci do formy szybciej niż niejeden nastolatek. Pomóżmy mu w tym” – to z kolei apel Włoszczowskiej.

„Potrzebne wsparcie dla Pana Ryszarda Szurkowskiego! Wspieram go całym sercem, bo jest dla mnie wzorem do naśladowania!” – podkreślił Majka.

Słów wsparcia ze strony środowiska kolarskiego jest więcej. Pojawiły się propozycje le-czenia Szurkowskiego z różnych ośrodków medycznych w Polsce. Pomoc zadeklarowała również m.in. spółka PKN Orlen.

„Fundacja PKN ORLEN włączy się w pomoc w rehabilitacji Pana Ryszarda Szurkowskie-go. Bardzo dziękuję” – napisał na Twitterze minister sportu i turystyki Witold Bańka.

em/ rhr/, fot. Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Data publikacji: 08.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również