Rywalizacja alpejczyków: Krężel i Sikorski z medalami

W dniach 17-18 listopada w holenderskim Landgraaf odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych.

Dwa dni wcześniej przeprowadzono zawody w niższej kategorii IPCAS, w której zawodnicy mogą zdobyć punkty uprawniające do startów w Pucharach Europy i Pucharach Świata. Startujący w tych zawodach Maciej Krężel jeżdżący z przewodniczką Anną Ogarzyńską był drugi, Tadeusz Sypień w pierwszym i drugim slalomie zajął 5 miejsce, a Stanisław Kosiński 7. Maciej Suchodolski w drugim slalomie zajął 6 miejsce.

W zawodach Pucharu Europy w kategorii osób z niepełnosprawnością wzrokową dwa zwycięstwa odniósł Austriak Gernot Morgenfurt. Dwa razy na drugiej pozycji znalazł się Maciej Krężel. Na trzecim miejscu dwukrotnie uplasował się – Shaun Pianta z Australii.
W dniach 12-13 grudnia odbyły się w Pitztal kolejne zawody PE w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych. Startujący w nich Maciej Krężel w gigancie zajął szóste miejsce, w dwóch startach w supergigancie zajął czwarte i szóste miejsce.

Z kolei w Pucharze Świata w Kühtai (15-17 grudnia 2016 r.) bardzo dobrze zaprezentował się Igor Sikorski odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w slalomie w kat. zawodników rywalizujących w pozycji siedzącej (LW 11). Na trudnej technicznie trasie pokonał 30 rywali. Drugie miejsce zajął Japończyk Taikii Mori a trzecie Holender Jeroen Kampschreur.

Maciej Krężel był 6 w rywalizacji niewidomych i niedowidzących. Czołowa trójka to Słowak Miroslav Haraus, Włoch Giacomo Bertagnolli i Słowak Jakub Krako.

Polakom gorzej poszło w drugim dniu zmagań w slalomie gigancie, bowiem zarówno Maciej Krężel jak i Igor Sikorski nie zdobyli punktów.

Trzeci dzień to również slalom gigant. Igor Sikorski nie został sklasyfikowany a Maciej Krężel zajął 8 miejsce. Na podium stanęli Giacomo Bertagnolli. Miroslav Haraus i Jakub Krako.
W zawodach w St. Moritz w Szwajcarii, które odbyły się w dniach 19-22 grudnia 2016 r. Maciej Krężel zajął trzecie miejsce w slalomie.
Bardzo dobrze rozpoczął rok Igor Sikorski, który w zawodach we włoskim Tarvisio (25-31 stycznia 2017 r.) zdobył srebrny medal w slalomie. O jego dobrej formie świadczyło zwycięstwo w Pucharze Świata w Kühtai a także dobre występy w innych zawodach Pucharu Świata. Pierwsze dwa dni rywalizacji nie należały do udanych. W super gigancie był jedenasty, w super kombinacji i slalomie gigancie nie ukończył rywalizacji. Dopiero w ostatnim dniu mistrzostw Igor Sikorski zaprezentował się doskonale. Na pierwszym przejeździe był pierwszy przed dwoma Holendrami. W drugim przejeździe stracił 0,37 sek. i ostatecznie zajął drugie miejsce rozdzielając na podium dwóch Holendrów Jeroen Kampschreura i Nielsa de Langena.
Macięj Krężel, startujący w kategorii osób niewidomych i niedowidzących był trzykrotnie szósty (slalom, super kombinacja i super gigant) oraz siódmy w zjeździe.
Niekwestionowaną gwiazdą włoskich zawodów okazał się 19-letni Kanadyjczyk Max Marcoux. Wywalczył trzy złote medale i srebro w super kombinacji, gdzie lepszy od niego był Włoch Giacomo Bertagnolii.