Siedem medali paraszermierzy pod Krzywą Wieżą. Wysoka forma Biało-Czerwonych podczas PŚ w Pizie

W zakończonych właśnie zawodach Pucharu Świata w szermierce na wózkach reprezentanci Polski siedmiokrotnie stawali na podium. Do szczególnie udanych włoskie zawody może zaliczyć Michał Dąbrowski – reprezentant klubu Szermierka Wołomin zdominował rywalizację w kategorii B i triumfował indywidualnie zarówno w zawodach szablistów, jak i w szpadzie.

Zawody PŚ w Pizie to tradycyjnie ważny punkt w kalendarzu paraszermierczym. Podczas PŚ rozegranego między 16 a 19 marca do rywalizacji ze światową czołówką wrócili zawodnicy z Chin. Obostrzenia pandemiczne w Państwie Środka zostały poluzowane i pierwszy raz od igrzysk w Tokio zobaczyliśmy reprezentantów Chin na planszach szermierczych.
W tych szczególnych okolicznościach polskim paraszermierzom udało się zaprezentować bardzo dobrze. Reprezentanci naszego kraju wracają do Polski z siedmioma medalami.

Najczęściej Polacy stawali na podium w zawodach szablowych. Złote medale zdobywali Kinga Dróżdż (IKS AWF Warszawa) w kategorii A kobiet i Michał Dąbrowski (Szermierka Wołomin) w kategorii B mężczyzn. Michał w półfinale wyeliminował Adriana Castro (IKS AWF Warszawa) – ten musiał zadowolić się więc brązowym medalem. Również z brązem w szabli w kat. B kobiet zawody ukończyła Jadwiga Pacek (IKS AWF Warszawa).

Ostatniego dnia rywalizacji medal w szabli dołożyły również kobiety w rywalizacji drużynowej, które w finale ustąpiły jedynie Chinkom i musiały zadowolić się srebrem. Nasza drużyna walczyła w składzie Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek (wszystkie IKS AWF Warszawa)  i Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno).

Kolejne medalowe osiągnięcia Biało-Czerwonych to szpada mężczyzn kat. B, w której obserwowaliśmy polsko-polski finał. Specjalistą od bratobójczych pojedynków okazał się Michał Dąbrowski. Zawodnik Szermierki Wołomin pokonał zdecydowanie Kamila Rząsę (IKS AWF Warszawa) i triumfował w drugiej broni podczas tych zawodów.

Istotne osiągnięcia pozostałych polskich szermierzy to m.in. 5 miejsce we florecie kat. A Michała Nalewajka, 5 miejsce w szpadzie kat. A Marty Fidrych czy 6 miejsce Norberta Całki w szpadzie kat. A. Miejsca w czołówce są o tyle ważne, że zawody PŚ liczą się do rankingu, na podstawie którego wyłaniane będą miejsca przyznane krajom na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu.

Wyjazd polskiej reprezentacji w szermierce na wózkach na zawody Pucharu Świata został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz galerię…

Info: PZSN „Start”, fot.: Paweł Jaworski, z profilu IKS AWF W-wa

Data publikacji: 21.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również