Słaba (według PFRON) kadra żeglarska zdominowała Mistrzostwa Europy

EUROSAF European Para Sailing Championship 2018 zostały rozegrane w Kiloni, w terminie 16-24 czerwca, podczas słynnej, największej na świecie imprezy żeglarskiej “Kieler Woche”. Zawodnicy rywalizowali w jednoosobowej klasie HANSA 303. Reprezentacja Polski pod dowództwem trenera Grzegorza Prokopowicza liczyła 4 osoby: Piotr Cichocki, Waldemar Woźniak, Olga Górnaś-Grudzień, Marian Zakowicz.

Od samego początku nasi reprezentanci zdominowali regaty. Po pierwszym dniu regat Piotr Cichocki zajmował 1 miejsce, Waldemar Woźniak 3, Olga Górnaś-Grudzień 6, a Marian Zakowicz 13 miejsce. W drugim dniu regat rozegrano dwa wyścigi. Oba wygrał Piotr Cichocki. W jednym popełnił falstart, ale po dwóch dniach rywalizacji pozostał na pierwszym miejscu. Doskonałe żeglował Waldemar Woźniak (pierwsze i drugie miejsce) i dzięki temu awansował na drugą pozycję. Olga Górnaś-Grudzień zajmowała 9. pozycję, a Marian Zakowicz kończył drugi dzień na 11 pozycji.

W trzecim dniu regat rozegrano trzy wyścigi. Wszystkie wygrał Piotr Cichocki. Waldemar Woźniak zaliczył wpadkę w drugim wyścigu, przegrał protest, ale utrzymał drugą pozycję. Marian Zakowicz żeglował nierówno, a Olga Górnaś-Grudzień miała słaby dzień. Wiele, prawie wszystko wskazywało na to, że dwa pierwsze miejsca na podium zajmą nasi reprezentanci.

W niedzielnym, ostatnim wyścigu medalowym, który był podwójnie punktowany zdecydowanie zwyciężył Piotr Cichocki. Walka o drugie miejsce w końcowej klasyfikacji toczyła się między Waldemarem Woźniakiem i reprezentantem Niemiec Jensem Krokerem – utytułowanym żeglarzem, mistrzem paraolimpijskim . Obaj się pilnowali. Przez większość część trasy Waldemar Woźniak prowadził, ale tak był pewny zwycięstwa, że popełnił błąd. W drugiej części trasy, prowadząc i mając lepszą wysokość, nie zareagował na zmianę halsu przez swojego konkurenta i przegrał przez to pewny srebrny medal. Dodatkowo, pechowo złamał rumpel. W rezultacie zdobył tylko brąz.

Nasi reprezentanci odnieśli duży sukces. Zdobyli złoty i brązowy medal na jednej z najbardziej prestiżowych na świecie imprez żeglarskich. Szczególne słowa uznania należą się Waldemarowi Woźniakowi. Jest on między innymi instruktorem żeglarstwa, oraz instruktorem sportu osób z niepełnosprawnością ze specjalizacją żeglarstwo, od wielu lat uczy te osoby jachtingu. Wielu wyszkolonych przez niego uczestników warsztatów żeglarskich osób z niepełnosprawnością zdobyło patenty żeglarskie.

W tym roku został uznany przez PFRON (tak samo jak inni instruktorzy Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa) za słabą kadrę szkoleniową. Fundusz ten nie przedstawił żadnych, konkretnych zarzutów odnośnie braku kwalifikacji lub doświadczenia tej kadry. W ocenie merytorycznej wniosku na realizację projektów szkoleniowych stwierdzono tylko,  że „trudno ocenić..” i są „wątpliwości”, czy potrafią oni nauczać osoby niepełnosprawne żeglarstwa…