Sport nie tylko wyczynowy

Sport nie tylko wyczynowy

Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie", działająca od 1992 roku, prowadzi w południowej Wielkopolsce  siedem warsztatów terapii zajęciowej, w których zajęciach uczestniczy 250 osób z najcięższymi dysfunkcjami, głównie z niepełnosprawnością intelektualną.

Znana jest z ponadstandardowego wywiązywania się z obowiązków ciążących na organizacji pożytku publicznego, z wielu wartościowych działań, wśród których znajduje się również dbałość o właściwy rozwój podopiecznych poprzez ich uczestnictwo w sportowej rywalizacji, również w skali międzynarodowej. O inicjowaniu i organizowaniu przez Fundację „Miłosierdzie” wielu cennych przedsięwzięć „Nasze Sprawy” informowały wielokrotnie, czynimy to również poniżej.

Tenis stołowy i warcaby, czyli Przygodzice 2013

20 października br. już po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego i Turniej Warcabowy Przygodzice 2013. Tym razem został przeprowadzony w Sali wiejskiej w Jankowie Przygodzkim (przeniesiono go z powodu zorganizowania sztabu kryzysowego na sali w Przygodzicach). Do rywalizacji stanęli uczestnicy z miejscowych WTZ i ŚDS

Przedsięwzięcie przebiegło bardzo sprawnie w obu dyscyplinach, a rywalizacja sportowa była bardzo zaciekła. Sędziowie obu konkurencji bardzo sprawnie prowadzili zawody, a pomimo tego, iż odbywały się one na jednej sali, zawodnicy nie przeszkadzali sobie nawzajem, a opiekunom i wolontariuszom łatwiej  było pomagać  zawodnikom z niepełnosprawnością.

Zorganizowanie turnieju było możliwe dzięki jego dofinansowaniu przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim i Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Barycz” przy WTZ Przygodzice oraz pomocy w postaci wkładu rzeczowego kilku jednostek z terenu powiatu.

Oczywiście to nie wyniki i miejsca zajęte w zawodach były najważniejsze, liczył się sam fakt możliwości uczestnictwa w nich i rywalizacji w sportowej atmosferze. Podkreślić jednak należy znakomitą postawę uczestników WTZ w Kuźnicy Grabowskiej, którzy w obu dyscyplinach aż czterokrotnie plasowali się „na pudle”, a wśród pozostałych najwyżej sklasyfikowanych zawodników znaleźli się przedstawiciele ŚDS Nowe Skalmierzyce, ŚDS w Odolanowie oraz warsztatów terapii w Kaliszu, Doruchowie i Pisarzowicach.

W klasyfikacji indywidualnej nagrodzono po trzech pierwszych zawodników nagrodami rzeczowymi, które zostały sfinansowane przez Starostwo Powiatowe, oraz prezesa Fundacji „Miłosierdzie” Stanisława Bronza i LUKS „Barycz”.

Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim sponsorom, pracownikom GOK w Przygodzicach, Zespołowi Szkół w Jankowie Przygodzkim oraz sędziom i wolontariuszom, którzy przyczynili się do zorganizowania i sprawnego przeprowadzenia turnieju.

Lekka atletyka w Kaliszu

W nieco ponad miesiąc później, bo 27 listopada br., odbyły się kolejne, dziewiąte z rzędu, Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa Kalisza Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Imprezie patronował prezydent miasta, Janusz Pęcherz. Organizatorem Mistrzostw była Fundacja „Miłosierdzie” z Kalisza, przy współorganizacji Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”, Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, oraz Fundacji „Aktywni Zawodowo”.

Miejscem zmagań, podobnie jak w latach ubiegłych, była hala lekkoatletyczna OSRiR w Kaliszu, a uczestniczyło w nich 20 zespołów, w tym dwa z Charkowa i jeden z Odessy na Ukrainie. Jedna z wcześniej zgłoszonych ekip nie dotarła z powodu awarii pojazdu.

Łącznie w ośmiu konkurencjach, w kategoriach kobiet i mężczyzn, startowało 160 zawodników i zawodniczek. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej z Gniezna, drugie – ekipa z Charkowa na Ukrainie, a trzecie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z Kalisza.

Swoją obecnością uczestników i organizatorów zawodów zaszczycili wiceprezydent Kalisza Jacek Konopka oraz przedstawiciele władz miejskich i Rady Miasta Kalisza. Przed rozpoczęciem sportowców pobłogosławił proboszcz parafii w Chełmcach ks. Jerzy Salamon.

Nagrody ufundowali: patron mistrzostw – prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, Firma „Autocentrum”, „Lotto”, Mleczarnia „Lazur” .

Organizacja tej imprezy na odpowiednim poziomie, w tym zakup nagród i trofeów dla zawodników, możliwa była dzięki współfinansowaniu jej ze środków PFRON będących w dyspozycji samorządu Kalisza, oraz ze środków samorządu województwa wielkopolskiego w Poznaniu.

Tekst i fot.: MaP

Data publikacji: 02.12.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również