Sportowy Dzień Dziecka w Szpitalu im. W. Degi

Andrzej Wróbel i Tomasz Rosik

„Z niepełnosprawnością można prowadzić udane i komfortowe życie" – z takim przesłaniem niepełnosprawni sportowcy, Andrzej Wróbel i Tomasz Rosik, odwiedzili z okazji Dnia Dziecka najmłodszych pacjentów Szpitala Ortopedycznego im. Wiktora Degi oraz uczniów szkoły przyszpitalnej.

Na oddziale gościli również futboliści z klubu Kozły Poznań. Spotkanie dzieci ze sportowcami stanowiło wstęp do sesji Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, która odbędzie się już 20 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dzień Dziecka na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu Ortopedycznym im. W. Degi upłynął pod znakiem sportowych spotkań. Rano uczniów przyszpitalnego Zespołu Szkół nr 111 oraz małych pacjentów odwiedzili zawodnicy klubu Kozły Poznań. Dla większości dzieci to było pierwsze zetknięcie się z futbolem amerykańskim, dlatego wizyta sportowców cieszyła się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych.
Z kolei po południu dzieci miały okazję spotkać się i porozmawiać z niepełnosprawnymi sportowcami – dawnymi pacjentami Szpitala W. Degi, a aktualnie reprezentantami klubu Start Poznań. W czasie godzinnego spotkania Andrzej Wróbel – miłośnik biegania, maratończyk i wielokrotny medalista Igrzysk Paraolimpijskich – oraz Tomasz Rosik – pływak oraz wielokrotny mistrz Polski – opowiadali uczniom i pacjentom oddziału dziecięcego o tym, jak na co dzień zmagają się ze swoją niepełnosprawnością, jak zaczęła się ich przygoda ze sportem oraz jakie mają plany na przyszłość. Nie zabrakło słodkich niespodzianek dla pacjentów, a dla sportowców przepięknych laurek wykonanych przez dzieci.
– Bardzo się cieszymy, kiedy możemy zorganizować dla naszych najmłodszych pacjentów spotkania z ciekawymi gośćmi. Wcześniej odwiedzali nas m.in. Święty Mikołaj, Doktor Miś, a także wolontariusze, którzy czytali dzieciom książki. Takie wydarzenia stanowią nie tylko urozmaicenie pobytu w szpitalu, ale przede wszystkim mają wysoką wartość edukacyjną i terapeutyczną dla naszych podopiecznych – podkreśla Renata Kaczmarek, dyrektor przyszpitalnego Zespołu Szkół nr 111.
Spotkanie dzieci ze sportowcami było wstępem do większego wydarzenia – Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych – które odbędzie się w Poznaniu już 20 czerwca. Podczas całodziennej sesji dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mieli okazję zapoznać się z problemami klinicznymi, społecznymi, zawodowymi i prawnymi przechodzenia w dorosłość osób z niepełnosprawnością funkcjonalną oraz intelektualną. W tym tygodniu do szkół, fundacji oraz stowarzyszeń opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością został wysłany list otwarty wraz z zaproszeniem dla rodziców i ich dzieci do udziału w wydarzeniu.
– Chciałbym serdecznie zaprosić rodziców i opiekunów dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową oraz innymi wrodzonymi i nabytymi problemami rozwojowymi – mówi prof. dr n. med. Marek Jóźwiak, p.o. kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu Ortopedycznym im. W. Degi, a także współorganizator Forum Rodziców. – Wydarzenie będzie stanowiło również platformę wymiany doświadczeń oraz opinii naukowców, specjalistów oraz rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. Poprzez liczne wykłady i warsztaty będziemy chcieli pokazać, że z niepełnosprawnością również można prowadzić komfortowe życie – dodaje.
Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych odbędzie się w hali nr 1 (Iglica) Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniu 20 czerwca 2015 r. w godzinach 11:00-18:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Sesja będzie stanowić część XVII Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji pt. „Neurorehabilitacja”, które odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2015 r. Równocześnie odbywać się będzie również 7. Europejska i Śródziemnomorska Konferencja Naukowa Mózgowych Porażeń Dziecięcych i Medycyny Rozwojowej pt. „Od dzieciństwa do dorosłości z mózgowym porażeniem dziecięcym”. Krajowi i zagraniczni naukowcy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z uczestnikami Forum Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.
Specjalistycznym wykładom będą towarzyszyć rozmaite atrakcje dla dzieci, m.in.: kącik plastyczny i muzyczny, spotkanie z Doktorem Clownem, interaktywny plac zabaw czy basen z piłeczkami. Dla wszystkich uczestników Forum Rodziców odbędzie się również turniej Boccia – sportowej dyscypliny paraolimpijskiej wywodzącej się od włoskiej gry w bule (bocce). Forum Rodziców zostało objęte patronatem marszałka Wielkopolski oraz Fundacji Polsat.

O Szpitalu im. Wiktora Degi
Ortopedyczno-rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu został zbudowany w 1871 roku. Na bazie Collegium Marcinkowskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Szpitalu tym działała wówczas tylko jedna Klinika Ortopedyczna. Pierwszym dyrektorem tego Szpitala został (i był nim aż do dnia przejścia na emeryturę) prof. Wiktor Dega. W 1996 r., w setną rocznicę urodzin profesora, Szpital otrzymał Jego imię.
Misją Szpitala jest leczenie i nauczanie w oparciu o najwyższe standardy. Na terenie Szpitala funkcjonuje 7 specjalistycznych klinik: Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej; Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki; Klinika Rehabilitacji; Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Reumatologii i Rehabilitacji. Mieszczą się tutaj również zakłady i pracownie (m.in. Zakład Patofizjologii Narządu Ruchu), w których uczą się studenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności Szpitala im. W. Degi jest przyznana Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w 2014 r. nagroda im. prof. Zbigniewa Religi – statuetka „Skrzydła Chwały” oraz tytuł „Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia”.
Aktualności na temat szpitala: http://www.orsk.ump.edu.pl.

O Zespole Szkół nr 111 w Poznaniu
Zespół Szkół nr 111 w Poznaniu działa przy Szpitalu Klinicznym im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu. Placówka powstała w 1949 roku dzięki staraniom samego profesora. W pierwszych latach działalności szkoła skupiona była na edukacji dzieci, przebywających na oddziałach szpitalnych. Z czasem idea ta uległa przeobrażeniu w oparciu o potrzeby jej podopiecznych.
Obecnie Zespół Szkół nr 111 skupia wokół siebie przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, a także klasy stacjonarne LO oraz nauczanie indywidualne w klasach gimnazjalnych i licealnych, w których uczą się dzieci i młodzież. Podopieczni to osoby z różnymi schorzeniami i dysfunkcjami psychofizycznymi. Celem szkoły jest zapewnienie uczniom miłej i przyjemnej atmosfery, pełnej życzliwości i akceptacji. Lekcje mają zindywidualizowany tryb i prowadzone są w małych grupach zajęciowych, dzięki czemu podopiecznym łatwiej jest przyswajać wiedzę.
Przez wzgląd na specyfikę szpitalnych realiów, opiekunowie starają się również zapewnić dzieciom kontakt z rzeczywistością pozaszkolną. Służą temu wycieczki, wizyty gości z innych szkół czy specjalne zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W ten sposób misja edukacyjna uzupełniania jest również formą społeczno-psychologicznej rehabilitacji.

O Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły 111
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły 111 powstało z inicjatywy dyrektor Zespołu Szkół, Renaty Kaczmarek. Działa ono od 2008 roku i ma charakter społeczny.
Celem stowarzyszenia jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży, uczęszczającej do Zespołu Szkół nr 111 w Poznaniu. Członkowie popularyzują społeczną postawę względem podopiecznych placówki, organizują dla nich różnego rodzaju formy wypoczynku i dążą do wyrównania szans edukacyjno-wychowawczych młodzieży niepełnosprawnością. Ponadto tworzą również wiele inicjatyw, które mają na celu wsparcie dzieci i młodzież w ich środowisku.

Zaproszenie na Forum Rodziców

Zobacz galerię…

Źródło: Informacja prasowa (oprac. pr)
Data publikacji: 02.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również