Sportowy flesz II

Bonn. Światową Osobowością z Niepełnosprawnością Roku 2009 został brazylijski pływak, paraolimpijczyk Daniel Dias.

Wyboru tytułu 2009 Laureus Sportperson of the Year with Disability Award dokonali na początku czerwca członkowie brytyjskiej Laureus World Sports Academy, znani lekkoatleci Sebastian Coe i Edwin Moses. Brazylijczyk podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie zdobył 4 złote medale, 4 srebrne i 1 brązowy. Dzięki tym sukcesom Daniel Dias stał się w swoim kraju jedną z największych gwiazd sportowych i wzorem dla młodych sportowców. Nagroda należy do najbardziej prestiżowych w świecie wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych w środowisku paraolimpijskim. Daniel Dias potraktował ją jako wyraz szacunku dla dyscypliny, którą uprawia – pływania, uznając, że pomoże mu w działaniach na rzecz pływaków niepełnosprawnych w Brazylii. Nagrody Akademii przyznawane są co roku sportowcom z całego świata w kilku kategoriach: sportowiec i sportsmenka, zespół, zjawisko, powrót roku, działacz sportowy, sportowa osobowość z niepełnosprawnością.

Tomaszów Mazowiecki. 7 czerwca zakończyły się XI Mistrzostwa Europy w Kręglach Klasycznych. Ponad osiemdziesięcioro zawodniczek i zawodników z siedmiu państw Europy przyjechało do Tomaszowa. Polscy kręglarze niewidomi i niedowidzący zdobyli 2 złote medale indywidualnie – najlepsi byli Anna Barwińska w kat. B2 i Jan Zięba w kat. B1. Trzeba wiedzieć, że są to pierwsze w historii polskie tytuły mistrzowskie. W ubiegłym roku obecni mistrzowie Europy zdobyli srebro. Polskie reprezentacje drużynowo, zarówno kobieca jak męska, zajęły 3. miejsca. Panie uległy Chorwatkom (złoto) i Rumunkom (srebro). Męska reprezentacja Chorwacji była także najlepsza, srebro wywalczyli Niemcy.
Przypomnijmy kategorie IBSA obowiązujące na zawodach w kręglach klasycznych: B1 – zawodnik całkowicie niewidzący, rzucający w rozkroku, potrzebuje asystenta. Dla pewności konieczne jest użycie specjalnych gogli, szczelnie zasłaniających oczy. B2 – zawodnik rozróżnia zarysy przedmiotów znajdujących się na wyciągnięcie ręki. Może wykonywać rzuty z rozbiegu. Może korzystać z pomocy asystenta. B3 – zawodnik niedowidzący w małym zakresie, rzucający z rozbiegu, nie może korzystać z pomocy asystenta.

Rzeszów. Koszykarze KSN Start Warszawa zostali mistrzami Polskiej Ligi Koszykówki na Wózkach. W finałowych rozgrywkach (w ostatni weekend czerwca) wygrali 3 z 5 meczy rozegranych z drugim finalistą – Startem Rzeszów. W ten sposób zakończył się pięcioletni prymat rzeszowian.
Zaskakująco warszawiacy wywalczyli tytuł w Rzeszowie, gdzie rozegrano niezwykle zacięte, ostatnie trzy mecze. Pierwszy mecz wygrała Warszawa 74:72, drugi gospodarze 57:52, trzeci, decydujący, ponownie Warszawa 59:47. Trzecie miejsce zajął SKS Konstancin pokonując ŁTSR łódź 4-1.
W tym sezonie do walki o Mistrzostwo Polski przystąpiło 6 drużyn : ZSI Orto-res Start Rzeszów, KSN Start Warszawa, ŁTRSN INTERsoft Łódź, IKS Konstancin, Konstancin-Jeziorna, WZSN Start Wrocław, KSN „Sport bez granic” Chorzów.

Toruń. 1-3 lipca rozegrano turniej finałowy Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych SENI CUP 2009. Udział w finale brały drużyny, które awansowały z rozgrywek kwalifikacyjnych w Polsce i za zagranicą, łącznie było to 30 drużyn z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech, Rosji i Polski. Nie dojechały drużyny z Białorusi, Węgier i Słowacji.
Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup sprawnościowych: A, B, C, D i E. Wyniki: Grupa A: 1. Jaromin – Polska, 2. Kołomna – Rosja, 3. Omsk – Rosja. Grupa B: 1. Riazań – Rosja, 2. Ruda Śląska – Polska, 3. Nowe Miszewo – Polska. Grupa C: 1. Lipsko – Polska, 2. Aknystos – Litwa, 3. Białka Tatrzańska – Polska. Grupa D: 1. Miedary – Polska, 2. Wojszyce – Polska, 3. Chojnice – Polska. Grupa E: 1. Łagiewniki – Polska, 2. Warzyn – Polska, 3. Częstochowa – Polska.

Heidelberg. 5 lipca polski handbiker Arkadiusz Skrzypiński (Sopur Team, Vobis/Start Szczecin) pobił razem z kolegami z drużyny rekord świata w maratonie, odnosząc również zwycięstwo w X Maximaratonie (Internationalen Rollstuhl Marathon) w Niemczech. Polak jeżdżący w niemieckiej grupie hanbikerów Sopur Team rekord świata pobił na dystansie 42 km i 195 m wraz z Vico Merkleinem, Thomasem Lange, Torstenem Purschke i Elmarem Sternathem, w czasie o całe pięć i pół minuty krótszym (1:00:03) niż rekord uprzedni. Do złamania magicznej dla hanbikerów bariery 1 godziny, zabrakło 3 setnych sekundy… Pierwszy linię maratonu przejechał Vico Merklein z Sopuru. Meta wyścigu – maximaratonu znajdowała się na 44. kilometrze i tam Arkadiusz Skrzypiński wyprzedził na finiszu Niemców Elmara Stenartha i Torstena Purschke, jadąc z przeciętną prędkością ponad 41 km/h.

Kielce. Ponad dwa tysiące sportowców, trenerów i wolontariuszy uczestniczyło 5 lipca w ceremonii zamknięcia IX Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Przez trzy dni trwały zawody osób z niepełnosprawnością intelektualną zorganizowane przez Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, należące do międzynarodowego ruchu Special Olympics. W igrzyskach wzięło udział 1000 zawodników z Polski, a także z Rosji, Węgier, Turcji i Szwecji. Rywalizowano w 11 dyscyplinach.

Przypomnijmy, że pierwszą Ogólnopolską Olimpiadę Specjalną zorganizowano w Warszawie w 1987 roku, a w 18. oddziałach regionalnych stowarzyszenia ćwiczy ponad 17 tys. osób z upośledzeniem umysłowym. Zawodnicy uprawiają 20 letnich i zimowych dyscyplin sportowych.