Srebrny początek MŚ w sportach zimowych – Witold Skupień drugi w biegu narciarskim na 12,5 km!

Witold Skupień razem ze sztabem trenerskim: Eweliną Marcisz i Wiesławem Cempą; fot. Emilia Gaca / PZSN „Start”

Trzynastego wszystko zdarzyć się może? Na pewno w biegach narciarskich! Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego startu w styczniowych Mistrzostwach Świata w parasportach zimowych w Lillehammer – reprezentant Polski, Witold Skupień, zajął drugie miejsce w biegu na 12,5 km.

Bieg naszego zawodnika to był prawdziwy dreszczowiec. Już po pierwszych pomiarach czasu stało się jasne, że startujący w kategorii „Standing” Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa) będzie walczył o medale – do rozstrzygnięcia pozostała kwestia koloru krążka. O drugie miejsce rywalizował z zawodnikiem Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego (RPC), Aleksandrem Pronkovem. Aż do przedostatniego pomiaru czasu na 10 km Polak pozostawał on na 3. miejscu. Liczy się jednak ten końcowy rezultat po 12,5 km – a nasz zawodnik ambitnie walczył na ostatnich metrach i ostatecznie to on sięgnął po srebrny medal.

Witold Skupień był zresztą jedynym zawodnikiem spoza Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego w pierwszej „szóstce” – nasi wschodni sąsiedzi, startujący pod neutralną flagą, całkowicie zdominowali rywalizację w tej kategorii w norweskim Lillehammer. Najlepszy był Vladislav Lekomtsev.

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata do udanych mogą zaliczyć polskie parasnowboardzistki, Monika Kotzian i Natalia Siuba-Jarosz, które pomyślnie przeszły eliminacje w slalomie równoległym i wystartują drugiego dnia mistrzostw przejazdach finałowych. Na eliminacjach rywalizację zakończył Wojciech Taraba, który zajął 15. miejsce.

Ze zmiennym szczęściem radzili sobie pozostali paranarciarze biegowi. W biegu na 12,5 km w kategorii przeznaczonej dla zawodników z niepełnosprawnością wzroku wysokie 7. miejsce zajęli bardzo doświadczeni zawodnicy: Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. 13. I 14. miejsce przypadło odpowiednio Pawłowi Nowickiemu z przewodnikiem Janem Korbynem i Pawłowi Gilowi (przewodnik: Michał Landa), dla których to jedne z pierwszych zawodów tej rangi. W kategorii sitting (przeznaczonej dla zawodników poruszających się na tzw. sledge’ach) Krzysztof Plewa zajął 16. miejsce w 28-osobowej stawce. Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenbur (kat. VI – niepełnosprawność wzroku) oraz Monika Kukla (kat. sitting) z powodu problemów technicznych nie ukończyły biegu.

Drugiego dnia poza finałem slalomu równoległego w parasnowboardzie czeka nas przeniesiona ze względu na niekorzystne warunki pogodowe rywalizacja w zjeździe w paranarciarstwie alpejskim – swój pierwszy start zaliczą Igor Sikorski oraz Michał Golas z przewodnikiem Kacprem Walasem. Na oficjalny trening wyjadą również parabiathloniści, którzy w sobotę, 15 grudnia zmierzą się na dystansie 6 km.

Info PKPar, fot. dzięki uprzejmości World Para Snow Sports, Emilia Gaca / PZSN Start

Zobacz galerię…

Data publikacji: 14.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również