Taekwondo? Żaden problem!

Taekwondo? Żaden problem!

Michał Pawlak urodził się 11 lipca 1979 roku, jest osobą niepełnosprawną (brak prawego przedramienia). Mieszka na warszawskim Bródnie wraz z mamą, która jest na emeryturze. W 1994 roku zaczął trenować taekwondo.

Jak sam wspomina, nigdy nie zapomni momentu, kiedy zapytał trenera, czy mimo niepełnej sprawności może trenować, na co on odpowiedział: „Żaden problem”. Jeszcze pod koniec 1994 roku zdobył swój pierwszy uczniowski stopień – 9 kup.

W 1998 roku ukończył Liceum Ekonomiczne. Następnie pracował jako mechanik-sprzedawca. Od 2010 roku jest beneficjentem Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, dzięki której ukończył kilka kursów komputerowych oraz brał udział w seminarium na temat prawnych aspektów zakładania działalności gospodarczej.

Taekwondo uprawiał do 2000 roku, następnie z powodów zdrowotnych i osobistych zaprzestał treningów. Przeszedł w tym czasie trzy operacje nogi oraz długą rehabilitację. Wrócił w 2010 roku, do tego samego klubu oraz trenera. Zdobył następnie stopień mistrzowski 1 dan (czarny pas).

8 czerwca 2013 roku wziął udział w Mistrzostwach Świata w Para Taekwondo w Lozannie (Szwajcaria). Ponieważ był tuż po kontuzji, miał za sobą tylko kilka miesięcy przygotowań. Dla polskiej reprezentacji był to historyczny, bo pierwszy, występ na mistrzostwach. Michał co prawda przegrał walkę z utytułowanym zawodnikiem z Turcji, ale po raz kolejny nie poddał się i ta porażka tylko dodatkowo zmobilizowała go do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy w Bukareszcie, które odbędą się 21 sierpnia.

Jest człowiekiem pełnym pasji. Interesuje się sportem, muzyką, historią, szczególnie Powstaniem Warszawskim. Wystąpił jako statysta w filmach „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” oraz „Szpiedzy w Warszawie”. Kocha zwierzęta, sam posiada psa rasy pitt bull terier.

Oto co przed Mistrzostwami Świata w para taekwondo pisał Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego:

Dzięki poparciu Ministerstwa Sportu, PZTO zgłosił pierwszą historyczną reprezentację Polski w para taekwondo olimpijskim na 4. Mistrzostwa Świata.

Zgłoszonych zostało dwóch utalentowanych zawodników  wraz ze swoimi trenerami:

Pierwszy start w Mistrzostwach Świata para taekwondo to duże wyzwanie dla zawodników i prowadzących ich trenerów. Start naszej reprezentacji jest momentem przełomowym. PZTO rozpoczyna oficjalne szkolenie osób niepełnosprawnych i mamy nadzieję, że udział w tych zawodach zwiększy zainteresowanie osób niepełnosprawnych i trenerów tą formą rywalizacji sportowej. Trzeba pamiętać, że istnieją duże szanse na zakwalifikowanie para taekwondo do programu Igrzysk Paraolimpijskich.

Oprac. MaC

Data publikacji: 19.07.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również